| Juul na poniedziałek, cz. 18 – Rodzice po rozstaniu

Juul na poniedziałek, cz. 18 – Rodzice po rozstaniu

Jesper Juul jest duńskim pedagogiem i terapeutą rodzinnym o światowej renomie. Propaguje idee szacunku i współdziałania z dzieckiem we wzajemnych relacjach oraz dojrzałe przywództwo dorosłych.

Wraz z wydawnictwem MiND przygotowaliśmy 85 unikatowych tekstów Juula, Do przeczytania w każdy poniedziałek na dziecisawazne.pl.

Pytanie rodzica:

Osiem miesięcy temu rozstałam się z moim partnerem, z którym mam dwoje dzieci (cztery i sześć lat). Nasze rozstanie nie było dla mnie zakończeniem, chociaż nie wynikało z niczyjej zdrady. Chodziło raczej o poczucie, że nie jesteśmy już w stanie dłużej być ze sobą szczęśliwi.

Były dni, kiedy mój były partner czuł się bardzo przybity i w ogóle nie wychodził rano z łóżka, nie uczestniczył w życiu towarzyskim, nie spotykał się przyjaciółmi. Chciał być z nami, ale nie potrafił zmusić się do żadnych wspólnych aktywności. Dlatego w naszym związku często czułam się samotna, szczególnie w weekendy, kiedy inne rodziny wyjeżdżały gdzieś razem, a ja jechałam sama z dziećmi.

Po rozstaniu czuję się pod wieloma względami dużo lepiej. Problem polega na tym, że mój ekspartner jest bardzo nieszczęśliwy, a razem z nim także nasze dzieci, przede wszystkim córka. Ona czuje się w pewien sposób odpowiedzialna za jego szczęście. Bardzo martwi się tym, że został sam w domu i z nikim się nie spotyka.

Nie ustaliliśmy żadnych sztywnych reguł dotyczących spotkań z dziećmi. Mój ekspartner przychodzi, kiedy chce, i zabiera dzieci. Potem córka mi opowiada, że płacze, kiedy przyjeżdżam ich odebrać. Jest na mnie wściekła, bo uważa, że to przeze mnie nie mieszkamy razem. Mówi, że chce, żebyśmy znowu byli razem i że jest smutna, bo mieszkamy w innym domu, a tacie jest bardzo ciężko. Próbuję jej tłumaczyć najlepiej, jak potrafię, że nie jest odpowiedzialna za naszą relację. I że rozumiem, dlaczego jest na mnie tak wściekła.

Mam pytanie: jak bardzo szkodliwe dla mojej córki może być to, jak się teraz czuje? Chodzi mi o nieszczęście, które odczuwa, spowodowane tym, że tata nie radzi sobie w życiu? Co mogę zrobić, żeby lepiej radziła sobie z tą sytuacją?

Nie chcę, żeby straciła szacunek do swojego ojca. On ma wiele dobrych stron i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wykorzysta je w swoim życiu. Jednak nasze rozstanie było dla mnie wyzwoleniem i czuję się jak nowo narodzona. Niestety, cenę za to płacą moje dzieci i były partner.

Odpowiedź Jespera Juula:

Trudno jest kochać człowieka i żyć z nim, jeśli chronicznie choruje i popada w zupełną bierność. Na pewno jest to wielkie obciążenie. Nasza elementarna potrzeba, aby stanowić jakąś wartość dla partnera, zostaje wtedy niemal zredukowana do zera poprzez niemożliwość wspólnego życia – czy to ze względu na dręczące nas złość i poczucie winy, czy też, jak w Pani wypadku, przez zrozumienie, że życie takie zmierza w stronę autodestrukcji.

W takich wypadkach dzieci często poświęcają się, żeby pomóc. Dlatego Pani córce nie pomoże zapewnianie, że nie jest odpowiedzialna za Waszą relację. Córka widzi jedyną możliwość swojego szczęścia w tym, że jej rodzice znowu będą razem. Gdybyście byli jednak razem, byłby to dla niej jako przyszłej matki i kobiety fatalny wzór.

Inną możliwością rozwiązania tej sytuacji jest to, żeby jej ojciec aktywnie przejął odpowiedzialność za siebie i zawalczył o lepsze życie.

Reklama sponsora artykułu
Wszystkie książki Jespera Juula

Książki Jaspera Juula - 15% rabatu

Duński terapeuta rodzinny i pedagog o światowej renomie. Jego książka Twoje kompetentne dziecko jest jedną z najbardziej cenionych prac pedagogicznych na świecie i światowym bestsellerem. Jesper Juul był jednym z liderów przełomu we współczesnej pedagogice. Zawdzięczamy mu odejście od wychowania autorytarnego z jednej strony, oraz od permisywizmu, z drugiej. Propaguje idee szacunku i współdziałania we wzajemnych relacjach z dzieckiem oraz dojrzałe przywództwo dorosłych. W Polsce Jesper Juul wydawany jest przez Wydawnictwo Mind.

Zobacz więcej

Pyta Pani, czy obecna sytuacja może być szkodliwa dla córki. ,,Szkodliwy’’ to bardzo dramatyczne słowo. Jest oczywiste, że ta sytuacja wpłynie na jej rozwój jako kobiety i na jej przyszłe podeście do relacji z mężczyznami. Nie jesteśmy teraz w stanie przewidzieć, czy będzie to wpływ konstruktywny czy destrukcyjny. To okaże się dopiero w ciągu kilku najbliższych lat. W tym momencie walczy ona wewnętrznie z koktajlem rozmaitych uczuć: wściekłości, smutku, troski, bezradności i odpowiedzialności. Wszystko, co może Pani zrobić, to tylko jej w tym towarzyszyć.

To oznacza, między innymi, że powinna być Pani ostrożna z takimi stwierdzeniami jak ,,Rozumiem twoją wściekłość’’. Lepiej jest powiedzieć całkowicie otwarcie: ,,Źle mi z tym, że nasze rozstanie z tatą tak bardzo cię boli, ale gdybym miała dalej z nim żyć, musiałabym zdradzić samą siebie’’. Pewnego dnia córka zrozumie egzystencjalne znaczenie takiego zdania.

Tak samo, uważam, musi Pani z dużą delikatnością traktować jej poczucie, że jest odpowiedzialna za samotność i szczęście ojca. W żadnym wypadku proszę nie starać się jej tego odbierać. W chęci pomagania nieszczęśliwemu ojcu wyraża się jej potrzeba, aby być kimś wartościowym w jego życiu. My jako dorośli wiemy oczywiście, że to za duża odpowiedzialność dla tak małej dziewczynki, ale ona w tym momencie właśnie tego chce spróbować. Gdy zaczniemy ten wybór problematyzować, ryzykujemy, że uderzymy w jej poczucie własnej wartości, a to byłby dopiero dla niej ciężki cios.

Dlatego nie może Pani właściwie nic więcej zrobić, jak tylko być dla niej i z nią z całą troską, której ona potrzebuje, i żywić nadzieję, że jej ojciec zacznie wreszcie powoli przejmować odpowiedzialność za swoje życie. On jest jedyną osobą, która może w tej sytuacji zdjąć ciężar z Pani córki.

Tekst opublikowany w austriackim piśmie ,,Der Standard’’, udostępniony dzięki wydawnictwu MiND i FamilyLab.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: