Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować "Made in China"
| Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

80% zabawek dostępnych w sklepach została wyprodukowana w Chinach. Co to oznacza w praktyce? Że wybierając powszechnie dostępne, plastikowe zabawki mniej lub bardziej świadomie wspieramy proceder łamania praw człowieka. Nawet, jeśli są to produkty na amerykańskiej licencji, z dużą pewnością zostały wyprodukowane w chińskich fabrykach za grosze. Przy ich produkcji pracowały głownie młode dziewczyny, być może nawet dzieci. A warunki, w jakich wykonały swoją pracę pozostawiają wiele do życzenia.

Chińska fabryka zabawek: fakty, które warto znać

Historia chińskich fabryk zabawek ma swój początek w latach 80-tych XX wieku, gdy do gry wkroczyły międzynarodowe korporacje, powstałe na skutek przejęcia mniejszych firm zabawkarskich. Te najbardziej liczące się, o zasięgu ogólnoświatowym to Hasbro i Mattel, a w Europie Playmobil i Lego. Wtedy też pojawił się pomysł przeniesienia fabryk do Azji, ze względu na niższe koszty produkcji. Chiny doskonale spełniały wymagania amerykańskich potentatów. Oferowały tanią siłę roboczą przy jednoczesnym braku wymagań dotyczących ochrony środowiska.

“Elastyczne” przepisy prawa pracy pozwalają bezkarnie naginać płace i czas pracy, tak by wykorzystywać do maksimum “potencjał” pracowników. Składają się na nie:

Brak umów o pracę

Chociaż chińskie przepisy prawa pracy generalnie są bardzo postępowe i przewidują zatrudnianie o umowę o pracę, w chińskich fabrykach to zupełna fikcja. Zazwyczaj dokumenty podpisywane są in blanco lub mają luki w tekście. Pracodawcy bazując na niewiedzy i trudnej sytuacji życiowej pracowników zmuszają ich do pracy niezgodnej z kodeksem prawa pracy. Pracownicy są pozbawieni wszelkiej ochrony: brak świadczeń socjalnych takich, jak ubezpieczenie zdrowotne, urlop macierzyński, czy programy emerytalne oraz brak związków zawodowych. W każdej chwili mogą zostać bezpodstawnie zwolnieni.

Niskie wynagrodzenie

Wynagrodzenie chińskiego pracownika fabryki zabawek za godzinę pracy wynosi około 0,80 PLN, podczas gdy pracownik fabryki w Polsce zarabia mniej więcej 10 PLN za godzinę. Dodatkowym trikiem stosowanym przez pracodawców jest wstrzymywanie wypłat, by pracownik nie mógł za szybko zrezygnować.

Długi czas pracy

Pomimo, że chiński kodeks przewiduje 40 h tydzień pracy (czyli 160 h-170 h miesięcznie), w praktyce zdarza się, że robotnicy pracują nawet 400 godzin miesięcznie. W szczycie sezonu (czyli w okolicy świąt Bożego Narodzenia) nierzadko non stop przez 7 dni w tygodniu. Nadgodziny są obowiązkowe.

Nieprzestrzeganie zasad BHP

Pracownicy nie odbywają szkoleń w obsłudze maszyn przy których pracują ani chemikaliów, z którymi mają kontakt. Nie mogą w żaden sposób chronić przed nimi: pracodawca bardzo reglamentuje dostęp do maseczek, rękawic i innych środków ochrony osobistej. Złe warunki pracy powodują problemy z układem oddechowym, alergie. Często zdarzają się także złamania i zranienia. Ponad 100 000 osób rocznie umiera na skutek obrażeń związanych z wykonywaną pracą.

Zatrudnianie nieletnich

80% pracowników wytwarzających zabawki to młode kobiety pomiędzy 15 a 30 rokiem życia.

Negatywny wpływ na  środowisko

W prowincji,w której znajduje się najwięcej fabryk, ścieki wpuszczane są prosto do rzeki, która płynie przez środek miasta. Normy rtęci w wodzie przekroczone są o 280%!!! Ma to bardzo negatywne konsekwencje zwłaszcza dla mieszkańców okolicznych wiosek, którzy utrzymywali się z rybołówstwa.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
TEGU klocki magnetyczne – produkcja FAIR TRADE

Magnetyczno-drewniane zastawy klocków dające niekończące się możliwości układania z nich postaci, przedmiotów, sytuacji...

Zobacz więcej

Etyczne zabawki, czyli dlaczego warto kupować odpowiedzialnie

Jaka jest alternatywa? Przede wszystkim warto ograniczyć do minimum kupowanie zabawek “made in China”. Zamiast tego inwestować w produkty rodzimych firm lub szukać takich, które produkują na zasadach “fair trade”, czyli sprawiedliwego handlu. Wybierając przedmioty pochodzące z takich przedsiębiorstw mamy pewność, że zostały wyprodukowane w odpowiednich warunkach, z uwzględnieniem praw człowieka i standardów socjalnych. Warto również wybierać firmy, które zwracają uwagę na środowisko naturalne i starają się minimalizować straty.

Doskonałym przykładem takiej społecznie odpowiedzialnej firmy jest Tegu – firma, która produkuje swoje kreatywne klocki magnetyczne w Hondurasie. Ich celem nie jest tylko zarabianie na produkcji (skądinąd naprawdę świetnych) klocków magnetycznych, ale także poprawa warunków życia rodzimych mieszkańców Tegucigalpa – bo właśnie tam, w stolicy Hondurasu, mieści się fabryka.

Poza wspieraniem lokalnej ludności, Tegu stara się, by proces produkcyjny był jak najbardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Podczas wyboru drewna, pracownicy współpracują z lokalnymi spółdzielniami, które pomagają w wyborze odpowiedniego materiału. Zbiory prowadzone są w taki sposób, by mieć pewność, że nie stwarzają zagrożenia dla środowiska a gatunki drzew nie są zagrożone wyginięciem. Klocki wykończone są bezpiecznymi materiałami na bazie wody, dzięki czemu są nietoksyczne.

Honduras jest jednym z najbiedniejszych krajów zachodniej półkuli. Misją Tegu jest stworzenie miejsc pracy oraz zapewnienie mieszkańcom standardów socjalnych zbliżonych do tych w Ameryce Północnej. Zależy im na wspieraniu młodych ludzi i zapewnieniu im długoterminowego rozwoju, a nie tylko wykorzystaniu ich jako taniej siły roboczej.

Wybierając świadomie produkty pochodzące ze sprawiedliwego handlu, wspieramy prawa człowieka i przyczyniamy się do poprawy warunków życia. A wspierając mniejszych, lokalnych przedsiębiorców stawiamy na jakość i oryginalność, tym samym kształtując poczucie estetyki naszych dzieciach.

Poznaj zabawki magnetyczne TEGU!Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

kidy
Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

kidy
Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

kidy
Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

kidy
Czy możliwa jest podróż z dzieckiem bez tabletu?

kidy
Czy spowijanie może zaburzyć rozwój ruchowy niemowlęcia?

kidy
Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

kidy
8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

kidy
Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

kidy
Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

kidy
Rozszerzanie diety dziecka – kiedy i od czego zacząć?