Kategorie
Polecamy

Oparzenie u dziecka. Jak wygląda pierwsza pomoc?

Oparzenia termiczne są częstymi urazami u dzieci. Uważa się nawet, że to najczęstsze wypadki, które mają miejsce w domu. Dlatego ważne jest, aby rodzice znali zasady udzielania pierwszej pomocy. Sprawdź, jak pomóc dziecku przy oparzeniu termicznym.

Oparzenia termiczne u dzieci

Oparzenie termiczne to uszkodzenie skóry, a niekiedy też tkanek położonych głębiej, które powstaje na skutek działania wysokiej temperatury. Dziecko może oparzyć się wrzątkiem, rozgrzaną kuchenką, parą wodną, płomieniem świecy lub każdym innym gorącym przedmiotem. Często wystarczy krótkotrwały kontakt, aby doszło do urazu.

Wyróżnia się 4 stopnie oparzeń. Pod uwagę brana jest rozległość uszkodzeń. Są to:

  • oparzenie 1 stopnia – uszkodzony jest naskórek,
  • oparzenie 2 stopnia – uszkodzone są naskórek i skóra właściwa,
  • oparzenie 3 stopnia – uszkodzona jest skóra,
  • oparzenie 4 stopnia – uszkodzenie obejmuje tkanki położone głęboko.

Oparzenie 1 stopnia objawia się zaczerwienieniem skóry i bólem. Przy głębszych uszkodzeniach pojawiają się pęcherze wypełnione treścią surowiczą, a tkanki ulegają stwardnieniu. Martwica pojawia się przy oparzeniu 3 stopnia. Wówczas zniesione zostaje też czucie bólu.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Pierwsza pomoc przy oparzeniu u dziecka

Gdy dojdzie do oparzenia, trzeba reagować od razu. Fragment ciała, który miał kontakt z wysoką temperaturą, należy polewać chłodną wodą. Powinno to trwać około 15 minut – aż do ustąpienia bólu. Miejsce, które uległo poparzeniu, trzeba zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Jeżeli oparzenie jest głębokie lub obejmuje większy obszar ciała, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Następnie trzeba schłodzić wodą uszkodzone tkanki. Wskazane jest rozcięcie ubrań. W przypadku gdy pali się ubranie, kładziemy malucha na ziemi i przykrywamy go mokrym kocem.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Każde oparzenie powinno być sprawdzone przez lekarza. Na wizytę należy udać się niezwłocznie. Niekiedy z pozoru niegroźne urazy powodują poważne powikłania.

Jakich błędów nie popełniać?

Przy oparzeniach termicznych niektóre działania ratownicze mogą szkodzić. Dlatego rodzice powinni wiedzieć, jakich błędów nie popełniać. Tym samym zostanie zminimalizowane ryzyko powikłań.

Przede wszystkim na poparzoną skórę nie można stosować żadnych płynów, maści i lekarstw. Mitem jest, że pomagają spirytus, kurze białko lub tłuszcz. Wszelkie leki mogą być stosowane dopiero po konsultacji z lekarzem. Zabrania się także przykrywania rany watą, ligniną, bandażem, ubraniem. Można to zrobić tylko jałową gazą, która znajduje się w apteczce pierwszej pomocy.

Woda do chłodzenia tkanek powinna być zimna, ale nie lodowata. Nie należy również przykładać do uszkodzonego ciała kostek lodu. Nie można zanurzać skóry w wodzie, a jedynie polewa się ją strumieniem.

Zabronione jest usuwanie ubrania, które przykleiło się do skóry. W ten sposób można spowodować większe uszkodzenie tkanek. Dopuszczalne jest jedynie rozcięcie luźnych ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.