| Maska antysmogowa dla dzieci – jaką wybrać?

Maska antysmogowa dla dzieci – jaką wybrać?

Skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu w wielu miastach jest obecnie koniecznością. Realizowana jest ona za sprawą odpowiednio dobranych masek antysmogowych. Czy powinny je nosić także dzieci?

Dobrej jakości maska blokuje nawet najdrobniejsze drobinki pyłów i innych związków przed przedostaniem się do układu oddechowego, przyczyniając się przez to do jego zabezpieczenia. Jak wykazują badania, smog może doprowadzić do porażenia układu oddechowego, oskrzeli, a także układu krążeniowego. Zagrożenie jest więc realne.

Warto podkreślić, że dzieci w wielu sytuacjach mogą być narażone podwójnie. Mięśnie ich układu oddechowego, a także naturalna odporność nie są jeszcze rozwinięte w pełni, dlatego wpływ wszelkich czynników szkodliwych jest większy. Wszystko to sprawia, że warto chronić je przed wspomnianymi zanieczyszczeniami, których w powietrzu może być naprawdę sporo.

Nie oznacza to jednak, że każde dziecko może nosić maskę antysmogową. Przed ukończeniem przez nasza pociechę dziesiątego roku życia, powinniśmy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Dlaczego? Ponieważ oddychanie w masce jest utrudnione – do płuc przedostaje się mniej powietrza niż zazwyczaj, co może mieć pewne konsekwencje dla ich rozwoju.

Czy maska antysmogowa jest potrzebna?

Jeśli jednak zostanie „zakwalifikowane” do noszenia takiej maski, powinno z niej korzystać, zwłaszcza w dniach, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest znaczące. Jak już wspomnieliśmy, jego wpływ na organizm może być naprawdę znaczący, dlatego warto zastanowić się, jak możemy uporać się z tym problemem.

Jak wykazały badania, w Polsce, w najgorszych dniach pod względem jakości powietrza, normy zanieczyszczeń przekraczane są o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Doskonale pokazuje to, jak wielka jest skala problemu. Władze samorządowe i centralne starają się z tym walczyć, wprowadzając chociażby odpowiednie ustawy, które mają na celu obniżenie emisji CO2 do atmosfery. Na pierwsze efekty tych działań przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać.

W międzyczasie musimy sobie jakoś radzić, najlepiej decydując się na odpowiednio dopasowaną maskę, której działanie okaże się skuteczne.

Podział ze względu na filtry

Decydując się na zakup maski dla dziecka, powinniśmy kierować się przede wszystkim rodzajem filtra, z którego korzysta. Obecnie stosowane są cztery z nich:

  • filtr HEPA – jest szczególnie popularny wśród sportowców, ponieważ wyróżnia się zwiększonym przepływem powietrza. Dzięki temu intensywna aktywność fizyczna nie jest szkodliwa, jak w sytuacji, gdy korzystamy ze standardowych masek. Dla dzieci najważniejsze jest jednak to, że filtr ten wykorzystuje cząsteczki elektrostatyczne, które gwarantują 97-procentową skuteczność w blokowaniu drobinek pyłu o rozmiarze 0,1 mikrometra lub większym,
  • filtr węglowy – często określany symbolem N99, ponieważ charakteryzuje się skutecznością na poziomie 99%. Podobnie jak filtr HEPA, chroni dzieci nie tylko przed smogiem, ale również alergenami, bakteriami i wirusami. Od filtru HEPA różni się tym, że bardzo skutecznie pochłania zapachy i opary, a także znacznie mniejszym przepływem powietrza (nawet o 40%), dlatego nie jest on zalecany osobom trenującym na zewnątrz,
  • filtr bioaktywny – mamy tu do czynienia z konstrukcją, która została oparta na formule bio-enzynów. Ich działanie polega na degradacji zanieczyszczeń, a nie jak w przypadku powyższych modeli, na ich filtrowaniu i kumulowaniu,
  • filtr łączony – mowa o połączeniu filtra HEPA z węglowym. W efekcie bardzo dobrze radzi sobie z blokowaniem zanieczyszczeń, dopuszczając przy tym zwiększoną ilość powietrza.

Na rynku funkcjonuje również podział tak zwanych masek przeciwpyłowych. Zakupić możemy 3 modele. Pierwszy z nich to maska P1, która charakteryzuje się skutecznością na poziomie 80%. Nie jest w stanie poradzić sobie ze szczególnie drobnymi związkami, dlatego powinny być stosowane okazjonalnie lub w okresach, kiedy poziom zanieczyszczenia powietrza jest stosunkowo niski.

Zdecydowanie lepsze okażą się maski P2, których skuteczność wynosi 94%. Bardzo dobrze radzą sobie z tak zwanymi pyłami PM2,5. Najlepsze są natomiast maski przeciwpyłowe P3, o skuteczność 99,5%. Warto z nich korzystać wtedy, gdy jakość powietrza jest szczególnie niska.

Maska przeciwsmogowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Oczywiście określeniu rodzaju filtra nie jest jedyną kwestią, jaką należy zająć się przed zakupem maski antysmogowej dla dziecka. Bardzo ważny jest także materiał, z którego maska została wytworzona.

Skóra dziecka może zostać w łatwy sposób podrażniona, dlatego należy decydować się przede wszystkim na maski miękki, nie powodujące zbyt dużego ucisku, a także posiadające odpowiedni system odprowadzania wilgoci. Pamiętać należy także o odpowiednim dobraniu rozmiaru maski, tak aby jej noszenie nie wiązało się ze zbytnim dyskomfortem dla dziecka.

Przed dokonaniem zakupu, wiele osób zastanawia się, czy postawić na kilka produktów jednorazowych czy może zdecydować się na modele wielokrotnego użytku. Pamiętajmy, że te pierwsze, pomimo wykorzystania filtrów, charakteryzują się różną skutecznością działania. Naprawdę przydatne okażą się więc wyłącznie modele przygotowane przez sprawdzonych i uznanych producentów.

Maski wielokrotnego użytku w wielu sytuacjach okażą się dużo bezpieczniejszym wyborem. Są droższe, jednak wystarczą nam na zdecydowanie dłużej. Wystarczy bowiem regularnie zmieniać filtry – ich żywotność powinna zostać podana przez producenta.

Nie ma co się oszukiwać – powietrze w wielu polskich miastach jest bardzo zanieczyszczone, co odczuwają także dzieci. Wybór odpowiedniej maski antysmogowej może uchronić je przed ich wpływem, który, jak wiadomo, może być naprawdę poważmy. Jeśli będziemy kierować się powyższymi wskazówkami, zakup maski okaże się zdecydowanie łatwiejszy.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: