| Niepłodność nie przekreśla marzeń o dziecku

Niepłodność nie przekreśla marzeń o dziecku

Wiele przyszłych rodziców martwi się, że niepłodność będzie dla nich pożegnaniem marzeń o potomstwie. Wiele z nich myli również niepłodność z bezpłodnością, a to przecież dwa różne pojęcia.

Bezpłodność a niepłodność

Jeżeli macie za sobą rok regularnych, bezskutecznych starań o dziecko, przy jednoczesnym wyłączeniu jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, powinniście zrobić badania. Być może na Waszej drodze do szczęścia stoi niepłodność.

 

Bezpłodność jest natomiast trwałą niezdolnością do spłodzenia dziecka. Może mieć swoje źródło w braku lub niedorozwoju narządów rodnych (często w wyniku powikłań po wypadku, niosących za sobą konieczność usunięcia jąder czy jajników).

 

Diagnostyka niepłodności

Ważne jest, by badania diagnostyczne zostały przeprowadzone zarówno u  kobiety, jak i mężczyzny. Błędne jest powszechne twierdzenie, że niepłodność leży najczęściej po stronie partnerki. W rzeczywistości w 35% za komplikacje odpowiada mężczyzna, w tylu samych procentach kobieta, natomiast w 10% przypadków oboje partnerów. Do rozpoznania przyczyny niepłodności konieczny jest wywiad lekarski oraz badania. Do najczęstszych należą:

  • badanie nasienia (spermiogram)
  • badanie ultrasonograficzne (USG)
  • badania hormonalne
  • badania zakaźne
  • ocena rezerwy jajnikowej (AMH)

U kobiet ponadto wyróżnia się dwa rodzaje niepłodności: pierwotną i wtórną. Ta pierwsze występuje przy niemożności spłodzenia pierwszego dziecka, druga przy kolejnych ciążach.

Leczenie niepłodności

gameta_rzgow_pawel_radwan.jpg

Niepłodność może być składową wielu czynników. Do leczenia niepłodności zalicza się: zmianę stylu życia, farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, inseminację i  zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).  Niepłodność stanowi przeszkodę dla co piątej pary w Polsce. Niepłodność to choroba cywilizacyjna, obserwujemy, że coraz więcej pacjentów którzy się do nas zgłaszają ma mniej niż 30 lat. Rozwój przemysłu, zanieczyszczenia, dieta składająca się z wysoko – przetworzonej żywności, to wszystko ma wpływ na płodność.  Nie bez znaczenie jest odkładanie w czasie przez młodych ludzi decyzji o posiadaniu dziecka.   – mówi dr n.med Paweł Radwan z Klinik Gameta w Łodzi

Niepłodność nie jest zatem wyrocznią decydującą o niemożności posiadania dziecka. Co więcej, w Polsce coraz częściej mówi się o jej leczeniu. Z dnia na dzień zwiększa się ilość par, które dzięki leczeniu doczekały się o potomstwa.

Zamiast bać się i rozpaczać w domu, warto skonsultować się ze specjalistą z kliniki leczenia niepłodności.

gameta.png

Partnerem artykułu jest: Klinika Leczenia Niepłodności Gameta 


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: