| Juul na poniedziałek, cz. 24 – “Proszę przestać tak bardzo zabiegać o poprawę stanu dziecka, a zamiast tego dać mu swoją miłość”

Juul na poniedziałek, cz. 24 – “Proszę przestać tak bardzo zabiegać o poprawę stanu dziecka, a zamiast tego dać mu swoją miłość”

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula. Do przeczytania w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Jak pomóc dziecku, które nie wyraża swoich potrzeb, nie mówi, czego chce, a czego nie chce. Od ponad dziesięciu lat staram się je wspierać, ale mimo całej mojej miłości i troski, a także kilkuletniej terapii, wydaje mi się, że jest gorzej, a nie lepiej. Staram się małymi krokami przekazywać mu odpowiedzialność, ale ono niczego nie chce, niczego nie potrzebuje, nie jest nawet zainteresowane rówieśnikami. Jest stale sfrustrowane i nikt nie może mu pomóc – ani terapeuci, ani my, ani dziadkowie.

Jak powinnam postępować w takiej sytuacji? Ale przede wszystkim: jak pomóc mojemu dziecku?

Odpowiedź Jespera Juula:

Jeśli próbujemy komuś bezskutecznie pomagać przez dłuższy czas, to często osiągamy odwrotny efekt: taka osoba uzależnia się od naszej pomocy i staje się jeszcze bardziej niesamodzielna i jeszcze mniej odpowiedzialna.

Czasami zastanawiam się, co myślą sobie terapeuci. Dlaczego kontynuują terapię, która ewidentnie nie przynosi żadnego efektu ani nawet nie daje nadziei na zmianę? Dlaczego nie uznają swojej niemocy i po prostu się nie wycofają? Każdy, kto bierze udział w terapii, ma nadzieję, choćby nieświadomą, że ona mu pomoże. Jeśli tak się nie dzieje, to szuka winy w sobie i przez to jeszcze bardziej się pogrąża. Traci przez to resztki poczucia własnej wartości.

Reklama sponsora artykułu
Wszystkie książki Jespera Juula

Książki Jaspera Juula - 15% rabatu

Duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jedną z najbardziej cenionych prac pedagogicznych na świecie i światowym bestsellerem. Jesper Juul był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Zawdzięczamy mu odejście od wychowania autorytarnego z jednej strony, oraz od permisywizmu, z drugiej. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W Polsce Jesper Juul wydawany jest przez Wydawnictwo Mind.

Zobacz więcej

Podobna logika dotyczy rodziców. Nie powinni czynić dziecka ofiarą własnej niezdolności do pomocy. Proszę więc przestać tak bardzo się starać i zabiegać o poprawę stanu Pani dziecka, a zamiast tego po prostu dać mu całą swoją miłość.

To będzie bardzo trudne, bo Pani miłość i troska zawsze były opakowane w kategorię ,,Pomoc’’. Ale takie posunięcie przynajmniej postawi Panią i dziecko w tej samej bolesnej sytuacji: oboje będziecie teraz musieli zająć się sobą i każde z was będzie musiało przejąć za siebie odpowiedzialność.

Moja rada jest taka, żeby oznajmiła mu Pani zmianę swojego nastawienia: ,,Kocham cię ponad wszystko na świecie i przez wiele lat próbowałam ci pomóc. Muszę w końcu przyznać, że moje próby nie okazały się szczególnie pomocne. Przykro mi, że potrzebowałam tyle czasu, żeby to zauważyć. Od tej chwili nie będę już próbować brać za ciebie odpowiedzialności. Mam nadzieję, że sam to zrobisz. Zawsze jednak będę cię kochać i zawsze będę przy tobie’’.

Nie mogę obiecać, że takie postawienie sprawy przyniesie oczekiwany efekt. Ale widziałem naprawdę wiele dzieci, nastolatków i dorosłych, którzy dopiero wtedy przejęli odpowiedzialność za swoje życie, kiedy wszyscy ,,pomagający’’ wreszcie ustąpili.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Parentyfikacja. O dramacie dzielnych dzieci

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Przejdz do: