Mała czarna na pomoc rodzicom?
| Mała czarna na pomoc rodzicom?

Mała czarna na pomoc rodzicom?

W przeciągu ostatnich paru miesięcy ziarna kawy zdrożały o ponad 100% (ze 111 dolarów za sto funtów kawy aż do 224 dolarów), na szczęście nie przełożyło się to bezpośrednio na cenę kawy na sklepowych półkach, inaczej rodzice małych dzieci mieliby poważne problemy z utrzymaniem odpowiednio wysokiego poziomu energii, jaką czerpią z filiżanki małej czarnej i jaka jest potrzebna do opiekowania się maluchami.

Na ratunek zmęczonym rodzicom

Nie ulega wątpliwości, że kawa stanowi ratunkowe sos dla zmęczonych rodziców: nie tylko poprawia humor, ale także pozwala na błogą chwilę relaksu. Jak pić kawę, aby odczuć jej największe zalety? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż kawa pobudza dopiero po 30 minutach od spożycia – nie spodziewajcie się drodzy rodzice, że wypicie filiżanki espresso od razu postawi was na nogi. Znacznie lepiej jest wstać pół godziny przez pobudką dzieci i sięgnąć po czarny napar, by w porę naładować się pozytywną energią. Jeśli czeka nas dzień pełen wyzwań, to należy dokładnie rozplanować picie kawy: znacznie lepiej jest sięgnąć co dwie, trzy godziny po filiżankę małego espresso niż wypić jeden duży kubek kawy.  Interesującą opcję stanowi tak zwana turbo drzemka: należy wypić filiżankę mocnej kawy i położyć się spać na krótką, 20-minutową drzemkę. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego gatunku kawę się pije: Arabica, Robusta, kawa zielona czy też szlachetna kawa Luwak lub Blue Mountain – każda z nich zawiera naturalną kofeinę uważaną za niemal niezbędny składnik w diecie każdego dorosłego, a zwłaszcza rodzica.

Kawa w kilka chwil!

Najwięcej kawy, bo aż 57% całego statystycznego tygodniowego spożycia wypija się w niedzielę i poniedziałek. Czyżby miało to związek ze zmęczeniem po sobotnich zabawach z dzieciakami i brakiem energii do pracy w nowym tygodniu? Być może, bowiem maluchy wymagają nie tylko poświecenia rodzicielskiego wolnego czasu, ale przede wszystkim energii. Wzmożony wysiłek fizyczny (bieganie za pociechami, różnorodne zabawy) oraz psychiczny (wzmożona koncentracja oraz potrzeba skupienia podczas uczenia maluchów) sprawia, że bardzo często kawa staje się jedynym ratunkiem. Łyk czarnego napoju wzmacnia i dodaje energii do dalszej opieki nad dzieciakami. Jak jednak przyrządzić szybko mała czarną, by nie tracić zbędnego czasu? Przygotowywanie kawy w klasycznym ekspresie kolbowym wymaga przynajmniej poświecenia 10 minut, zaś zaparzone wrzątkiem fusy… cóż, o ich walorach smakowych lepiej nie dyskutować. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się kawa z automatycznego ekspresu do kawy.  Na przykład ekspres do kawy marki Krups model EA9010 zawiera aż 17 automatycznych programów do robienia kawy. Wystarczy tylko włożyć kapsułkę, nacisnąć jeden przycisk… i gotowe! Małe espresso lub mleczne latte jest gotowe w ciągu kilku chwil, nie trzeba samemu spieniać mleka ani też sprzątać urządzenia po przygotowaniu napoju. W takim ekspresie można także przygotować herbatę oraz ciepłe kakao, które z pewnością przypadnie do gustu małym podopiecznym. Bardzo ważnym elementem każdego automatycznego ekspresu do kawy jest jego bezpieczeństwo: w przeciwieństwie do czajnika nie nagrzewa się, co pozwala uniknąć ryzyka poparzenia ciekawskiego dziecka.

Czy dziecko może pić kawę? A co z nastolatkami?

Dla wielu rodziców takie pytanie może wydawać się absurdalne, jednak warto spojrzeć na kawową filiżankę z naukowego punktu widzenia. Oczywiście zbyt duża dawka kofeiny nie jest dobra dla zdrowia rozwijającego się organizmu (wpływa na nadmierne pobudzenie układu nerwowego), jednak jeśli mieć na uwadze fakt, iż mała czarna zawiera średnio 80mg kofeiny, a kubek herbaty 60mg kofeiny a napój typu cola aż 55mg kofeiny, to wówczas zaczyna się całkowicie inaczej postrzegać kawę. Dzieciaki często piją dwie szklanki herbaty dziennie, a więc taką samą zawartość kofeiny, jaka jest w filiżance espresso. Małe dziecko chciałoby spróbować kawy z czystej ciekawości, aby poznać napój, po który tak chętnie sięgają jego rodzice – wówczas warto dać mu niewielkiego łyka. Gorzkawy smak sprawi, iż niemal natychmiastowo skrzywi usta i nie będzie więcej miało ochoty sięgać po kawę. Jak postąpić z nastolatkami? Dobrym rozwiązaniem okazuje się kawa bezkofeinowa (automatyczny ekspres do kawy także bez problemu przyrządzi tego rodzaju napój), która w smaku niemal nie różni się od tej z zawartością kofeiny, a jest o wiele zdrowsza niż puszka coli lub napoju energetycznego, po które tak ochoczo sięgają młode osoby. Jednak nie należy całkowicie wykluczać kawy z diety nastolatka – racjonalna ilość czarnego napoju sprawi, iż jego umysł będzie lepiej zapamiętywał różne rzeczy i lepiej koncentrował swoją uwagę. Zupełnie jak w przypadku dorosłych!

Kilka kawowych ciekawostek

Dziennie możemy wypić aż sześć filiżanek espresso.  Taki gorący napój da nie tylko energetycznego „kopa”, ale także pozytywnie wpłynie na stan naszego organizmu. Taka ilość kawy ogranicza ryzyko wystąpienia depresji o ponad 20%, wystąpienia udaru o blisko 17% i aż o 65% zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera, znacząco ogranicza ryzyko pojawienia się choroby Parkinsona. Regularnie pita kawa nie tylko poprawia zdolność skupienia uwagi na dzieciach, ale także polepsza pamięć krótkotrwałą oraz udoskonala zdolności poznawcze. Zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, ponieważ działa antybakteryjnie na Streptocossus mutans odpowiedzialne za przyleganie bakterii do szkliwa zębów. Ponadto zawarte w kawie polifenole zapobiegają cukrzycy, rakowi skóry, prostaty i żołądka. Oczywiście wszystko w ramach zdrowego rozsądku – mowa o umiarkowanej ilości spożywania kawy i to wyłącznie w opcji espresso – słodzone kawy z dodatkiem ciężkiej bitej śmietanki oraz syropów przyniosą więcej szkody niż pożytku, dlatego tak ważne jest, aby sięgać wyłącznie po tradycyjną małą czarną.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: