Kategorie
Rodzina

Mity na temat Rodzicielstwa Bliskości, cz.2

Fragment książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości” William i Martha Sears. Książka została wydana przez Wydawnictwo Mamania

Fragment książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości” William i Martha Sears. Książka została wydana przez Wydawnictwo Mamania. Premiera książki 4.04.2013.

ksiega-rodzicielstwa-bliskosci2

Mit: Rodzicielstwo bliskości jest tylko dla określonego rodzaju matek.

Fakt: Tak naprawdę nie ma szablonu matki praktykującej rodzicielstwo bliskości. Różni rodzice wybierają ten styl rodzicielstwa z różnych względów. Oto kilka „typów”, które zaobserwowaliśmy.

Niektóre kobiety należą do kategorii określanej przez nas jako matki słuchające wewnętrznego poczucia. Praktykują rodzicielstwo bliskości, ponieważ czują, że jest ono dobre.

Rozpadłabym się na kawałki, gdybym pozwoliła mojemu dziecku płakać.

Następne w kolejności są matki logiczne.

To mi się po prostu wydaje sensowne. Słuchaj ich, kiedy są małe, a one będą słuchały ciebie, kiedy dorosną.

Potem mamy matki badawcze, należące do rosnącej grupy późnych rodziców.

Panie doktorze, na temat tego dziecka zrobiliśmy już całe badania. Bardzo długo czekaliśmy. Poznaliśmy wiele teorii dotyczących wychowywania dzieci i wybraliśmy rodzicielstwo bliskości.

Rodzice w szczególnej sytuacji prawie zawsze praktykują rodzicielstwo bliskości. To mogą być rodzice, którzy musieli włożyć wiele wysiłku w to, żeby mieć dziecko, w tym pary walczące z niepłodnością czy takie, których dziecko urodziło się ze specjalnymi potrzebami: takimi jak opóźnienia w rozwoju czy niepełnosprawność fizyczna.

Ciężko pracowaliśmy, żeby mieć to dziecko i z całą pewnością pójdziemy jeszcze kawałek, aby pomóc jej osiągnąć wszystko, czego tylko jest w stanie dokonać.

Rodzicielstwo bliskości jest atrakcyjne dla rodziców adopcyjnych, ponieważ fizyczna bliskość z dzieckiem pozwala im uruchomić intuicję do nawiązania więzi, której nie mogli zadzierzgnąć wcześniej, nie doświadczając ciąży.

Wierzę, że rodzicielstwo bliskości pomoże mi lepiej poznać moje adoptowane dziecko i, mam nadzieję, nadrobić brak tych hormonów, które mnie ominęły, skoro nie jestem jej biologiczną matką.

ksiega-rodzicielstwa-bliskosci

Rodzice, którzy z mniejszym prawdopodobieństwem będą praktykować rodzicielstwo bliskości, to ci, których nazwaliśmy rodzicami planującymi; pary lubiące porządek i przewidywalność w życiu, które chcą wytrenować dziecko tak, by wygodnie wpasowało się w ich zorganizowane życie. Te dzieci będą prawdopodobnie karmione według grafika, wcześnie uczone przesypiania całych nocy i regularnie odkładane do kojców czy łóżeczek. Jeśli są karmione piersią, to rzadko na żądanie i najczęściej wcześnie się je odstawia. Niektóre dzieci o spokojnej osobowości wydają się akceptować ten bardziej zdystansowany styl rodzicielstwa, w każdym razie powierzchownie. Dzieci o bardziej nieustępliwych osobowościach protestują przeciwko niskim standardom opieki tak długo, dopóki nie ulegną one zmianie; lub dopóki się nie poddadzą, a wówczas rzadko udaje im się w pełni rozwinąć własną osobowość.

Nauka dowodzi

Wczesna bliskość sprzyja późniejszej niezależności

Badaczki z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, dr Sylvia Bell i dr Mary Ainsworth, badały dzieci o różnych stopniach więzi z rodzicami. Te, które miały najbezpieczniejszą, okazały się w kolejnych, przeprowadzonych później badaniach najbardziej niezależne. Naukowcy studiujący wpływ stylów rodzicielstwa na późniejsze wyniki dzieci stwierdzili, mówiąc wprost, że teoria dotycząca „psucia” niemowląt jest całkowicie niedorzeczna.

Mit: RB nie przygotowuje dziecka do rzeczywistego świata.

Fakt: Krytyka mówiąca, że RB nie przygotowuje dziecka do radzenia sobie z dzisiejszym światem, mówi coś nie o stylu rodzicielstwa, lecz o świecie. RB, oparte na „zaawansowanej bliskości”, dopełnia się raczej, niż rywalizuje z rzeczywistością zaawansowanej techniki.

Dla dziecka ważny jest rozwój podstaw opartych na bliskości i więzi, zanim wkroczy ono w stechnicyzowany świat. Wychowujecie dzieci, żeby uczyniły lepszym świat, w którym żyją, a nie po to, aby pozostały pod ciasnym kloszem. „Rzeczywisty świat” może być jedynie tak dobry, jak suma jego części, tymi częściami są zaś tworzący go rodzice i dzieci.

Mit: Jeśli nie stosujesz rodzicielstwa bliskości, jesteś złą matką.

Fakt: Bzdura. W rodzicielstwie bliskości chodzi o nawiązanie kontaktu z dzieckiem, a nie o spełnienie listy zadań, by zasłużyć na odznakę „dobrej matki”.

W twoim życiu mogą istnieć okoliczności, które uniemożliwią ci stosowanie wszystkich Filarów RB, możesz też po prostu nie chcieć używać niektórych narzędzi rodzicielstwa bliskości. Na przykład z pewnością nie jesteś złą matką, jeśli nie śpisz ze swoim dzieckiem. Jest wiele wspaniale się rozwijających niemowląt i rodziców, którzy śpią w osobnych pokojach i mają wspaniałe relacje. Rozważ Filary RB jako punkty wyjściowe do twojego rodzicielstwa. Weź z nich to, co działa w przypadku twoim i twojej rodziny, i pozbądź się reszty. A kiedy ty i twoje dziecko poznacie się, stworzysz własną listę narzędzi bliskości – rzeczy, które robisz, aby zbudować swój kontakt z dzieckiem. Chodzi o to, żeby dowolnym sposobem nawiązać więź. Twoje dziecko nie porównuje cię z innymi matkami. Dla niego ty jesteś najlepsza.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “Mity na temat Rodzicielstwa Bliskości, cz.2”

Niby obalamy mit, że nie stosując rodzicielstwa bliskości nie jesteś złą matką a powyżej napisane jak byk, że rodzic nie stosujący RB daje „niższe standardy” opieki dziecku. Skoro niższe i gorsze to chyba jednak plakietka, że… zła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.