| Oklepywanie? To naprawdę działa!

Oklepywanie? To naprawdę działa!

Zaleganie wydzieliny, która tworzy się w płucach podczas infekcji może tylko pogorszyć stan chorego, jeśli nie jest prawidłowo usuwana. Najtrudniej jest pozbyć się jej u małych dzieci, zwłaszcza niemowląt, które leżą i nie potrafią same wydmuchać noska. Starsze dzieci także mogą mieć z tym problem. Tutaj z pomocą przychodzi stare jak świat, sprawdzone przez pokolenia, oklepywanie plecków. Dlaczego warto je zastosować u swojego dziecka i jak prawidłowo oklepywać plecki?

Oklepywanie – by katar nie stał się zapaleniem płuc

Jak wiadomo, podczas infekcji górnych dróg oddechowych błona śluzowa wydziela śluz, który ma zadanie nie tylko utrudnianie nam życia. To przede wszystkim reakcja obronna organizmu na wirusy. Natura wymyśliła katar i opuchnięty nos, spowodowany rozszerzeniem naczynek krwionośnych, po to, by szybciej komórki z układu odpornościowego dostały się w miejsce inwazji wirusów. Wiadomo również, że wydzielina z nosa ma działanie odkażające. Jednak zarówno katar lecący z nosa, jak i spływający po ściankach gardła jest przez nas bardzo niepożądany, zwłaszcza jeśli małe dziecko nie potrafi samodzielnie wydmuchać noska. To samo dotyczy umiejętności odkrztuszania wydzieliny, która zaczyna zalegać w oskrzelach lub płucach. A wtedy tylko krok do poważnego zapalenia dolnych dróg oddechowych, z którymi dużo ciężej jest walczyć niż ze zwykłym katarem. Dlatego oklepywanie dzieci warto rozpocząć już przy pierwszych objawach kataru, zwłaszcza, jeśli objawia się lekkim pokasływaniem. Może ono wcale nie wskazywać na poważniejszy stan dziecka, ponieważ niemowlęta oraz noworodki nie mają tak silnego odruchu kaszlu i znacznie mniejsze ciśnienie w płucach, przez co odkrztuszanie zalegającej wydzieliny jest niedokładne. I nawet podawanie syropu na kaszel, który rozrzedza wydzielinę, nie zda się na nic, jeśli nie będzie ona usuwana.

Kiedy oklepywać plecki dziecka?

Oklepywanie jest łatwą czynnością, z pewnością każdy z nas pamięta je ze swojego dzieciństwa, jak choćby powracające do łask stawianie baniek. Jednak musi być ono również wykonywane umiejętne, by było skuteczne i oczywiście bezpieczne. Nieprawidłowe oklepywanie może bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przede wszystkim należy robić to o odpowiedniej porze. Najwięcej wydzieliny zbiera się podczas snu lub kiedy dziecko cały czas leży. Oklepujemy więc zaraz po przebudzeniu, jednak również od 20 minut do godziny po podaniu leków wykrztuśnych. Oklepywanie zaraz po jedzeniu nie jest jednak dobrym pomysłem, zwłaszcza u niemowlaków, którym jeszcze się czasem ulewa. Czynność tą dla komfortu spania warto również wykonać tuż przed nim.

Oklepywanie krok po kroku

W żadnym przypadku nie możemy sprawiać dziecku bólu. A takie może być oklepywanie otwartą dłonią. Nie w tym rzecz. Dłoń powinna być ułożona w kształt łódki, tak by wewnętrzna jej część podczas oklepywania zawierała tzw. poduszkę powietrzną. To dodatkowo amortyzuje uderzenia i nie sprawia bólu maluchowi. Przy prawidłowym oklepywaniu dziecka powinniśmy słyszeć głuchy odgłos, a samo dziecko może to odbierać jako zabawę. Zanim jednak zaczniemy, należy odpowiednio ułożyć maluszka. Spłynięciu wydzieliny doskonale sprzyja ułożenie na brzuszku. Niemowlaka należy położyć sobie na kolanach, tak by główka była niżej niż plecki, jednocześnie podtrzymując je pod paszkami. Starsze dzieci mogą również leżeć na brzuchu na miękkim podłożu. Ważne jest też odpowiednie ubranie dziecka. Absolutnie nie powinno się oklepywać gołego ciałka. Może to sprawić ból dziecku. Zbyt gruba warstwa ubranek może za bardzo amortyzować oklepywanie i nie przynosić żadnego skutku. Warto założyć dziecku jedną warstwę, jak np. zwykła koszulka czy body. Oklepywanie rozpoczynamy od dołu ku górze plecków. Nie klepiemy po odcinku krzyżowym i po kręgosłupie. Cała czynność powinna się skupić w miejscu od dolnych żeber w górę, a także od środka ku łopatkom. Oklepywanie powinno być dość energiczne i miarowe. U dzieci nie powinno trwać dłużej niż 3-4 minuty łącznie z przerwami, czyli 3 uderzenia i przerwa powtarzane przez kilka minut.

Więcej o oklepywaniu niemowląt można się dowiedzieć na: http://www.kaszeludzieci.pl/oklepywanie-niemowlat.html


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Przy tej ilości stosowanych pestycydów w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę w szkole!

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: