Podróż pociągiem z dzieckiem – o czym musisz pamiętać?
| Podróż pociągiem z dzieckiem – o czym musisz pamiętać?

Podróż pociągiem z dzieckiem – o czym musisz pamiętać?

Dla dziecka wizja fantastycznej przygody, dla rodzica - stres i ciągłe zamartwianie się, czy na pewno wszystko jest dobrze zaplanowane. Wybierając się w podróż pociągiem, warto dobrze zaplanować trasę, zrelaksować się i dobrze przemyśleć zawartość bagażu, gdyż nie może w nim zabraknąć m.in. ulubionego misia!

Na wiadomość o planowanej podróży pociągiem dziecko może zareagować równie entuzjastycznie, co na wieść o wycieczce do wesołego miasteczka. To już nie te czasy, gdy dla dzieci najbardziej atrakcyjna była przejażdżka Polonezem sąsiada. Przyzwyczajone do podróży w foteliku samochodowym, dzieci wręcz palą się do jazdy innymi środkami komunikacji – autobusem, tramwajem czy pociągiem. Aby jednak podróż pociągiem okazała się tak fantastyczna, jak wydaje się dzieciom, trzeba się do niej dobrze przygotować.

Zaplanuj trasę

Niezależnie od tego, jak daleko mamy zamiar pojechać z dzieckiem, musimy dobrze zaplanować trasę. Warto wcześniej wyszukać najbardziej odpowiednie połączenie, sprawdzić jakie przysługują nam zniżki na bilet dla dziecka na przykład za pomocą wyszukiwarki GoEuro. Jeśli konieczne okażą się przesiadki, nie obawiajmy się ich. My, dorośli, ich nie lubimy, jednak dla dziecka może to być okazja do chwili odpoczynku od ciągłej podróży i krótkiej zabawy na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy jedziemy z małym niemowlęciem, czy z przedszkolakiem, wybierzmy porę, w której pociągiem jedzie najmniej ludzi. Tłok nie wpłynie dobrze ani na malucha, ani na współpasażerów. Wielu rodziców wybiera podróże w porze nocnej – daje im to pewność, że przynajmniej część drogi dziecko smacznie prześpi. Najlepiej wybrać przedział sypialny, ewentualnie kuszetkę. W tym drugim przypadku warto uprzedzić współpasażerów, że będzie jechało z nimi dziecko – nie będą zdziwieni np. nocnym płaczem czy bardzo wczesną pobudką.

Zrelaksuj się

To normalne, że przed podróżą możemy być zdenerwowani. Warto jednak wypocząć i starać się myśleć pozytywnie. Zarówno małe, jak i starsze dziecko wyczuje stres rodziców, i może stać się tak samo podenerwowane. W przypadku niemowląt napięcie zwykle skutkuje marudzeniem i płaczem, a to z pewnością nie przyczyni się do komfortu podróży. Starszaki mogą popaść w przygnębienie i odmawiać współpracy podczas jazdy. O skutecznym sposobie na redukcję stresu można przeczytać tutaj. Podróż pociągiem traktujmy jak przygodę i tak mówmy o niej dziecku, a nasz entuzjazm na pewno mu się udzieli.

Pamiętaj o tym, co ważne

Pięć walizek z ubraniami, a w nich żadnej książeczki i żadnego misia? Taka podróż stanie się i ciężka, i nudna! Warto dobrze przemyśleć, co tak naprawdę będzie potrzebne w podróży. Dwie lub trzy ulubione, nowe lub dawno nie używane zabawki z pewnością zajmą dziecko na dłuższy czas. Jeśli maluch lubi książeczki, warto wziąć kilka do bagażu podręcznego. Dobrym pomysłem na redukcję ilości waliz jest wysłanie części bagażu… kurierem! Koszt nie będzie zbyt duży, a wygoda okaże się nieoceniona.

Na podróż warto wyposażyć się też w dobry humor i być gotowym na nieprzewidziane – w końcu co to za przygoda bez niespodzianek?

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: