Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Juul na poniedziałek, cz. 12 – Marzenia ojców a marzenia synów

Juul na poniedziałek, cz. 12 – Marzenia ojców a marzenia synów

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula, które czytajcie w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Jestem ojcem dwóch synów: dwu- i pięciolatka. Często łapię się na tym, że próbuję zmusić ich do tego, żeby robili rzeczy, które sam robiłem w ich wieku. Mieszkamy blisko lasu, więc, na przykład, chciałbym, żeby samodzielnie eksplorowali las, tak samo jak ja robiłem to w dzieciństwie. Ale potem zastanawiam się, czy rzeczywiście powinienem tak bardzo nimi kierować ‒ i czy nie lepiej pozwolić im, aby samodzielnie odkrywali to, co ich najbardziej pasjonuje i interesuje.

Odpowiedź Juula:

Bardzo dziękuję Panu za to ważne pytanie. Definiuje ono bardzo powszechne męskie pragnienie, aby synowie szli w ślady ojców. Wielu mężczyzn koncentruje się dzisiaj na swojej pracy i różnych zainteresowaniach ‒  i chcieliby swoim potomkom przekazać podobne cele. Idea, jaka za tym stoi, jest jak najbardziej w porządku: chodzi o przekazanie dzieciom własnego doświadczenia życiowego. Zresztą matki mają bardzo podobnie, tylko częściej kładą nacisk na unikanie przez dzieci tego, co same oceniają jako niedobre doświadczenie.

Według mnie, ma Pan dwie możliwości rozwiązania swojego dylematu. Pierwszą byłoby poświęcenie większej uwagi rzeczywistym zainteresowaniom Pańskich synów ‒ zrozumienie ich i docenienie. Drugim możliwym krokiem mogłoby być natomiast zaproszenie ich na ,,męski wypad’’ do lasu, na łono natury. Proszę wyrazić takie zaproszenie jako własną inicjatywę, jako coś, na czym Panu zależy, aby pokazać im i porozmawiać o rzeczach, które Pan uważa za ważne. Kiedy już się tam znajdziecie, może Pan powiedzieć: ,,Wiem, że interesujecie się czymś zupełnie innym, ale dzisiaj chciałbym opowiedzieć wam o czymś, co sprawiało mi największą frajdę, kiedy byłem w waszym wieku. Na przykład to, to i to…’’.

Reklama sponsora artykułu
Wszystkie książki Jespera Juula

Książki Jaspera Juula - 15% rabatu

Duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jedną z najbardziej cenionych prac pedagogicznych na świecie i światowym bestsellerem. Jesper Juul był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Zawdzięczamy mu odejście od wychowania autorytarnego z jednej strony, oraz od permisywizmu, z drugiej. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W Polsce Jesper Juul wydawany jest przez Wydawnictwo Mind.

Zobacz więcej

Coś takiego może być bardzo wartościowym prezentem dla synów. A przy okazji uwolni się Pan od myśli, że czegoś ważnego brakuje w ich w dzieciństwie. Po jakimś czasie może Pan zrobić eksperyment i w sobotę czy niedzielę powiedzieć przy śniadaniu: ,,Wybieram się dziś na wycieczkę do lasu. Kto idzie ze mną?’’. Jeśli nikt nie wyrazi chęci, może Pan iść sam i cieszyć się po prostu naturą.

To wspaniale, kiedy ma się jakieś marzenia, plany albo wizje przyszłości swoich dzieci, ale niebezpieczeństwo tkwi w tym, kiedy idzie to w parze z lekceważeniem albo niedostrzeganiem dziecięcych marzeń, planów i wizji. Wtedy relacja między rodzicem i dzieckiem zostaje zachwiana.

Spokojnie może Pan wywierać odrobinę nacisku na swoich chłopców, bo to pomoże im zdefiniować samych siebie i zająć własne stanowisko wobec życia. Ale proszę uważać, aby Pańskie zachowanie nie niosło w sobie przekazu, że synowie tylko wtedy będą kochani, kiedy będą spełniać Pańskie życzenia.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

7 “metod wychowawczych”, których warto unikać w relacji z dzieckiem

15 wartości, które podnoszą jakość rodzinnego życia

Skąd się biorą trudności w karmieniu piersią? Fragment książki “Karmienie piersią”

Przejdz do: