| Kreatywność – jak ją rozwijać?

Kreatywność – jak ją rozwijać?

Wbrew powszechnemu mitowi, kreatywność nie jest wyjątkową super-umiejętnością, z którą trzeba się urodzić. Twórcze myślenie można wyćwiczyć i opanować, a edukacja w tym kierunku zaczyna się już od najmłodszych lat, kiedy wybieramy dla dziecka pierwsze zabawki. Nie oznacza to jednak, że wcześniejszy brak wychowania w duchu innowacyjnego, błyskotliwego myślenia, dyskwalifikuje - na kreatywność nigdy nie jest za późno! Poniżej krótki poradnik, który pomoże w rozwinięciu inwencji twórczej.

Szukać powiązań tam, gdzie nikt inny ich nie widzi

Kreatywność to przede wszystkim umiejętność łączenia wątków, tematów oraz motywów, które pierwotnie w żaden sposób się ze sobą nie wiążą. Przykładem jest stare powiedzenie „co ma piernik do wiatraka” – okazuje się, że wiatrak jest najstarszym silnikiem powietrznym, który wykorzystuje również młyn (będący rodzajem takiego silnika). On z kolei mieli zboże na mąkę, a ta jest potrzebna do zrobienia ciasta na pierniki. Odszukiwanie takich smaczków i niewidzialnych połączeń sprawi, że przyzwyczaimy się do szerszego, bardziej kompleksowego myślenia, co z kolei przełoży się na inwencję twórczą.

Odwiedzać miejsca, które uwalniają kreatywność 

Muzea, wystawy, ekspozycje sztuki to dobre podstawy do kreatywności, ale teorię najczęściej warto sprawdzać w praktyce – dlatego dobrym rozwiązaniem będzie odwiedzanie miejsc, które pozwalają na interakcję, zabawę i przeprowadzanie doświadczeń. Takimi przyczółkami twórczego myślenia są interaktywne centra nauki, kultury lub nawet historii (jak choćby www.historyland.pl w Krakowie). Nie tylko pozwalają one poszerzać horyzonty i chłonąć wiedzę w nowatorski, praktyczny sposób, ale również dają szansę się wykazać!

Chłonąć dzieła kreatywnych ludzi

Umiejętność twórczego myślenia to również zbieranie jak największej ilości inspiracji i wiedzy! Nie można jednak przy tym zapomnieć o analizie i ocenie tego, co konsumujemy. Po obejrzeniu filmu warto zastanowić się, co się w nim podobało, a co nie. Podobnie z książką, którą najlepiej rozebrać na części pierwsze i prześledzić, które wątki przypadły do gustu, a które nudziły. To samo tyczy się  potraw, muzyki albo sportu, warto śledzić też formułować opinię popartą argumentami – nic tak nie ćwiczy kreatywności, jak próba wytłumaczenia samemu sobie, dlaczego zupa jest smaczna!

Tworzyć

Pisać, śpiewać, składać modele – jednym zdaniem: znaleźć twórcze hobby. Nie można w pełni poznać czym jest kreatywne myślenie, jeśli tylko się je obserwuje. Praktyka jest najlepszym rozwiązaniem dla opanowania twórczej iskry, nawet jeśli na początku może okazać się trudna i demotywująca. Nie można spodziewać się jednak, że szybko osiągnie się poziom mistrzowski – Stephen King nie od razu stał się dobrym pisarzem, a Fryderyk Chopin też nie wymyślił „Etiudy Rewolucyjnej” zaraz po tym, jak zasiadł do fortepianu.

Dać sobie czas

…ale cały czas go pożytkować na opanowywaniu kreatywności. Błyskotliwość nie polega na strzelaniu pomysłami, hasłami reklamowymi i porywającymi tekstami jak z karabinu maszynowego. Jest to proces, wymaga skupienia, odpowiedniego rozeznania w temacie, zainspirowania się. Czasem do genialnych rzeczy dochodzi się poprzez długi proces twórczego myślenia, a czasem to po prostu kwestia olśnienia. Jedno i drugie jest dobre, ale polegać można tylko na tym pierwszym.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: