Ostra biegunka u niemowląt i dzieci do 2 lat
| Ostra biegunka u niemowląt i dzieci do 2 lat

Ostra biegunka u niemowląt i dzieci do 2 lat

Światowa Organizacja Zdrowia określa mianem biegunki stan, kiedy niemowlę lub dziecko oddaje więcej niż trzy stolce w przeciągu dwunastu godzin. W ponad 90% przypadkach za biegunkę u dzieci odpowiadają bakterie lub wirusowe zakażenia układu pokarmowego. Nie jest to groźna choroba, niemniej należy w porę reagować i podać dziecku odpowiednie leki, aby nie dopuścić do odwodnienia i wycieńczenia organizmu.

Etiologia biegunki

Ponad 90% wszystkich przypadków biegunki u dzieci i niemowląt dotyczy zakażenia bakteriami lub wirusami. Bakterie uszkadzają błonę śluzową jelit (wówczas stolec obfituje w ropę, śluz lub krew) lub też stymulują wewnątrzkomórkowy układ enzymatyczny (stolec jest rzadki i wodnisty z racji dużej zawartości sodu i chloru), z kolei zakażenia wirusowe (zwłaszcza rotawirusami i parwowirusami) blokują czynny transport wody i elektrolitów w organizmie, powodując nietolerancję disacharydów (stolec jest wodnisty, o kwaśnym zapachu). Lekarze rozróżniają również biegunki spowodowane inwazją pasożytów, alergią pokarmową, niedoborem immunoglobin, chorobą trzewnej (celiakia), mukowiscydozą, chorobą Leśniakowskiego-Crohna, wrodzoną wadą wątroby oraz zapaleniem jelit.

Obraz kliniczny choroby

Rozróżnia się cztery podstawowe stany biegunki u dzieci i niemowląt:

  1. Stan łagodny: zachowana jest stała temperatura ciała, łaknienie pozostaje na normalnym poziomie, dziecko dobrze się czuje, oddaje stolec 3-5 razy dziennie.
  2. Stan średnio-ciężki: występuje nieco podwyższona temperatura ciała, dziecko traci apetyt, może czuć mdłości, oddaje stolec stosunkowo licznie.
  3. Stan ciężki: obfite wydalanie łączy się z mdłościami i słabym poczuciem fizycznym spowodowanym szybkim odwodnieniem organizmu.
  4. Stan toksyczny: dochodzi do drgawek całego ciała, dziecko mdleje i traci świadomość, należy się bezzwłocznie zgłosić do szpitala.

Podczas biegunki u dziecka lub niemowlęcia rodzic nie powinien wpadać w panikę. W ten sposób młody organizm oczyszcza się ze wszystkich toksyn, a jedyne, co traci w nadmiarze, to wodę i elektrolity. I właśnie na tym powinno się skupić leczenie biegunki – na zapewnieniu odpowiedniego poziomu nawodnienia dziecka a nie na zatrzymywaniu biegunki, hamując tym samym proces usuwania toksyn.

Skuteczne leczenie

W przypadku dwóch pierwszych stanów biegunkowych wystarczy zastosować domowe leczenie.  Przede wszystkim należy zastosować odpowiednie leczenie dietetyczne: ogranicza się podawanie pokarmów stałych, zaś znacznie zwiększa podawanie płynów. Tak zwana dieta wodna polega na przerwaniu na około 6 godzin zwykłej diety i zastąpienie jej podawaniem płynów wodno-elektrolitowych oraz zupy marchwiowej. Po tym czasie zaczyna się stosować dietę leczniczą, podając lekkostrawne kleiki ryżu lub kaszy gryczanej ugotowanych na wodzie. Warto mieć na uwadze, iż niemowlęta nie powinny być w ogóle odstawiane od piersi.

Drugim, niezbędnym elementem leczenia biegunki u niemowląt i dzieci jest wyrównanie istniejących zaburzeń metabolicznych. Odwodnienie oraz towarzysząca mu utrata elektrolitów negatywnie wpływa na samopoczucie dziecka: dobrze zaopatrzyć się w specjalne preparaty zawierające szczep bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus wyrównujące równowagę wodno-elektrolityczną oraz wspomagającą prace mikroflory jelitowej – na przykład Dicoflor elektrolity dla dzieci. W trudniejszych przypadkach należy sięgnąć po antybiotyki, jednak to wymaga wizyty u lekarza. W przypadku niemowląt i małych dzieci można zastosować masaż brzuszka okrężnymi ruchami oraz ciepłe okłady.

Powikłania biegunki u dzieci

Najczęściej występujących powikłaniem jest odwodnienie organizmu. Wbrew pozorom jest to bardzo niebezpieczny stan, dlatego należy bacznie obserwować maluszka. Jeśli tylko pojawi się uczucie wzmożonego pragnienia, suchość w ustach i na języku, nadmierna senność i spowolnienie reakcji to mamy do czynienia z pierwszych stopniem odwodnienia. Należy wówczas sięgnąć po specjalne preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego – wypierają one bakterie z układu pokarmowego – oraz po środki wzbogacające elektrolity. Sama woda nie wystarczy, ponieważ nie zawiera odpowiedniej ilości jonów soli, (czyli popularnych elektrolitów: sodu, potasu, wapnia i magnezu) niezbędnych do utrzymania prawidłowej pracy serca oraz układu nerwowego.

Kiedy się udać do lekarza?

Bardzo wiele zależy od obserwacji rodzica. Umiejętne rozpoznanie stanu biegunki oraz stosowanie diety wodnej bardzo często wystarcza do zniknięcia symptomów choroby, niemniej istnieje kilka wyjątków, które wymagają bezwzględnej wizyty u pediatry. Należy do nich występowanie biegunki u niemowlęcia poniżej drugiego miesiąca życia, pojawienie się krwi lub śluzu w wydalanym stolcu, nadmierne pobudzenie lub ospałość dziecka, brak oddawania moczu oraz utrzymywanie się stanu chorobowego powyżej dwóch tygodni. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/kiedy-udac-sie-do-lekarza/. Biegunka u dzieci to często występująca choroba, którą skutecznie można leczyć w domu.

Artykuł powstał na podstawie Vademecum lekarza ogólnego pod red. W. Bruhla i R. Brzozowskiego, wyd. V, Warszawa 1990.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: