fbpx
DZIEŃ DZIECKA - Zrób niespodziankę!
| Jakie łóżko wybrać dla 3-latka?

Jakie łóżko wybrać dla 3-latka?

Łóżko dla 3-latka powinno być nie tylko wygodne, ale również powinno wyróżniać się stylowym wyglądem i funkcjonalnością. Na co dokładnie warto zwrócić uwagę podczas zakupów?

To niewątpliwie najważniejszy mebel w pokoju dziecięcym – łóżka dla dzieci można obecnie zakupić w wielu różnych wariantach do wyboru. Wśród rodziców często pojawia się wtedy pytanie – czym powinno wyróżniać się dobre łóżeczko dla dziecka? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

 Rozmiar łóżka dla dziecka

Przede wszystkim łóżko powinno mieć odpowiedni rozmiar. Jaki będzie najlepszy dla dziecka mającego 3 latka? Największą popularnością cieszą się łóżka o wymiarach 140×70 cm, 160×80 cm, 190×80 cm czy 200×90 cm.

Gdy chcemy zdecydować się na takie łóżko, które będzie mogło posłużyć maluchowi na dłuższy czas, warto postawić na model mający co najmniej 160×80 cm, ponieważ sprawdzi się nawet do okresu przedszkolnego czy szkolnego w zależności od wzrostu dziecka.

Większe łóżko sprawdzi się też doskonale wtedy, gdy rodzic chce poczytać z dzieckiem przed snem lub potrzebuje ono usypiania. Wtedy znajdzie się w nim miejsce dla dwóch osób jednocześnie.

Łóżko dziecięce nie musi mieć również bardzo wysoko położonego materaca. Zasadniczo, im znajduje się on niżej, tym lepiej, ponieważ dziecko może wtedy łatwiej wchodzić do łóżka i nie jest narażone na poważne urazy, gdy przez przypadek spadnie z niego na podłogę.

Konstrukcja i wykończenie łóżka

Druga ważna kwestia to konstrukcja łóżka, a także materiały, które posłużyły do jego wykonania. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą w tym przypadku łóżka drewniane, które wytwarzane są z litego drewna naturalnego.

Łóżka z drewna wyróżniają się solidnymi, wytrzymałymi konstrukcjami. Drewno może być też łatwo naprawiane w razie wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, na przykład zadrapań.

Gdy oglądamy drewniane łóżka dla dzieci, warto sprawdzić, jakie środki chemiczne zostały wykorzystane do pomalowania drewna. Powinny być to bezpieczne, atestowane i nietoksyczne lakiery i farby, które nie wydzielają szkodliwych oparów. Mogą być dzięki temu stosowane bez ryzyka w pokojach dziecięcych.

Zwróćmy też uwagę, czy łóżko posiada barierkę ochronną – dzięki niej możemy zabezpieczyć dziecko przed upadkiem z materaca w trakcie zabawy lub snu.

Najlepiej unikać łóżek z płyt meblowych lub tworzyw – są mniej wytrzymałe, a także często wykańczane szkodliwymi klejami.

Wygląd łóżka dziecięcego

Oczywiście, nie możemy zapominać też o tak ważnej kwestii jak wygląd łóżka dziecięcego. W sprzedaży jest wiele interesujących modeli i można dobrać je zarówno do pokoju dziewczynki, jak i chłopca.

Obecnie bardzo popularne są łóżka skandynawskie, czyli wpisujące się w modny obecnie skandynawski styl aranżacji wnętrz. Łóżka te pasują zarówno do bardziej nowoczesnych, jak i tradycyjnych aranżacji. Najczęściej oferowane są w kolorze bieli, ale świetnie wyglądają też w wariancie z litego drewna, malowane na kolor błękitny, różowy czy miętowy.

Oryginalnym wyborem do pokoju dziecięcego są także łóżka o konstrukcjach innych niż wszystkie, na przykład łóżko domek czy łóżko tipi, które ze względu na swój wygląd od razu przyciągają wzrok.

Funkcjonalność mebla

Dobre łóżko dla 3-latka powinno być także funkcjonalne, czyli powinno ułatwić zachowanie porządku w pokoju dziecięcym.

W tym przypadku doskonałym wyborem będzie łóżko z dodatkową szufladą nad podłogą. Szuflada pozwala na łatwe przechowywanie pościeli, ubranek dziecięcych czy zabawek.

Meble takie jak łóżko domek o konstrukcji przypominającej domek czy łóżko tipi wzorowane na namiocie indiańskim tipi może być także doskonałym miejscem do powieszenia na nim girlandy świetlnej albo narzucenia na górę moskitiery chroniącej przed owadami.

Podsumowując, odpowiednie łóżko dla trzylatka powinno być wykonane z drewna, powinno posiadać dość duży rozmiar, aby mogło posłużyć na dłuższy czas. Także powinno być stylowe i funkcjonalne, aby stało się efektownym meblem w pokoju dziecięcym i korzystanie z niego na co dzień było komfortowe.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

edukacja alternatywna
Dlaczego tak trudno zmienić polską szkołę? Fragment książki “Nowa szkoła”

edukacja alternatywna
“Nowa szkoła” to książka dla gotowych na zmianę polskiej szkoły

edukacja alternatywna
Jak uczy się mózg i jak szkoła może wspierać naturalne procesy uczenia się?

rodzina
“Jeśli nie działasz razem z dzieckiem, ono nie będzie działać z tobą”, czyli na czym dokładnie polega współdziałanie?

wychowanie
5 fundamentów dobrej relacji z dzieckiem

odżywianie naturalne
10 wyjątkowo bogatych superfoods prosto z… Polski!

edukacja alternatywna
4 warunki efektywnej nauki języka w szkole

rodzina
Rodzice potrzebują kontaktu z naturą i… z innymi dorosłymi

wychowanie
5 rzeczy, których nie można zmienić u dzieci

edukacja alternatywna
W pułapce szkolnych ocen