Główne zasady bezpieczeństwa
Gdy w końcu podjęta zostanie decyzja o tym, że dziecko może samo wracać ze szkoły do domu, trzeba wcześniej dokładnie zapoznać je z wszystkimi zasadami ruchu drogowego. Nie dotyczy to tylko przechodzenia przez pasy i oglądania się w prawo czy lewo, ale także znajomości reguł poruszania się po chodniku (z uwzględnieniem informacji, że pas dla rowerzystów przeznaczony jest tylko dla jednośladów). Dobrze również nauczyć malucha przechodzenia wyłącznie na zielonym świetle (co niestety nie wszyscy rodzice mają w zwyczaju) czy niewbiegania na pasy lub stawania zbyt blisko drogi. Zapewnienie pociesze odpowiedniej ilości czasu na dotarcie do szkoły to też istotna kwestia – pośpiech często zaburza koncentrację i nie trudno wtedy o wypadek. Co więcej, dobrym pomysłem może okazać się też znalezienie w sąsiedztwie innych dzieci, które podróżują do szkoły tą samą drogą – w grupie nasz maluch na pewno będzie bezpieczniejszy.
Życie seksualne rodziców
Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem
Jak zrozumieć się w rodzinie
Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Kamizelka odblaskowa i inne gadżety
Poruszanie się po drodze i uczestniczenie w ruchu drogowym powinno nieść za sobą odpowiednie przygotowanie. Jeżeli dziecko jeździ rowerem, to koniecznie trzeba zapewnić mu kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz sprawny sprzęt, którym będzie się poruszać. Jednak najważniejsze są odblaski – kamizelka odblaskowa lub inne gadżety powodują, że dziecko jest lepiej widoczne na drodze (zwłaszcza w pochmurny czy deszczowy dzień). Brak odblasków sprawia, że wieczorem kierowca samochodu może zobaczyć nas z odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów, co uniemożliwia mu jakąkolwiek reakcję. Dobrze dobrane odblaski zwiększają widoczność do ponad 120 metrów! Świetnym pomysłem na zainteresowanie dziecka tym tematem będą akcje organizowane przez różne instytucje (np. akcja „Bądź bezpieczny na drodze” firmy Bridgestone Stargard) – dzięki takim wydarzeniom można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji na temat prawidłowego poruszania się.
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
Sprawdzenie trasy
Świetnym pomysłem będzie dokładne sprawdzenie trasy, którą codziennie nasza pociecha będzie wracać do domu. Najlepiej wybierać drogi dobrze oświetlone, gdzie zazwyczaj można kogoś spotkać w razie potrzeby i poprosić o pomoc. Przejście z maluchem tej trasy kilkukrotnie i pokazanie mu, jak prawidłowo poruszać się zarówno po chodniku, jak i przejściach dla pieszych z pewnością będzie dobrym pomysłem. Gdy pociecha dojeżdża do szkoły różnymi środkami transportu, to dodatkowo można z nią przetestować kilka scenariuszy np. w sytuacji, kiedy wysiądzie na złym przystanku lub pojedzie za daleko. Wprowadzenie tych zasad nie wymaga zbyt wiele wysiłku ze strony rodzica, a z pewnością zwiększy bezpieczeństwo malucha na drodze.
Uwaga! Reklama do czytania
Jak zrozumieć małe dziecko
Poradnik świadomego rodzicielstwa
Cud rodzicielstwa
Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
2 odpowiedzi na “Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci na drodze?”
Zgadzamy się z tymi informacjami, pamiętajmy o zachowaniu ostrożności i widoczności na drodze
Je jeszcze kupiłam z mężem takie urządzenie do śledzenia po GPS z możliwością sos zadzwonienia z Lamax. Znajomość trasy i wyczulenie na pewne elementy to jedno, ale niech licho… wolę mieć możliwość podglądu. Nie wiadomo do końca czy po zajęciach z kolegami coś się do głowy nie wstrzeli