Kategorie
Pielęgnacja dziecka Pielęgnacja naturalna

Żeby dzieci nie były zbyt czyste, czyli 4 mity na temat kąpieli

Pierwsza kąpiel niemowlaka to wydarzenie, które na bardzo długo zapisuje się w rodzicielskiej pamięci – szczególnie, jeśli jesteśmy debiutantami. I choć pieczołowicie się do niego przygotowujemy, nie zawsze wychodzi tak, jak byśmy chcieli. Całe szczęście mamy przed sobą lata, by nabrać wprawy. Poniżej prezentujemy kilka mitów dotyczących kąpieli małych dzieci.

Zmierzenie się z nimi pozwala nabrać nieco dystansu i spojrzeć na kwestię kąpieli z większym luzem. Bo najważniejsze, to spokój. Gdy rodzice są wyluzowani, dziecko czuje się bezpiecznie i z większą ufnością podchodzi do nowych doświadczeń.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Mit 1: Noworodka należy wykąpać zaraz po porodzie

Całe szczęście takie praktyki coraz częściej odchodzą do lamusa. Istnieje bowiem cała masa powodów, by tego nie robić! Dzieci rodzą się z naturalną ochroną skóry, zwaną mazią płodową, która ma właściwości immunologiczne i chroni je przed kontaktem z zakażeniami, co jest szczególnie ważne, gdy rodzimy dziecko w warunkach szpitalnych. Wątpliwości budzi również pomysł odbierania mamie dziecka zaraz po porodzie, w celu wykąpania. Po narodzinach maluch potrzebuje bowiem być blisko mamy i jej piersi. Kąpiel zdecydowanie może poczekać, szczególnie że oddzielone od mamy dziecko wrzucone do wody, odczuwa z tego powodu silny stres. Z pierwszą kąpielą można poczekać nawet dwa tygodnie po urodzeniu!

Warto jeszcze przeczytać:

Mit 2: Dziecko należy kąpać codziennie

Nie zawsze jest to dobry pomysł, szczególnie że po kąpieli mogą nasilać się różne reakcje alergiczne skóry. Zdaniem niektórych badaczy, zbytnia czystość może nam również szkodzić. Wszystko ze względu na drobnoustroje i bakterie, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i ochrony przed niebezpiecznymi patogenami. Kąpiel wszystkie je zmywa. Jak często zatem kąpać? Zdania są podzielone. American Academy od Dermatology zaleca dzieci w wieku do 11 miesięcy kąpać nie częściej niż raz lub dwa razy w tygodniu.

Mit 3: Najważniejsze są specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry noworodków

To prawda, że odpowiednie kosmetyki są ważne, ale jeszcze ważniejsze jest to, czy poza napisem na etykiecie „przeznaczone dla niemowląt” charakteryzuje je bezpieczny skład, czyli taki, który jest jak najbardziej naturalny. Do pielęgnacji wrażliwej i wyjątkowo delikatnej skóry niemowląt idealnie nadają się kosmetyki ekologiczne. Ale kąpać można również w krochmalu, który działa jak naturalne emolienty, czyli preparaty zawierające substancje chroniące przed utratą wilgoci. Równie dobrym pomysłem jest mycie malucha za pomocą myjki i letniej wody z dodatkiem mleka matki. Dostarcza ono bowiem skórze malucha odpowiednich witamin, minerałów, składników odżywczych, zapobiega alergiom i leczy podrażnienia skóry, zapewniając jej dodatkową warstwę ochronną.

Mit 4: Niemowlę po kąpieli trzeba smarować oliwką bądź balsamem

Kiedy dziecko zostaje umyte z mazi płodowej, zaczyna się naturalny proces dojrzewania skóry, który polega m.in. na wysuszaniu i złuszczaniu. Nie należy jej wtedy sztucznie nawilżać, ale pozwolić się złuszczyć. W ten sposób wspomagany naturalny proces polegający na tym, że skóra zaczyna produkować własne tłuszcze, niezbędne dla ochrony przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Codzienne dostarczanie skórze tłuszczów z zewnątrz (poprzez oliwienie po kąpieli) powoduje, że skóra coraz bardziej się wysusza. Koło się zamyka i pojawia się potrzeba codziennego oliwienia. Tymczasem naturalną oliwkę wystarczy stosować jedynie raz w tygodniu po kąpieli lub częściej, kiedy masujemy dziecko a następnie kąpiemy je po masażu.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Przeczytaj: Co wchodzi w skład gotowych oliwek dla dzieciMasaż Shantala – po co masować dziecko?

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Żeby dzieci nie były zbyt czyste, czyli 4 mity na temat kąpieli”

Co do zdania dermatologów o kąpaniu raz/dwa razy w tygodniu to wszytko ładnie pięknie… ale tylko z punktu widzenia skóry! (Dermatologii).
Nasze dziecko to coś więcej niż skóra, chociażby ujście układu moczowego, buźka ( zwłaszcza wycałowała), rączki, paszki czy syrki wymagają trochę częściej mycia. Poza tym kąpiel to świetny wieczorny rytuał.
P.S. codziennie robimy masaż shantala wieczorem olejkiem z awokado 100% – wszyscy zachwycają się cera mojej Lusi (ale jeszcze Kp i nie jem mięsa, wiec tu na pewno tez jest coś na rzeczy)

Wszystkie elementy ciała niemowlaka wymienione powyżej można myc codziennie, niekoniecznie w trakcie kąpieli. My kapiemy maluszka 2 razy w tygodniu, ale pupkę i okolice intymne przemywam każdorazowo przy zmianie pieluszki. Do tego codziennie rano myje synowi mokrym wacikiem raczki, paszki oraz cala twarz, a oczy przemywam sola fizjologiczna. Sadze, ze taka pielęgnacja w zupełności wystarczy niemowlakowi i nie stwarza niepotrzebnego przesuszania całego ciała.

Oczywiście każdy ma swoje zdanie w tym temacie i ilu rodziców, tyle opinii, ja tylko wyrażam swoja :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.