Kategorie
Rodzina

Naturalne materiały – przyjazne dla środowiska i naszej skóry

Czym kierować się przy wyborze odzieży dla nas i naszych dzieci? Przede wszystkim należy wybierać naturalne materiały. Większość z nas poszukuje ubrań z metką 100 % cotton. Pamiętajmy jednak, że zwykła bawełna to nie wszystko

Czym kierować się przy wyborze odzieży dla nas i naszych dzieci? Przede wszystkim należy wybierać naturalne materiały. Większość z nas poszukuje ubrań z metką 100 % cotton. Pamiętajmy jednak, że zwykła bawełna to nie wszystko. Zdrowsza dla nas i naszej skóry oraz mniej szkodliwa dla środowiska jest bawełna organiczna. Wśród innych materiałów przyjaznych naszej skórze i środowisku należy wymienić włókno konopi, len oraz jedwab. Poniżej umieszczamy krótką listę materiałów, których powinniśmy poszukiwać na metkach naszych ubrań.

Bawełna organiczna (ekologiczna)
Bawełna organiczna jest alternatywą dla konwencjonalnej bawełny, której produkcja wymagająca dużej ilości środków chemicznych, jest szkodliwa dla środowiska naturalnego. Kupując odzież z ekologicznej bawełny mamy gwarancję, że jej produkcja odbyła się z poszanowaniem dla środowiska i zdrowia ludzi biorących w niej udział. Ekologiczna bawełna pochodzi tylko i wyłącznie z nasion niemodyfikowanych genetycznie, a jej uprawy mogą ubiegać się o certyfikat organicznych, dopiero po trzech kolejnych latach uprawiania całkowicie bez stosowania środków chemicznych. W celu wzmocnienia gleby stosuje się tylko i wyłącznie naturalne metody. Dzięki zwiększonej ilości materii organicznej w glebie, rośliny zatrzymują wodę bardziej efektywnie, przez co nie wymagają tak dużego nawadniania jak zwykła bawełna. Chwasty usuwane są przede wszystkim w sposób mechaniczny, a nie poprzez stosowanie szkodliwych środków chemicznych. Bawełna organiczna zbierana jest ręcznie, w procesie barwienia nie używa się chemicznych barwników.

Ubrania wykonane z bawełny organicznej są polecane alergikom oraz osobom z wrażliwą skórą, jest to również najdelikatniejsza i najbardziej odpowiednia tkanina dla naszych pociech.

Bawełna Fairtrade
Warto również poszukiwać produktów z bawełny posiadającej certyfikat Fairtrade. Daje on nam gwarancję, że producenci spełnili takie warunki jak: zakaz pracy przymusowej, niezatrudnianie dzieci, równe traktowanie kobiet i mężczyzn, demokratyczne podejmowanie decyzji w drobnych organizacjach producenckich oraz działanie związków zawodowych na dużych plantacjach. Pośrednicy działający w ramach systemu Fairtrade zobowiązani są raz do roku wypłacić producentom premię społeczną na projekty rozwojowe dla całej organizacji. Do ich obowiązków należy także zapłacenie producentom ceny minimalnej lub ceny rynkowej w zależności od tego, która jest w danym momencie wyższa. Dodatkowo bawełna z certyfikatem Fairtrade, jest bardziej przyjazna środowisku, ponieważ od producentów wymaga się przestrzegania norm środowiskowych oraz ograniczania środków chemicznych.

Włókna konopi (Hemp)
Przemysłowa odmiana tej rośliny od wieków była używana w przemyśle odzieżowym.  Konopie dzięki niewielkim wymaganiom uprawnym oraz odporności, są jedną z najbardziej przyjaznych środowisku roślin wykorzystywanych w przemyśle, a ich uprawa wpływa korzystnie na żyzność gleby.  Rośliny te nie wymagają stosowania pestycydów, nie potrzebują również dużej ilości wody. Ubrania z włókien konopi są niezwykle wytrzymałe, przy tym lekkie i miłe dla skóry. Dają duży komfort użytkowania, bardzo powoli wchłaniając zapachy, również te związane z naszym ciałem. Dodatkową zaletą odzieży wykonanej z konopi, jest wyższa niż w przypadku innych materiałów ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jedwab
Jest włóknem pochodzenia zwierzęcego, uzyskiwanym z kokonu hodowanych w tym celu jedwabników.  Do produkcji jedwabiu nie używa się żadnych niebezpiecznych środków chemicznych.  Najbardziej wartościowy jest surowy jedwab, czyli tkanina w naturalnej postaci, niepoddana obróbce. Włókna te są w minimalnym stopniu przetworzone przez człowieka, powstają bez użycia szkodliwych substancji. Wykonane z nich ubrania są bardzo delikatne i przyjazne dla naszej skóry. W czasie produkcji jedwabiu, w celu zapobieżenia zniszczeniu kokonu przez larwy, które próbują się z nich wydostać, często poddaje się je działaniu gorącej pary. Powoduje to ich unicestwienie i jest przedmiotem protestów organizacji broniących praw zwierząt takich jak PETA. Alternatywą jest jednak tzw. peace silk lub vegetarian silk. Podczas produkcji tego typu tkaniny, larwy mają możliwość opuszczenia kokonu. Jedwabnik nie jest jedynym „producentem” kokonów wykorzystywanych do produkcji jedwabiu. Tzw. „dziki jedwab” powstaje przy użyciu, kokonów dziko żyjących owadów, które po ich wykorzystaniu, mogą nadal żyć w naturalnych warunkach.

Len
Len jest najstarszym włóknem naturalnym znanym człowiekowi. Wykorzystywano go już w starożytnym Egipcie, do wyrobu płótna, szat oraz w procesie mumifikowania. Włókna lniane są 2-3 razy bardziej wytrzymałe niż bawełna. Proces uprawy lnu jest równie nieszkodliwy jak w przypadku bawełny organicznej, przy czym pochłania mniej wody. Uprawianie lnu wpływa korzystnie na żyzność gleby i przyczynia się do rekultywacji gleb skażonych przez przemysł. Do zalet tkaniny lnianej należy zaliczyć działanie antyalergiczne i antybakteryjne oraz przewiewność i wysoki komfort użytkowania. Włókna lniane są produkowane i przerabiane w naszym kraju, kupując produkty wytworzone z polskiego lnu wspieramy lokalny przemysł oraz przyczyniamy się do ograniczenia emisji CO2, powstałej w wyniku transportu.

Foto: Camera baba

Autor/ka: Ela Kwiatkowska i Karol Macios

Studenci warszawskich uczelni, założyciele internetowego sklepu z odzieżą etyczną i ekologiczną greenlook.pl. Dwójka młodych i kreatywnych ludzi z zamiłowaniem do ekologii i mody ekologicznej, pragnąca podzielić się swoją wiedzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.