Pies jest z wami już wiele lat. Nic dziwnego, że ma swoje miejsce w rodzinie i liczne przywileje z nim związane. Jednak nie oszukujmy się – gdy na świecie pojawia się dziecko, wszystko się zmienia. Życie rozpieszczanego na każdym kroku psiaka wywraca się do góry nogami. Od czego zacząć szkolenie psa i przygotowanie go na pojawienie się dziecka?
Szkolenie zacznij odpowiednio wcześnie
Masz dziewięć miesięcy, aby przygotować się na przyjście na świat nowego domownika. Oczywiście najważniejsze są kwestie zdrowotne, liczy się także aranżacja przestrzeni i zakup wszelkich niezbędnych akcesoriów. W tym wszystkim jednak nie możemy zapominać o psie. Musimy zadbać o komfort pupila z odpowiednim wyprzedzeniem. Nawet jeśli przeszliście już szkolenie i twój pupil potrafi choćby chodzić przy nodze, aportować czy grzecznie podróżować autobusem, to sytuacja, w której pojawia się dziecko, będzie dla niego zupełnie nowa. Potrzebuje nowych umiejętności i wzorca zachowań.
W przypadku dorosłych psów od lat pokutuje mit, że potrafią się uczyć tylko do trzeciego roku życia. Później jest już za późno na wprowadzenie nowych zwyczajów, naukę czy korygowanie zachowań, ale to bzdura. W serwisie pies.pl, który tworzą behawioryści, lekarze weterynarii i pasjonaci psów, znajdziemy informację, że psy nie mają ograniczeń wiekowych w przyswajaniu nowych umiejętności. Odpowiednio motywując ulubieńca, możemy go nauczyć każdej sztuczki. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.
Stopniowo odzwyczajaj
Pies pod żadnym pozorem nie może odczuwać, że pojawienie dziecka zmieniło jego pozycję w rodzinie. Warto więc całą ciążę poświęcić na zmianę przyzwyczajeń pupila. Na początek powinniśmy oswoić go z mniejszą ilością czasu, którą będziemy mogli mu poświęcić. Na spacery zawsze chodził z tobą? Raz w tygodniu, a potem nawet częściej, niech chodzi z nim inny domownik, twoi rodzice czy sąsiadka, która także wyprowadza psa.
Jeśli już wiesz, że pies nie będzie miał wstępu do pokoju dziecka, to już teraz zamykaj drzwi i nie pozwalaj mu tam wchodzić. Gdy już maluch pojawi się na świecie, lecz nim przybędzie do domu, koniecznie daj pupilowi fragment garderoby noworodka. Niech zapozna się z zapachem nowego członka rodziny. Podczas gdy zwierzak obwąchuje pieluszkę czy ubranko, mów do niego czule, drap za uchem, głaszcz. Spraw, aby ten zapach dobrze mu się kojarzył.
Spacery z luźną smyczą
Młodzi rodzice często zapominają o tym, że spacery z psem już niedługo przybiorą zupełnie inną formę. Warto więc zawczasu nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Nie dasz rady pogodzić pchania wózka z trzymaniem mocno smyczy psiaka, który wyrywa się do przodu.
Musicie przejść szkolenie krok po kroku. Pamiętaj, spacer powinien być relaksem i dla psa, i opiekuna. A kiedy pies napina smycz, natychmiast musisz stanąć w miejscu. Ręce trzymaj przy sobie, ciężar ciała przenieś na nogę z tyłu. Pies będzie zdziwiony. Kiedy obejrzy cię dokładnie, „zbada”, co się stało, smycz lekko się poluzuje. Wtedy rusz dalej. Możesz też wprowadzić liczne gry i zabawy. Twój pupil je pokocha, a przy okazji nauczy się czegoś nowego.
Przede wszystkim jednak nie martw się zawczasu. Jeśli zaczniesz przygotowywanie psa na przyjście dziecka na świat z dużym wyprzedzeniem, wszystko na pewno się ułoży. Pies i maleństwo zostaną dobrymi przyjaciółmi.