| Jak bezpiecznie wozić dziecko w aucie?

Jak bezpiecznie wozić dziecko w aucie?

Istnieje szereg przepisów regulujących zasady przewożenia dzieci w aucie, a rodzice i opiekunowie muszą bezwzględnie ich przestrzegać. Jeśli nie chcesz by Twoje dziecko stało się ofiarą Twojej niewiedzy, upewnij się, czy na pewno wiesz wszystko o jego bezpiecznym podróżowaniu.

Kwestie przewożenia dzieci w samochodach regulują przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym, a ich ostatnie zmiany weszły w życie 15 maja 2015 r. Mimo, że od nowelizacji przepisów minęły już niemal dwa lata, to nadal nie wszyscy rodzice wiedzą, jak bezpiecznie wozić dzieci w samochodzie. Z zeszłorocznych danych KRBRD wynika, że stosowanie w samochodach urządzeń zabezpieczających dzieci w Polsce wynosi 89 proc. I choć podczas podróży drogami ekspresowymi i autostradami wskaźniki te wynoszą kolejno 100 i 96 proc, to na drogach powiatowcyh spadają już do 80 proc. Najczęściej brak fotelika odnotowuje się w przypadku dzieci w wieku 8-12 lat – 14 proc. w ogóle z nich nie korzysta..

Mniej niż 150 cm wzrostu? Użyj fotelika!

Do czasu zmiany ustawy (przed 2015 r.) przepisy jasno określały, że w foteliku musi podróżować dziecko, które nie osiągnęło 150 cm wzrostu lub nie ukończyło 12 roku życia. To właśnie w tej kwestii w 2015 roku w ustawie wprowadzono najważniejszą zmianę. Od tej pory istnieje wyłącznie kryterium wzrostu. Zostaje natomiast zniesiona granica wieku. W praktyce oznacza to, że dziecko, które ukończyło 12 lat, ale jego wzrost nie przekroczył 150 cm, nadal musi korzystać z fotelika. W sytuacji odwrotnej, kwestia ta wygląda analogicznie – dziecko, które ma mniej niż 12 lat, ale jego wzrost przekracza 150 cm, może podróżować bez fotelika, korzystając ze wszystkich dostępnych siedzeń w aucie, w tym miejsca pasażera.

Czy waga dziecka ma znaczenie?

Każda reguła uwzględnia wyjątek i tak też jest w tym przypadku. Istnieje możliwość przewożenia dziecka poniżej 150 cm wzrostu bez fotelika, jednak wyłącznie w sytuacji, gdy jego waga przekracza 36 kg, a wzrost to minimum 135 cm. W tym wypadku, dziecko może zostać przypięte standardowymi pasami bezpieczeństwa na tylnych siedzeniach pojazdu. Dziecko nie może być w ten sposób przewożone z przodu, na miejscu pasażera.

W ten sposób przewozić można także trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat i tylko w sytuacji, kiedy na tylnej kanapie zainstalowane są już dwa foteliki dla pozostałych dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika. Przepis ten ma zastosowanie tylko w przypadku podróży autem 5-osobowym, w którym nie ma miejsca na montaż więcej niż dwóch fotelików.

Jak przewozić niemowlęta?

Noworodki, niemowlęta i dzieci do 3 roku życia nie mogą być przewożone w samochodach, które nie posiadają pasów bezpieczeństwa koniecznych do zamontowania fotelika lub innego urządzenia podtrzymującego. Warto zaznaczyć, że niemowlęta mogą być przewożone na siedzeniu pasażera, jednak wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Dawniej posiadanie poduszki powietrznej w aucie, wykluczało możliwość przewożenia dzieci w ten sposób. Obecnie, warunkiem jest dezaktywacja poduszki. W niektórych modelach samochodów właściciel może zrobić to samodzielnie, w innych jest to niemożliwe i należy zgłosić się do serwisu. Powyższe zasady obowiązują nie tylko podczas przewozu dzieci prywatnym samochodem, ale także taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego oraz pojazdem policyjnym. Wyjątek stanowią dzieci, których rodzice posiadają zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Bez ubezpieczenia nie ruszaj z dzieckiem w drogę!

Obowiązek posiadania ważnego ubezpieczenia OC nałożony jest ustawowo na wszystkich właścicieli samochodów. Należy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy w grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo nasze, ale również przewożonych dzieci. W razie wypadku to właśnie OC gwarantuje wypłatę odszkodowania dla tych, którzy ucierpieli w zdarzeniu. Ustawodawca przewidział sumę gwarancyjną w wysokości 5 000 000 euro za szkody osobowe, a od roku 2017 mają być one jeszcze wyższe – 1 220 000 euro na jednego poszkodowanego oraz do 6 070 000 euro na jedno zdarzenie. Na uwagę zasługuje również fakt, że wielu ubezpieczycieli docenia kierowców, którzy przewożoną dzieci, uważając ich za bardziej ostrożnych i rozważnych. Ci kierowcy mogą liczyć na nieco niższą składkę OC. Sprawdź na najtaniejuagenta.pl, ile zapłacisz za OC, jeśli posiadasz dzieci. Właściciele samochodów, którzy nie wykupią OC narażają pośrednio zdrowie i życie swoich dzieci, a siebie na wysokie kary finansowe.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: