Kategorie
Polecamy

Formalności po urodzeniu dziecka – kiedy i co załatwiać?

Narodziny dziecka to szczególne wydarzenie, jednak niedługo po rozwiązaniu ciąży należy dopilnować kilku ważnych formalności, które pozwolą maluchowi stać się pełnoprawny obywatelem kraju.

Rejestracja noworodka, nadanie PESEL-u czy urlop macierzyński, to tylko kilka z nich.

Najważniejsze formalności urzędowe po urodzeniu dziecka

Kiedy młodzi rodzice zaabsorbowani są nowymi obowiązkami związanymi z opieką nad maluchem, załatwianie niezbędnych formalności może wydawać się czasochłonne, dlatego jeszcze przed zakończeniem ciąży warto zaplanować harmonogram działania. W tym celu niezbędny może okazać się kalkulator terminu porodu, który w szybki sposób określi datę narodzin dziecka i pozwoli odpowiednio przygotować się na moment nadejścia nowego członka rodziny. Innowacyjna forma kalkulatora dostępna pod adresem https://www.medme.pl/kalkulatory/termin-porodu umożliwia w szybki i prosty sposób oszacowanie dnia rozwiązania.

Jedną z najważniejszych formalności po urodzeniu dziecka jest sporządzenie aktu urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, dzięki któremu maluch stanie się pełnoprawnym obywatelem kraju. Rejestracji noworodka można dokonać na dwa sposoby. Jednym z bardziej powszechnych jest osobista wizyta w najbliższym oddziale USC. Do bazy danych instytucji trafia bowiem karta porodu sporządzona przez placówkę medyczną, w której urodziło się dziecko. Po akt urodzenia należy udać się z kompletem dokumentów potwierdzających tożsamość rodziców oraz ich związek małżeński lub jeśli ci nie są małżeństwem, warto zabrać również odpisy aktów urodzenia obojga dorosłych. Rejestracji noworodka może też dokonać osoba powyżej 16 roku życia posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych bądź przedstawiciel ustawowy czy też opiekun matki. Alternatywną formą sporządzenia aktu urodzenia dziecka jest rejestracja online za pośrednictwem profilu zaufanego. Zgłoszenie przyjścia na świat malucha należy wykonać nie później niż 21 dni od daty porodu. Otrzymanie dokumentu potwierdzającego narodziny jest bezpłatne. Równie ważną sprawą jest nadanie dziecku numeru ewidencyjnego. Wniosek o PESEL można złożyć podczas rejestracji. 

Co jeszcze jest ważne?

Aby móc zapewnić opiekę maluchowi w domu przez pierwsze miesiące jego życia, należy po porodzie dostarczyć do pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające poród oraz kopię aktu urodzenia dziecka. Taki zabieg pozwala mamie zatrudnionej na umowę o pracę na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni. Aby kontynuować zwolnienie po tym czasie, należy złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek o urlop rodzicielski wynoszący 32 tygodnie do ewentualnego podziału z ojcem malucha. Ważną sprawą jest też ubezpieczenie dziecka w miejscu pracy jednego z rodziców. Kiedy jednak rodzice nie pracują bądź jedno z nich nie wykonuje pracy, zgłoszenia narodzin dziecka należy dokonać z urzędzie pracy. Warto przy okazji zarejestrować dziecko w rejonowej przychodni zdrowia, aby zbliżająca się pierwsza wizyta kontrolna przebiegła sprawnie i dziecko mogło korzystać z konsultacji pediatrycznych w przyszłości.

seria rodzicielska

Pakiet książek Pierwszego Wyboru dla rodziców 

163,20 PLN

Pakiet książek, którym rodzice mogą zaufać. Książek, które stanowią gwarancję, że przekazywana w nich wiedza jest aktualna, racjonalna i służy dobru dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *