Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| Niania elektroniczna. Pomoc w codziennej opiece nad dzieckiem

Niania elektroniczna. Pomoc w codziennej opiece nad dzieckiem

Coraz więcej rodziców kompletując wyprawkę dla dziecka zastanawia się nad kupnem niani elektronicznej. To gadżet, który znacznie ułatwi codzienne życie mamy. Jak działa niania elektroniczna i jak wybrać odpowiednią?

Podstawowym zadaniem niani elektronicznej jest monitoring dziecka znajdującego się w innym pomieszczeniu niż rodzice. Dzięki temu opieka nad maluchem stanie się mniej stresująca i absorbująca. Urządzenie będzie monitorowało oddech dziecka, zasygnalizuje przebudzenie się czy płacz malucha, a także umożliwi podglądanie, co dzieje się w pokoju dziecka, gdy rodziców nie ma w domu.

Jak działają nianie elektroniczne? Urządzenie składa się z nadajnika, wyposażonego w mikrofon lub w mikrofon i kamerkę, który umieszcza się w pokoju dziecka, a także z odbiornika. Nadajnik za pomocą fal radiowych przesyła do odbiornika obraz i dźwięki, jakie rejestruje w dziecięcym pokoju. Można wybrać spośród prostych, podstawowych modeli lub zdecydować się na nianię bardziej zaawansowaną, z wieloma praktycznymi funkcjami. Nianie audio to podstawowa, najtańsza wersja niani, która działa na zasadzie walkie-talkie i przekazuje wyłącznie dźwięki dochodzące z pokoju obok. W urządzenia audio-wideo można z kolei dodatkowo obserwować obraz z pokoju dziecka. Istnieją również nianie umożliwiające kontakt głosowy z maluszkiem – mają nadajnik, do którego rodzic może powiedzieć kilka słów, aby np. uspokoić malca na odległość czy zaśpiewać mu ulubioną kołysankę. Bardziej zaawansowane modele wykorzystując sygnał WiFi umożliwiają odbiór obrazu i dźwięku na dowolnym urządzeniu mobilnym. Dzięki temu po zainstalowaniu specjalnej aplikacji np. na smartfonie, rodzic może obserwować malucha z dowolnego miejsca. Poprzez smartfona można również np. kontrolować temperaturę w pokoju dziecka. Na rynku dostępne są też nianie elektroniczne z dodatkową, praktyczną funkcją np. monitorowania oddechu dziecka czy będące ciekawym gadżetem. Przykładowo na emag.pl/niania-elektroniczna-angelcare znajdziemy nianię, która będzie jednocześnie praktyczną lampką nocną do pokoju dziecka, dającą łagodne światło w formie aureoli.

Wybierając elektroniczną nianię warto kierować się przede wszystkim tym, żeby urządzenie było praktyczne czyli np. mogło pracować bez dostępu do sieci, posiadało jak najszerszy zasięg, a także wiele częstotliwości, aby urządzenie zawsze potrafiło wychwycić właściwy sygnał. Ważny jest również odpowiedni ekran, na którym wyraźnie widać dziecko, a obraz będzie czytelny również w nocy. Urządzenie powinno być solidnie wykonane i łatwe w obsłudze. Warto także sprawdzić renomę producenta i długość gwarancji. Model niani elektronicznej powinien być odpowiednio dostosowany do potrzeb rodziców. Niektórym wystarczy tylko sygnał audio, monitorujący płacz dziecka, dla innych np. mam, które po porodzie wróciły do pracy, dobrym rozwiązaniem może się okazać niania elektroniczna sterowana smartfonem. Ceny niań elektronicznych wahają się od 200 do ponad 1000 zł, w zależności od modelu i dostępnych funkcji.

Niania elektroniczna na pewno przyda się w każdym domu, w którym jest małe dziecko i będzie prawdziwym wsparciem dla rodziców w codziennej opiece nad maluchem. Dzięki niani elektronicznej nie będą musieli być cały czas w tym samym pomieszczeniu co maluch. Rodzicom łatwiej będzie zorganizować i zaplanować także inne obowiązki czy czas na relaks. Niania elektroniczna będzie znaczną pomocą zwłaszcza dla osób, które pracują, mają duży dom lub pod opieką także starsze dziecko. To bardzo przydatne urządzenie, które zwiększy bezpieczeństwo malucha oraz zapewni spokój i komfort jego rodzicom.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Zacznijmy traktować ojców poważnie!

7 “metod wychowawczych”, których warto unikać w relacji z dzieckiem

15 wartości, które podnoszą jakość rodzinnego życia

Przejdz do: