| Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Wybór pierwszego rowerka dla dzieci jest trudny. Chcemy, aby dziecko szybko i sprawnie nauczyło się na nim jeździć, a z drugiej strony, aby była to nauka bezpieczna. Sporny jest też wiek, w którym maluchy powinny zacząć jeździć. A nawet, jeśli już zdecydujemy, że nasze dziecko jest na tyle duże, aby zacząć swoją przygodę z dwoma kółkami problemem może okazać się... model roweru. Jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Najlepszy wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na rowerze

Zanim będziemy pokonywać z naszymi pociechami kilometry na rowerach, najpierw musimy wybrać ten najlepszy. Do wyboru jest wiele modeli rowerów dla dzieci. Można przebierać w rowerkach biegowych, z doczepianymi kółkami czy po prostu na dwóch kołach z ramą przystosowaną dla małych dzieci. Sam wiek, w którym dziecko dosiądzie rowerka zależy od jego indywidualnego tempa rozwoju psychomotorycznego. Dziecko musi już umieć chodzić i zachować balans. Dlatego można znaleźć rowerki dla dzieci od lat 2. Choć nawet młodsze dzieci mogą już być na tyle rozwinięte, że poradzą sobie np. z rowerkiem biegowym i po prostu będą z nim chodzić odpychając się nogami. Najczęściej przyjmuje się, że odpowiedni wiek to 3-4 lata.

Rowerki biegowe – czy warto?

Wspomniany rowerek biegowy jest świetnym rozwiązaniem na początek. Tutaj też jest duży wybór choćby w zakresie materiału, z jakiego rower jest wykonany. Drewniane rowerki są bardziej stabilne. Niektóre rodzaje drewna są bardziej miękkie, a więc łatwiej je np. obić. Z kolei metal jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale cięższy. Ważniejsza od materiału wykonania jest waga rowerka. Powinien być dość lekki, aby dziecko swobodnie się na nim odpychało. Musi mieć też hamulec – klamkę zamontowaną na kierownicy. Dzięki temu nauczy się hamować, jak w prawdziwym rowerze. Dziecko można na nim nabyć podstawowych umiejętności jezdnych, co jest dużym plusem.

Rowerek z doczepianymi kółkami

Można się zastanawiać czy nie lepiej zamiast rowerka biegowego, wybrać rowerek z doczepianymi kółkami. Taki rowerek będzie odpowiedni dla dzieci, które poradzą sobie z pedałowaniem. Czyli dla dzieci, które zrozumieją, że bez poruszania pedałami rowerek nie pojedzie, a ruszając kierownicą nagle skręcą. Muszą mieć też wyćwiczony balans, aby nie przesuwać się nagle na jedną stronę rowerka. Z powodzeniem możemy kupić modele z dokręcanymi dodatkowymi kółkami czy blokadą kierownicy, kiedy nadamy kierunek jazdy i pilnujemy dziecka, aby jechało do przodu.

Mimo, że taki rowerek ma trzy kółka z tyłu, będzie prowadził się jak prawdziwy. A dodatkowe kółka będą wspomagać utrzymanie równowagi. Plusem takiego modelu jest też możliwość zdemontowania bocznych kółek, aby zmienić rowerek dziecięcy w prawdziwy rower. Z takiego rowerka dziecko może więc korzystać nawet kilka lat.

Jak wybrać wielkość roweru?

Tutaj ważny jest nie tylko wiek dziecka, ale przede wszystkim jego wzrost. Przy wyborze roweru ważna jest wysokość ramy i wielkość kółek. Przy rowerkach z doczepianymi kółkami, na początku dziecko nie musi nawet dotykać stopą podłoża. Jednak przyjmuje się, że wsiadając na rower dziecko powinno dotykać ziemi chociaż stojąc na palcach.

Według wzrostu i wieku dziecka przyjmuje się, że dla dzieci w wieku 3-5 lat (wzrost 90-105 cm) odpowiedni będzie rowerek 14-calowy. Dla dzieci w wieku 5-6 lat (wzrost 105-120 cm) rowerek 16-calowy itd. Dopiero dziecko o wzroście 135-155 cm lub wieku 8-12 lat poradzi sobie na rowerze 24-calowym. Można znaleźć też rowerki 12-calowe dla młodszych lub mniejszych dzieci.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Po pierwsze bezpieczeństwo! Oprócz rowerka trzeba kupić dziecku kask. Po drugie miejsce na pierwszą przejażdżkę także musi być bezpieczne. Najlepiej wybrać ścieżkę rowerową lub własne podwórko, jeśli mamy taką możliwość. Sekret tkwi także w samym podłożu. Warto wybrać nie równą drogą, a ścieżkę o lekkim nachyleniu. Wtedy rowerek sam pojedzie w dół, a dziecko nie będzie musiało mocno przebierać nóżkami. Jest wiele technik nauki jazdy na rowerze. Warto też nauczyć dziecko, aby nie szurało nogami po ziemi czy też nie patrzyło na pedały, a przed siebie. Dzięki temu o wiele szybciej opanuje jazdę na rowerze, nawet na dwóch kołach.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.