Kategorie
Medycyna naturalna Problemy zdrowotne Zdrowie

Alergia latem – jak sobie z nią radzić?

Wiosna i lato to bardzo męczący czas dla wielu alergików. Stężenie pyłków jest wówczas najwyższe, nietrudno też o spotkanie z owadami. Jak łagodzić dokuczliwe objawy alergii? Co robić, gdy alergia latem się nasila?

Alergię najczęściej wywołują alergeny zawarte w pyłkach roślin, pokarmach i organizmach niektórych zwierząt. Substancje te dzielimy na:

  • całoroczne czyli takie, które są obecne cały czas w naszym otoczeniu, np. roztocza kurzu domowego oraz 
  • sezonowe przede wszystkim pyłki roślin. 

O to, jak radzić sobie z alergią latem (i nie tylko), zapytaliśmy lek. med. Małgorzatę Kizer, alergologa i pediatrę.

Czym jest alergia? Co jest przyczyną alergii?

Alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego organizmu na występujące w środowisku substancje zwane alergenami. Do głównych czynników ryzyka zachorowania na choroby alergiczne należą:

  • skłonności genetyczne, 
  • zanieczyszczenie powietrza, 
  • spożywanie dużej ilości utwardzonych tłuszczów roślinnych,
  • a także bierne palenie papierosów w okresie niemowlęcym i wczesnym dzieciństwie. 
Okulary dla dzieci

Okulary warte Twojego dziecka

Prawdziwe okulary przeciwsłoneczne, które skradają serca dzieci na całym świecie! Świetne wzory i najlepsza jakość.

Jakie substancje najczęściej wywołują alergię?

Wiosną i latem alergię najczęściej wywołują pyłki roślin – przede wszystkim drzew (brzozy i topoli), choć do tej grupy zaliczyć można również trawy i zarodniki pleśni (Alternaria i Cladosporium). Cennym źródłem wiedzy dla osób uczulonych jest aktualny kalendarz pylenia, w którym znajdziemy dokładne informacje o stężeniu danych alergenów.

Objawy alergii – na co alergicy muszą przygotować się latem?

Większość dolegliwości pojawia się bezpośrednio po kontakcie z alergenem, zwykle są one krótkotrwałe i przemijające. Należy do nich głównie katar, łzawienie oczu, kichanie i swędząca wysypka. U niektórych alergików występują również późne objawy (nawet do 12 godzin od kontaktu z alergenem) – może zaostrzyć się astma oskrzelowa czy pojawić się długotrwała blokada nosa.

Co robić, gdy stężenie pyłków rośnie?

Aby wyciszyć objawy alergii, należy unikać kontaktu z alergenami. Nie oznacza to oczywiście, że przez pół roku nie możemy ruszyć się z domu. Wręcz przeciwnie – przebywajmy na świeżym powietrzu, jednak nie wychodźmy na spacery w godzinach porannych (wtedy stężenie pyłków jest największe). Unikajmy łąk, pól i lasów liściastych – dużo lepszym wyborem będą lasy iglaste, w których natężenie to jest dużo mniejsze. By uniknąć podrażnienia spojówek, zakładajmy okulary przeciwsłoneczne, natomiast po spacerze weźmy prysznic, a ubrania wrzućmy do pralki. W domu każdego alergika powinien znaleźć się również oczyszczacz powietrza, który poradzi sobie z alergenami.

Leczenie alergii – jak zmniejszyć dokuczliwe objawy?

Bardzo skutecznym sposobem leczenia alergii jest połączenie leków klasycznych oraz homeopatycznych. Do pierwszych z nich zaliczyć możemy głównie leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy. Mimo że część z nich dostępna jest w aptece bez recepty, zawsze należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Do najskuteczniejszych w leczeniu alergii preparatów homeopatycznych należą natomiast Poumon histamine, Euphrasia (przy zapaleniu spojówek i katarze) oraz Sabadilla officinarum (przy kichaniu i świądzie podniebienia).

Alergia krzyżowa – co zrobić, gdy objawy alergii nasilają się po zjedzeniu niektórych pokarmów?

Warto wiedzieć, że u osób uczulonych objawy alergii mogą wystąpić nie tylko po kontakcie z konkretnym alergenem (np. pyłkami brzozy), ale też alergenem o podobnej budowie (w przypadku pyłków brzozy jest to m.in. jabłko). Układ immunologiczny błędnie rozpoznaje wówczas podobne do siebie białka i reaguje na zwiększoną ilość alergenu. Zjawisko to nosi miano alergii krzyżowej.

Jeśli mamy alergię na pyłki, powinniśmy szczególnie uważać na niektóre surowe owoce i warzywa w okresie pylenia. Reakcje krzyżowe z pyłkami najczęściej wywołują jabłka, brzoskwinie, wiśnie, seler, marchewki, ziemniaki, migdały, orzechy włoskie i laskowe. Objawy (obrzęk jamy ustnej i gardła, bóle brzucha, świąd skóry, duszności) pojawiają się bezpośrednio po spożyciu pokarmu i zanikają samoistnie w ciągu kilkunastu minut.

Uczulenie na jad owadów – czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Zmorą wielu alergików są nie tylko pyłki roślin, ale też owady błonkoskrzydłe (głównie pszczoły i osy). Dla większości z nas ich użądlenia nie są groźne (miejscowo może pojawić się bolesność, zaczerwienienie i niewielki obrzęk, a objawy mijają samoistnie do 24 godzin). Jednak u osób uczulonych na jad owadów może dojść do nadmiernej, gwałtownie przebiegającej reakcji miejscowej, a nawet ogólnej. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie w okolicy szyi, głowy lub wnętrza jamy ustnej – w takiej sytuacji reakcja miejscowa może doprowadzić do obrzęku gardła lub krtani, a w konsekwencji do uduszenia. Mówiąc o ogólnej reakcji alergicznej, mamy na myśli wstrząs anafilaktyczny, czyli szybko rozwijającą się i bezpośrednio zagrażającą życiu reakcję na kontakt z alergenem. Dochodzi wówczas do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, pojawiają się zawroty głowy, kołatanie serca, świszczący oddech i uczucie braku powietrza. W ciągu kilkunastu minut chory traci przytomność i umiera.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Jak chronić się przed użądleniem? Jak nie dopuścić do wstrząsu anafilaktycznego?

Nawet jeśli nie jesteśmy uczuleni na jad owadów, starajmy się nie spożywać pokarmów na świeżym powietrzu – owad może usiąść na jabłku, a nawet wpaść do puszki z napojem. Jeśli planujemy biwak, zawsze sprawdzajmy, czy w pościel nie zaplątała się osa lub pszczoła. Sięgnijmy również po leki homeopatyczne – przede wszystkim Ledum palustre, który odstrasza owady i łagodzi objawy po użądleniu. Jeśli już dojdzie do użądlenia, wybierzmy preparaty zmniejszające odczyn zapalny, czyli Apis mellifica i Dapis.

Co jednak zrobić, gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego? Jeśli w przeszłości wystąpiła u nas reakcja ogólna po ukąszeniu owada (a w badaniach potwierdzono obecność przeciwciał IgE), powinniśmy mieć przy sobie:

  • przepisany przez lekarza preparat antyhistaminowy, 
  • steryd do podania doustnego oraz 
  • wspomnianą już adrenalinę w strzykawce do podania domięśniowego. 

Przy szybkim rozwijaniu się objawów ogólnych kluczowy jest czas, dlatego nie zwlekajmy z podaniem leków!

Co to jest odczulanie? Czy jest skuteczne w leczeniu alergii?

Odczulanie (immunoterapia alergenowa) to jedyne dostępne obecnie przyczynowe leczenie chorób alergicznych. Polega ono na stopniowym podawaniu substancji (we wzrastających dawkach), która do tej pory wywoływała nadmierną reakcję układu odpornościowego, w celu wytworzenia na nią tolerancji. Terapia trwa zazwyczaj od trzech do pięciu lat, jednak nie kontynuuje się jej, jeśli po dwóch latach nie przynosi żadnych rezultatów. Odczulaniu mogą poddać się osoby dorosłe, a także dzieci powyżej piątego roku życia. Możemy zdecydować się na refundowane ampułki do wstrzykiwania lub – jeśli źle znosimy zastrzyki – odpłatne środki doustne (podjęzykowe).

Odczulanie powinny przede wszystkim rozważyć osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Pamiętajmy, że po kolejnym użądleniu mogą pojawić się dużo gwałtowniejsze objawy – w takiej sytuacji immunoterapia może nawet uratować życie.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Alergia latem – jak sobie z nią radzić?”

W okresie pyleń wietrzę mieszkanie tylko wieczorem. Mam również oczyszczacz powietrza, roombę i braavę. Alergia na kurz, pyłki i roztocza jest uciążliwa, ale dom to moja bezpieczna przystań, gdzie czuję się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.