Jak pokochać matematykę? Do potęgi!
| Jak pokochać matematykę? Do potęgi!

Jak pokochać matematykę? Do potęgi!

Matematyka nie bez przyczyny nazywana jest królową nauk. Badania z zakresu pedagogiki i neurologii dowodzą, że właściwa edukacja matematyczna ma ogromny wpływ na rozwój kompetencji społecznych, emocjonalnych i językowych, a jej „efektem ubocznym” jest umiejętność logicznego myślenia, prawidłowego wnioskowania i argumentowania różnych (nie tylko matematycznych!) tez. Matematyka przydaje się w codziennym, dorosłym życiu, w którym musimy panować nad domowym budżetem, planować wydatki, robić zakupy, gotować, dawkować lekarstwa… Warto więc zrobić wszystko, by nasze dzieci matematykę znały i lubiły. Tylko jak to zrobić?

Solidne fundamenty to podstawa

Nie da się zbudować domu na kiepskich fundamentach, a nawet jeśli wzniesiemy mury – wcześniej lub później będziemy musieli zmierzyć się z katastrofą. Dokładnie tak samo jest z matematyką. Bez zrozumienia podstaw – przedmiot szybko zacznie sprawiać dziecku problemy. Ogromny nacisk powinno się zatem kłaść na właściwe kształcenie matematyczne w trakcie zintegrowanego nauczania wczesnoszkolnego, czyli w klasach I – III. Nauka matematyki w ciągu tych trzech lat powinna skutkować opanowaniem przez ucznia podstaw w taki sposób, by młody człowiek mógł z nich bez problemu korzystać rozpracowując nowe matematyczne zagadnienia. Dziecko, które ma solidną bazę wiedzy – podchodzi do nowych tematów w sposób optymistyczny i nie ma poczucia, że to kolejny materiał, który musi się opanować od tzw. „zera”. Tymczasem nauczyciele napotykają szereg trudności, które poważnie zakłócają ten właściwy sposób oswajania uczniów z matematyką. Tymi najczęściej wymienianymi przeszkodami są: zbyt liczne klasy, nadmiar materiału i ograniczona liczna godzin lekcyjnych na rozpracowanie kolejnych matematycznych tematów. W kilkudziesięcioosobowych klasach spotykają się uczniowie posiadający różne predyspozycje i różny poziom wiedzy, a kluczem do efektywnego programu nauczania jest indywidualne podejście do każdego dziecka, oparte właśnie na gruntownej analizie jego możliwości. Tylko w ten sposób można uniknąć rozczarowań i zniechęcenia do nauki, które pojawi się u tych uczniów, którzy nie będą nadążać za resztą klasy. Idealnym rozwiązaniem byłaby zatem praca w niewielkich grupach, w skład których wchodziłyby dzieci będące na podobnym poziomie zaawansowania. Bardzo ważna jest również ścisła współpraca nauczyciela z rodzicami, a w razie potrzeby – również z pozaszkolnymi placówkami oświatowymi i poradniami psychologiczno-pedagogicznymi.

Potężne wsparcie dla nauczycieli

Skuteczność dydaktyczna edukacji matematycznej zależy od wielu czynników, ale tymi najważniejszymi są: dobry pedagog, czyli nauczyciel podchodzący do nauki przedmiotu z prawdziwą pasją, potrafiący „zarażać” nią swoich uczniów oraz wysokiej jakości materiały do nauczania matematyki (różnego rodzaju podręczników, ćwiczeń i kart pracy jest na rynku wydawniczym sporo, ale często ich jakość nie idzie w parze z ilością). Projekty edukacyjne dla szkół podstawowych to realne wsparcie procesu nauczania. Promowanie nauk matematycznych to główne założenie projektu mPotęga – pieczę nad nim sprawuje mFundacja, której fundatorem jest mBank. Istotą mPotęgi jest dosłownie… potęgowanie matematyki, czyli budowanie jej silnej pozycji wśród szkolnych przedmiotów. Granty, o które w ramach tego projektu starają się szkoły podstawowe, przeznaczane są na realizację tych projektów, które angażują wszystkich zainteresowanych matematyką, zarówno uczniów uzdolnionych, jak i tych, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia w oswajaniu królowej nauk. Istotnym elementem projektów jest również zaangażowanie rodziców dzieci i podkreślenie wagi edukacji pozaszkolnej. Projekty zgłaszane do mPotęgi pokazują ogromną kreatywność i różnorodność w podejściu do matematycznych zagadnień, opierają się m.in. na tradycyjnych grach planszowych, ale też na na wskroś nowoczesnych technologiach, czy portalach społecznościowych. Jak nauczyć się tabliczki mnożenia? Jak opanować ułamki i procenty? Jak rozgryźć geometrię? Kształt i zakres projektów zależy przede wszystkim od specyficznych potrzeb danej placówki i jej uczniów.

Wszyscy, którym skuteczna edukacja matematyczna leży na sercu, a ponadto chcą ją realizować w sposób niebanalny, ciekawy i autorski – powinni zapoznać się z informacjami na temat projektu mPotęga, dostępnymi choćby tutaj: http://mpotega.pl/wiecej-o-matematyce/127-matematyka-da-si%C4%99-lubi%C4%87-%E2%80%93-projekty-edukacyjne-dla-szk%C3%B3%C5%82-podstawowych. Oryginalny pomysł na projekt edukacyjny bezwzględnie spotęguje Wasze szanse na uzyskanie grantu, a dopełnienie niezbędnych formalności jest łatwe jak dwa plus dwa. Do dzieła zatem!

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: