100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Dlaczego warto otulać niemowlęta?

Dlaczego warto otulać niemowlęta?

Otulanie to sprawdzona i niezawodna metoda, która pomaga wielu niemowlętom. Ciasne spowicie miękkim materiałem powoduje podobne doznania, jak wtedy, gdy maluch był jeszcze w brzuchu mamy. Dzięki temu niemowlę wycisza się i uspokaja. Jak prawidłowo spowinąć niemowlę i czym różnią się dostępne na rynku otulacze?

Spowijanie to metoda stara jak świat. Dosłownie! Archeolodzy znaleźli dowody, które świadczą o tym, że matki spowijały swoje dzieci już 4000 lat. p.n.e. Niemowlęta otulali starżytni Grecy i Rzymianie. Ponoć wzmianki na ten temat można znaleźć także w Biblii.

Na czym polega spowijanie? Ogólnie chodzi o to, by szczelnie owinąć malucha, tak by jego rączki były jak najbliżej ciała. Nowo narodzone dzieci nie czują dobrze swojego ciała w przestrzeni, są przyzwyczajone do ciasnego i ciepłego brzucha mamy. Dlatego szczelne otulenie miękkim materiałem pomaga im się wyciszyć i daje poczucie bezpieczeństwa. Z tych samych powodów maluchy tak bardzo kochają chustonoszenie!

Spowijanie noworodka zapobiega także spontanicznym ruchom takim jak odruch moro, które często wybudzają dziecko. To również dobry sposób na kolki! Ciepło i delikatny ucisk otulacza to delikatny masaż, a dzięki temu doskonałe remedium na ból brzuszka, wzdęcia i gazy.


Źródło: veronique.pl

Jak wybrać otulacz?

Najważniejsze, by był wykonany z miękkiej i przewiewnej tkaniny. Dlatego w tej roli doskonale sprawdzają się muślin i bambus.

Reklama sponsora artykułu

Ten pierwszy uważany jest za jedną z najczystszych, najprostszych i najdelikatniejszych tkanin. Z powodzeniem był używany już w starożytnym Egipcie. Otwarty splot i niezwykła lekkość tego materiału mają wpływ na jego oddychalność; zmniejszają tym samym ryzyko przegrzania dziecka i zapewniają odpowiedni poziom ciepła. Muślin tkany jest najczęściej z jedwabiu, bawełny lub wełny. Odporne na wielokrotne pranie otulacze muślinowe, po każdym wyjęciu z pralki zyskują na miękkości.

Z kolei bambus jest hipoalergiczny, ponadto posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Tkanina nie butwieje i nie wydziela brzydkiego zapachu nawet nasiąknięta wilgocią (wszystkie mamy, którym zdarza się zapomnieć wyjąć prania z pralki, mogą czuć się spokojne!). Poza tym posiada niesamowite zdolności termoregulacyjne. Dzięki temu w upalne dni utrzymuje temperaturę 2–3 stopnie niższą, w zimie natomiast – ogrzewa. A na dodatek szybko schnie. Poza tym tkanina bambusowa jest wyjątkowo lekka i jedwabiście miękka w dotyku. Ze względu na swoją wyjątkową delikatność może być z powodzeniem stosowana również przez osoby ze skłonnością do alergii.

Reklama sponsora artykułu

Zastosowanie otulacza

Duże, miękkie, delikatne otulacze bambusowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeszcze w szpitalu będzie doskonałą alternatywą dla klasycznego rożka (zwłaszcza w letnie dni). Doskonale sprawdzi się także jako podkład na przewijak, delikatna myjka lub pierwszy ręczniczek.

W czasie spacerów albo wypadów na plażę może posłużyć jako cieniutki kocyk, moskitiera lub ochrona przed słońcem. Przyda się również w późniejszych latach – przedszkolaki na pewno docenią lekkie przykrycie w upalne dni.

Większość dostępnych na rynku otulaczy jest nie tylko bardzo praktyczna, ale po prostu piękna. I bardzo dobrze! Warto, by przedmioty, których używamy na co dzień, były nie tylko przydatne, ale też cieszyły swoim wyglądem.Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Czym się bawić? O zabawkach adekwatnych do wieku dziecka

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: