Kaszki dla dziecka - nie wszystkie są równie dobrej jakości
| Kaszki dla dziecka – nie wszystkie są równie dobrej jakości

Kaszki dla dziecka – nie wszystkie są równie dobrej jakości

Kasze, obok warzyw, to jedne z pierwszych produktów wprowadzanych niemowlętom. Pełne, nieoczyszczone ziarna zbóż powinny być podstawowym elementem zbilansowanej diety każdego dziecka. Najlepiej, by stanowiły nawet 60% wszystkich produktów, jakie otrzymuje maluch!

Niestety nie zawsze jest czas na przygotowanie pełnowartościowej kaszy. W takich sytuacjach często sięgamy po gotowe produkty. Te ogólnodostępne, pomimo zapewnień producenta, często zamiast porcji zdrowia serwują dziecku oczyszczone ziarna, solidną dawkę cukru i syntetyczne witaminy. Alternatywą dla nich są kaszki organiczne. Czym się różnią od tych z supermarketu? Oto analiza kilku biomarek.

Na co dzień maluchy nie potrzebują specjalnych kaszek

Zamiast tego o wiele lepiej sprawdzi się zwyczajna kasza (np. jaglana) ugotowana na wodzie, mleku mamy lub mleku roślinnym. Kasza jaglana czy owsianka to doskonały pomysł na smaczne i rozgrzewające śniadanie (zwłaszcza w okresie zimowym). Kasze to także świetne produkty bazowe dla innych dań (placuszków, batonów, naleśników).

W specjalnych okolicznościach, np. kiedy jesteśmy w podróży lub nie do końca czujemy się na siłach, by gotować, sięgamy zwykle po gotowe produkty. Zamiast wybierać wtedy ogólnodostępne kaszki z hipermarketu warto poszukać ich zdrowego, organicznego odpowiednika.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kaszkę dla dziecka:

1. Zboża

Kaszki popularnych marek opierają się zazwyczaj na mleku modyfikowanym i mleku w proszku, a zboża stanowią tu od niespełna 30% do 60% składników. W nielicznych bezmlecznych wersjach możemy liczyć na 70–90% składników zbożowych, jednak zwykle są to mieszanki różnych mąk.

Mąka powstaje wskutek nawilżenia, obłuszczenia, zmiażdżenia i roztarcia ziarna. Przed zmieleniem zboże jest odpowiednio nawilżane. W wyniku tego procesu okrywa staje się „luźna” i można ją zdjąć w postaci otręby. Pozostała część ziarniaka podlega zmiażdżeniu i roztarciu. Podczas takiej obróbki wiele witamin i minerałów zostaje utraconych.

Oczywiście nie wszystkie kaszki hipermarketowe powstają z oczyszczonych zbóż. Przy odrobinie szczęścia można także trafić na te pełnoziarniste. Jednak to, co jest standardem w przypadku produktów organicznych, w produktach hipermarketowych jest niemalże luksusem.

Kaszki organiczne zawierają składniki pochodzące z upraw ekologicznych, a zboża w nich zawarte są (najczęściej!) z pełnego przemiału. Oznacza to, że ziarna zostały poddane minimalnej ingerencji i jak najmniej oczyszczone, dzięki czemu zachowały większość cennych witamin i składników mineralnych. Pełnoziarniste zboża są także doskonałym źródłem błonnika, dzięki czemu regulują pracę układu pokarmowego, zapobiegają zaparciom i zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas. Ponadto ich regularne spożywanie jest czynnikiem chroniącym przed cukrzycą – wchodzące w ich skład węglowodany złożone nie powodują skoków cukru w organizmie, jak dzieje się to w przypadku węglowodanów prostych zawartych w oczyszczonych zbożach.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję

2. Rodzaje kasz

Wśród ogólnodostępnych kaszek najpopularniejsze są: ryżowa, kukurydziana, manna, pszenna i owsiana. A także mączka chleba świętojańskiego – obecna w niektórych produktach dla alergików. Trudno znaleźć na sklepowych półkach mniej popularne rodzaje zbóż. Jedna z firm ma w ofercie kaszkę gryczaną, jednak zboża w niej zawarte nie pochodzą z upraw ekologicznych, najprawdopodobniej są także oczyszczone. Dodatkowo w swoim składzie ma także sporo syntetycznych witamin i minerałów.

Tymczasem kaszki organiczne zawierają wiele rodzajów zbóż, zazwyczaj z pełnego przemiału, dlatego są bogatsze w cenne składniki – białka, tłuszcze, cukry, witaminy i minerały. Można znaleźć wśród nich kaszkę jaglaną, gryczaną, orkiszową, a nawet z dodatkiem tapioki. Zboża w nich zawarte pochodzą z upraw ekologicznych i – wyłączając kaszki z dodatkiem owoców – stanowią 100% składu produktu.

4. Witaminy i minerały

Producenci wielu popularnych kaszek zapewniają, że w ich produktach znajdują się liczne witaminy i minerały. Niestety zazwyczaj są to witaminy syntetyczne, w znikomym stopniu wchłaniane przez organizm.

Firmy produkujące żywność bio nie wzbogacają swoich kaszek końskimi dawkami witamin i minerałów, gdyż jest to sprzeczne z założeniami żywności ekologicznej. Jedyną witaminą, jaka dodawana jest do niemal wszystkich kaszek ekologicznych dla niemowląt, jest tiamina, ważna dla przemiany węglowodanów i ogólnego rozwoju. Jej niedobór jest niebezpieczny dla dziecka, ponieważ może zaburzać jego rozwój motoryczny. Tymczasem ewentualny nadmiar tiaminy jest wydalany z organizmu razem z moczem, dlatego trudno mówić tu o negatywnych skutkach jej przedawkowania (które mogą się zdarzyć chociażby przy nadmiernej suplementacji witaminy D, nierzadko obecnej w kaszkach popularnych marek).

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję

5. Cukier

W odróżnieniu od ogólnodostępnych kaszek produkty organiczne nie mają w swoim składzie cukru.
Podawanie niemowlętom dosładzanych pokarmów może mieć w przyszłości bardzo negatywne konsekwencje dla ich zdrowia, np. w postaci nadwagi, cukrzycy i próchnicy (już coraz częstszych wśród dzieci i młodzieży). W dalszej perspektywie mogą pojawić się nawet problemy z krążeniem i zawały serca.

Oczywiście ludzki organizm potrzebuje cukrów, ale występujących w naturalnej postaci, których źródłem są chociażby owoce czy zboża. Te, w przeciwieństwie do cukrów prostych, są zupełnie inaczej wchłaniane. Cukier zawarty w owocach albo zbożach z pełnego przemiału jest spożywany wraz z błonnikiem. „Usieciowuje” on glukozę, czyli spowalnia jej uwalnianie, i nie powoduje tak dużego jej wzrostu we krwi jak po słodyczach czy nawet sokach owocowych.

6. Mleko modyfikowane

Bezmleczne kaszki organiczne nie są rzadkością. Te ogólnodostępne zawierają przeważnie mleko modyfikowane. Tymczasem dla alergików lub dzieci karmionych piersią jakakolwiek porcja mleka modyfikowanego jest zupełnie zbędna. Wiele mam decyduje się na długie karmienie piersią właśnie po to, by nie musieć w ogóle podawać dzieciom mieszanki.

7. Cena

Niewątpliwym atutem ogólnodostępnych kaszek jest ich cena. Niestety w tym wypadku niska cena idzie w parze z niską jakością. Produkty organiczne mają tę przewagę, że wiemy, z jakiego źródła pochodzą składnik użyte do ich wyrobu. Mamy też pewność, że nie zawierają żadnych sztucznych dodatków.

W przypadku kaszek popularnych marek można odnieść wrażenie, że zawsze jest “coś za coś”. Jeśli uda się znaleźć produkt bezmleczny i pełnoziarnisty, to niestety zawiera dodatek cukru. Jeśli jest bezcukrowy i bezmleczny, to niekoniecznie z rolnictwa ekologicznego. Natomiast w kaszach organicznych brak dodatków i gwarancja pochodzenia z upraw ekologicznych są standardem.

Kaszki organiczne

Wybór jest niezwykle szeroki! Wszystkie są bezcukrowe, wolne od sztucznych ulepszaczy i aromatów. Oto kilka marek naprawdę godnych uwagi.

1. Mamuko

Mamuko to kaszki produkowane z certyfikowanych surowców. Wszystkie pochodzą wyłącznie z ekologicznych gospodarstw. Są produktem pośrednim między gotową kaszką a pełnowartościową kaszą. Przed podaniem trzeba je krótko podgotować. To dlatego, że zboża w nich zawarte zostały poddane minimalnej ingerencji, by zachowały jak najwięcej cennych składników. Dzięki temu wartością odżywczą niewiele ustępują kaszom w nieprzetworzonej postaci.

2. Organix

Brytyjska marka Organix, zgodnie z ideą “no junk promise”, walczy ze śmieciowym jedzeniem. Nie ma tu zbędnych składników, a wszystkie produkty są pochodzenia organicznego. Firma ma w swojej ofercie także ciekawe propozycje dla starszych niemowląt i małych dzieci, czyli różnego rodzaju owsianki i musli z dodatkiem owoców, które mogą być świetną alternatywą dla hipermarketowych płatków.

3. Holle

Wszystkie produkty tej firmy pochodzą z biodynamicznych gospodarstw rolnych. Szczególnie wartą uwagi propozycją jest kaszka warzywna, zawierająca w swoim składzie dynię, ryż i kukurydzę. Taka wytrawna (na dodatek bezglutenowa!) propozycja może być świetnym urozmaiceniem dziecięcego jadłospisu.

4. Topfer

To jedna z czołowych niemieckich firm produkujących organiczną żywność dla niemowląt. W swojej ofercie ma m.in. bezmleczne pełnoziarniste kaszki musli (w tym np. kaszkę orkiszową). Wszystkie jej produkty pochodzą z upraw ekologicznych.

5. Biobim

Kaszki Biobim nie zawierają białek mleka krowiego, laktozy, cukru ani soli. Składniki użyte do ich produkcji pochodzą wyłącznie z upraw ekologicznych. Kaszki wytwarzane są z pełnego ziarna. Użyte zboża, poddawane minimalnej obróbce cieplnej pod ciśnieniem, dostarczają organizmowi wielu cennych składników mineralnych i wspomagają trawienie. Dzięki temu kaszki są wyjątkowo delikatne, szczególnie dla jeszcze niedojrzałego układu pokarmowego niemowlęcia.

6. Sun Baby

Składniki użyte do produkcji kaszek tej firmy pochodzą z rolnictwa ekologicznego. Zboża to ziarna z pełnego przemiału. Kaszki nie zawierają mleka ani cukru. Ponadto firma Sun Baby nie dodaje do swoich produktów sztucznych aromatów, barwników i konserwantów.

Produkty tych marek to bezpieczna i godna uwagi alternatywa dla szybkich kaszek dostępnych w każdym sklepie. Są niezastąpione w czasie podróży, gdyż większość z nich nie wymaga gotowania (wystarczy zalać je mlekiem roślinnym lub wodą). Po przygotowaniu kaszkę można wzbogacić owocami (startym jabłkiem, gruszką, bananem) i odrobiną oleju roślinnego tłoczonego na zimno, który wspomoże przyswajanie witamin, zwiększy zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych i zasoby energii. Warto szukać na opakowaniu specjalnych certyfikatów oznaczonych odpowiednim logotypem (logo z listkiem), bo tylko one gwarantuje nam, że wybrany przez nas produkt jest organiczny i ekologiczny.

Na co dzień zachęcamy jednak do przygotowywania pełnowartościowych posiłków. Te gotowe, nawet organiczne, lepiej traktować jako zdrową alternatywę, przydatną w sytuacjach awaryjnych.Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

karmienie
Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

karmienie
Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

karmienie
Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

karmienie
Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

karmienie
Czy możliwa jest podróż z dzieckiem bez tabletu?

karmienie
Czy spowijanie może zaburzyć rozwój ruchowy niemowlęcia?

karmienie
Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

karmienie
8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

karmienie
Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

karmienie
Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?