Kategorie
Medycyna naturalna Zdrowie

Jak ułatwić sobie poród? Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Ból porodowy to dar od natury. Stanowi ważną informację dla rodzącej kobiety i podpowiada, jak powinna się ona zachować na poszczególnych etapach porodu. Aby jednak był sprzymierzeńcem, a nie wrogiem, warto wiedzieć, jak ułatwić sobie poród.

U większości z nas ból wywołuje lęk i chęć ucieczki. Byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli go raz na zawsze wyeliminować. Nieco inaczej wygląda jednak sprawa z bólem porodowym. Wiele kobiet uważa, że nadaje on procesowi narodzin dziecka głębszy wymiar. Dzisiejsza medycyna co prawda pozwala na pozbycie się bólu porodowego, jednak wiele kobiet rezygnuje z takiej możliwości. Coraz większy nacisk kładzie się jednak na świadome przygotowanie do porodu. Wszystko po to, by urodzić w zgodzie z naturą.

O tym, jak ułatwić sobie poród, rozmawialiśmy z dr Joanną Gzik, lekarzem pediatrą, członkiem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ból w czasie porodu – czy nadal się go boimy?

Od początku XXI wieku wzrosła liczba wykonywanych cięć cesarskich. Statystyki te dotyczą głównie krajów rozwiniętych, w tym także Polski. Choć cięcie cesarskie jest procedurą medyczną ratującą życie i oficjalnie może być przeprowadzane tylko w sytuacji, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania, niektóre kobiety opłacają zabieg w prywatnych klinikach. Wszystko po to, by uniknąć porodu siłami natury. Dlaczego? Głównie z uwagi na strach przed bólem porodowym. Uczucie to jest często podsycane przez osoby z najbliższego otoczenia, dla których poród był traumatycznym doświadczeniem. Niektóre przyszłe mamy decydują się na cesarskie cięcie na życzenie, ponieważ boją się uszkodzeń miejsc intymnych – pęknięcia lub nacięcia krocza, a także późniejszego wypadania pochwy czy nietrzymania moczu. Warto jednak wiedzieć, że ból porodowy może nam służyć. Musimy tylko dowiedzieć się, jak odczytywać sygnały wysyłane przez nasze ciało. Takie przygotowania należy zacząć już w ciąży.

Jak ułatwić sobie poród? Po co nam ból?

Ból jest nieodłącznym elementem porodu naturalnego, strzegącym zdrowia przyszłej mamy oraz rodzącego się dziecka. Proces rozwierania się szyjki macicy oraz silny nacisk na stawy i nerwy krzyżowe, związany z przesuwaniem się dziecka w dół, nie jest do końca bezpiecznym zjawiskiem. Rodząca kobieta od razu reaguje na te intensywne doznania i intuicyjnie przyjmuje bezpieczną i wygodną pozycję, w której opór na ucisk na kości i tkanki jest mniejszy. Właśnie dlatego tak ważne jest swobodne przemieszczanie się podczas porodu i możliwość zmiany pozycji. Warto również pamiętać, że ból porodowy ma naturę rytmiczną. Dzięki temu możemy się do niego dostroić, przyjmować najlepszą pozycję podczas skurczu i odpoczywać pomiędzy skurczami.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Hormony w trakcie porodu

W przerwach pomiędzy skurczami wydzielają się hormony aktywowane przez stres, co z kolei uruchamia wydzielanie oksytocyny i endorfin. To działające przeciwbólowo neuroprzekaźniki, dające kobiecie w czasie porodu uczucie błogości. Co więcej, endorfiny wywołują również zmieniony stan świadomości, który porównywalny jest do hipnozy lub transu (dotyczy to przede wszystkim ostatniej fazy porodu). Wyłącza się racjonalna część mózgu, a kontrolę nad ciałem przejmuje autonomiczny układ nerwowy. Od tej pory jesteśmy zdane wyłącznie na instynkt i mądrość swojego organizmu. Dochodzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy, narodzin dziecka, a w końcu eksplozji szczęścia podczas tego niezwykłego, pierwszego spotkania.

Jak ułatwić sobie poród i pokonać strach?

Powyższe mechanizmy działają jednak wyłącznie wtedy, gdy kobieta jest przygotowana do porodu, akceptuje strach, nie boi się go i wie, jak sobie z nim poradzić. Paraliżujący strach w trakcie porodu nie służy bowiem ani rodzącej kobiecie, ani dziecku. Może zatrzymać nawet akcję porodową. Gdy się boimy, odruchowo spinamy mięśnie – także te, które w czasie porodu powinny efektywnie pracować. Dziecko nadal bierze aktywny udział w porodzie i napiera na szyjkę macicy, ale to my nie pozwalamy mu wyjść. Bolesne doznania mogą się wówczas przedłużać i zwiększać lęk, nie wpływając jednak korzystnie na przebieg porodu. Właśnie dlatego już w ciąży warto dowiedzieć się, jak ułatwić sobie poród. Nie należy również traktować porodu jako kolejnego zadania do wykonania, które można z wyprzedzeniem zaplanować. Bądźmy przygotowane na wszystko, na każdą – nawet bardzo nagłą – zmianę planów. Dzięki temu także uda nam się zmniejszyć stres.

Zalety porodu naturalnego

Choć większość przyszłych mam zdaje sobie sprawę, jak ogromne korzyści wynikają z porodu naturalnego, czasami to nie wystarcza, by pokonać strach i świadomie zdecydować się na takie rozwiązanie. Cesarskie cięcie jawi nam się wówczas jako bezpieczniejsza i mniej bolesna alternatywa. Warto jednak pamiętać, że to właśnie w trakcie porodu fizjologicznego dziecko jest kolonizowane bakteriami (obecnymi w drogach rodnych kobiety), które chronią je przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. To niezwykły dar, jaki mama może dać swojemu dziecku – niestety, żaden probiotyk z apteki nie jest w stanie go zastąpić. Oczywiście kolonizacja cennymi bakteriami jest tylko jedną z wielu zalet płynących z porodu naturalnego. Jeśli jednak wizja takiego porodu, mimo jego licznych korzyści, nadal napawa nas obezwładniającym lękiem, poprośmy o wsparcie najbliższych, sięgnijmy po fachowe poradniki i spróbujmy się zrelaksować. Pomocne mogą również okazać się leki homeopatyczne, które wyciszą trudne emocje, a także pomogą w wydaniu dziecka na świat.

Jak ułatwić sobie poród? Naturalne leki przywracające równowagę

Leki homeopatyczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Chętnie sięgają po nie również kobiety w ciąży, które obawiają się bólu porodowego, ale wolą uniknąć zażywania chemicznych środków uspokajających. Właściwie dobrana terapia homeopatyczna pozwoli przywrócić równowagę psychiczną, ułatwi poród i zmniejszy dolegliwości bólowe. Każdy preparat działa nieco inaczej, dlatego terapia zawsze powinna być dobierana indywidualnie przez homeopatę. Jak ułatwić sobie poród, korzystając z leków homeopatycznych? Które preparaty wybierane są najczęściej?

Uwaga! Reklama do czytania

Wierszyki paluszkowe

Wesołe rymowanki do masażyków

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Strach w czasie porodu – jak go pokonać naturalnie?

  • Gelsemium – jest najczęściej stosowanym w objawach paraliżującego strachu lekiem homeopatycznym. Zawiera wyciąg z korzenia jaśminu, łagodzi stany lękowe, pomaga poradzić sobie z trudnymi emocjami. Powinny sięgnąć po niego przede wszystkim przyszłe mamy, które są blade, roztrzęsione i przerażone tym, co je czeka. Taki strach utrudnia bowiem oddychanie, co jest szkodliwe dla zdrowia i może wpłynąć negatywnie na przebieg porodu.
  • Ignatia amara – świetnie łagodzi huśtawkę hormonalną i trudne emocje, które często pojawiają się na różnych etapach ciąży. Przeznaczony jest dla kobiet wrażliwych, u których występują zmienne nastroje i paradoksalne reakcje. Sprawdzi się, gdy boimy się przedwczesnego porodu lub jeśli mamy skłonność do kolek, skurczów, bólów brzucha, uczucia „kulki w gardle”, napadowego kaszlu i tachykardii emocjonalnej. Lek ten wycisza lęki i przywraca wiarę w swoje możliwości.
  • Argentum nitricum – wycisza trudne emocje, przywraca równowagę. Sprawdzi się doskonale u kobiet, które w stresie są pobudzone ruchowo, mają skłonność do słowotoku, ale też stanów lękowych powodujących bóle brzucha i biegunkę. Mogą po niego również sięgnąć te przyszłe mamy, które są przerażone wizją zbliżającego się porodu i kreują „czarne scenariusze”.

Leki homeopatyczne w ciąży i w czasie porodu – jak działają?

  • Actea racemosa – reguluje przebieg porodu, sprawia, że w czasie skurczów szyjka macicy staje się elastyczniejsza i szybciej się rozwiera. Poprawia nastrój, przywraca równowagę psychiczną przy zmiennych nastrojach, drażliwości, uczuciu smutku czy apatii. Lek ten można przyjmować już kilka dni przed porodem, a także wtedy gdy akcja porodowa już się rozpoczęła.
  • Caulophyllum – reguluje poziom hormonów w czasie porodu, tempo rozwierania szyjki macicy, a także siłę skurczów porodowych (mocne osłabia, słabe wzmacnia). Wspomaga i ułatwia poród. Nie bez powodu Indianie nazywają ten lek „korzeniem kobiety”.

Arnica montana – wzmacnia, wpływa korzystnie na kondycję fizyczną. Wykazuje pozytywne działanie na naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko krwawień, przyspiesza wchłanianie krwiaków. Wspomaga gojenie i regenerację tkanek, w tym także po pęknięciu lub nacięciu krocza. Jest lekiem na wszelkie urazy, zmniejsza ryzyko nadkażenia. Podaje się do na kilka dni przed porodem, choć z uwagi na szybkie działanie może być stosowany nawet w drodze do szpitala.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.