Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Drzemki na dworze – dlaczego to takie ważne dla zdrowia dzieci?

Drzemki na dworze – dlaczego to takie ważne dla zdrowia dzieci?

W Skandynawii jest to norma – rodzice wystawiają dziecko na drzemkę na dwór. Przed restauracjami, przedszkolami, na balkonach i w ogródkach stoją dziecięce wózki. W niektórych miejscach są nawet specjalnie wydzielone wózkowe parkingi. Wszystko po to, by hartować maluchy. Dlaczego drzemka na świeżym powietrzu jest tak dobrym rozwiązaniem i dlaczego warto ją praktykować w każdą pogodę?

Skandynawowie są niezłomni. Uparcie powtarzają, że nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest jedynie złe ubranie. Dlatego ich dzieci całe dnie spędzają w leśnych przedszkolach, gdzie przebywają na zewnątrz 4–6 godzin dziennie. Wyposażone w ciepłą, wełnianą bieliznę i nieprzemakalne, ale oddychające ubrania z goretexu radośnie bawią się w zaspach śnieżnych, jeżdżą na nartach biegowych i sankach. A po skończonej zabawie idą spać na dworze – bez względu na to, czy pada śnieg, deszcz czy jest na minusie. Przed przedszkolami często są specjalne wiaty, które mają za zadanie chronić śpiące szkraby przed zacinającym deszczem lub śniegiem, ale temperatura w nich panująca jest dokładnie taka sama jak na zewnątrz. Za tę optymalną uważa się minus 5 stopni, ale nawet 15-stopniowy mróz ich nie zniechęca. Po prostu dokładają dzieciom dodatkowy kocyk. Dlaczego drzemanie na mrozie jest tak bardzo korzystne?

Badania przeprowadzone przez Institute of Health Sciences Uniwerstetu Oulu w Finlandii pokazują, że:

 • Codzienne przebywanie na świeżym powietrzu to element budowania odporności. To mit, że infekcje biorą się z wychłodzenia. Infekcje powodują wirusy, które dużo łatwiej złapać w zamkniętym pomieszczeniu. Na zewnątrz zarazki trudniej się przenoszą. Poza tym dzieci od maleńkości przyzwyczajone do niskich temperatur lepiej sobie radzą z panującymi w okresie jesienno-zimowym infekcjami niż ich przebywający w zamkniętych pomieszczeniach rówieśnicy.
 • Maluchy na powietrzu śpią dłużej. Przeciętna drzemka w pomieszczeniu trwa około 1–1,5 godziny, tymczasem na dworze dzieci potrafią spać nawet do 3 godzin. Prawdopodobnie chodzi o kontaminację dwóch czynników: ograniczenie ruchów jest tu podobne jak przy spowijaniu, jednak nie dochodzi do przegrzania dziecka, co miałoby miejsce w zamkniętym pomieszczeniu.
 • Długie przebywanie na świeżym powietrzu przekłada się także na lepszy sen w nocy.
Reklama sponsora artykułu

Śpiworek JOOY MELANGE

Niezwykle ciepły i wiatroszczelny śpiworek. Może być używany zarówno w gondoli, jak i w spacerówce.

ZOBACZ

Śpiwór Lodger

Całoroczny śpiwór do wózka dziecięcego wykonany z trwałego oraz oddychającego polaru Lodger.

ZOBACZ

Śpiworek 3 sezony Skip Hop

Trzysezonowy śpiworek pozostaje w gotowości o każdej porze roku, ponieważ jego poziom ciepła można na bieżąco dopasowywać do zmieniającej się aury i potrzeb dziecka.

ZOBACZ

Aż 66% rodziców biorących udział w badaniu uważa, że ich dzieci są znacznie bardziej aktywne po drzemkach na dworze, a 88% – że ich dzieci lubią drzemać w ten sposób.

Ważnym i niestety bardzo aktualnym przeciwskazaniem do tego, by dzieci spały na dworze jest zanieczyszczenie powietrza. Warto monitorować informacje o smogu i, kiedy normy są przekroczone, kłaść dzieci spać w domu a nawet zupełnie zrezygnować z wychodzenia na zewnątrz!

Drzemka w skandynawskim stylu, czyli jak to zrobić, żeby było dobrze?

 • Według Skandynawów już 2-tygodniowe niemowlęta mogą odbywać drzemki na dworze. Werandowanie? To nie w ich stylu!
  Optymalna dla organizmu jest temperatura minus 5 stopni Celsjusza. Nie oznacza to wcale, że gdy jest chłodniej, nie wolno wychodzić z domu. Skandynawskie dzieci drzemią w najlepsze także wtedy, gdy na termometrach jest minus 15.
 • Dobre ubranie to podstawa. Szczególnie ważna jest pierwsza warstwa – ta, która jest najbliżej skóry. Powinna być wykonana z naturalnych materiałów i oddychająca. Skandynawowie w tym wypadku stawiają na wełnę.
 • Śpiworek powinien być wykonany z oddychającego, ale nieprzemakalnego materiału.
 • Pamiętajmy o tym, aby nie przegrzewać dziecka. Spocona skóra jest bardzo podatna na odparzenia, skłonna do atopii i podrażnień. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolicę pieluszkową.
 • Pamiętajmy o ochronie skóry przed wiatrem i mrozem. Choć Skandynawowie unikają kremów ochronnych, my uważamy, że warto zadbać o skórę. W tym celu wybierajmy kosmetyki tłuste, najlepiej na bazie naturalnych olei.
 • Podczas drzemki należy pamiętać, aby nie zasłaniać buzi malucha – skroplone powietrze może powodować odmrożenia.
 • Co jakiś czas warto zaglądać do dziecka, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Dobrym pomysłem może być też tzw. elektryczna niania.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Czym się bawić? O zabawkach adekwatnych do wieku dziecka

Przejdz do: