fbpx
| Podróże z dzieckiem – co może się przydać?

Podróże z dzieckiem – co może się przydać?

Podróż z dzieckiem to wyzwanie, szczególnie jej pierwszy etap (czasem najtrudniejszy) – jazda samochodem. Niezależnie od tego, czy do pokonania jest 100, 200 czy 2000 km, przyda się zaplanować ten czas w taki sposób, by nie kojarzył się wszystkim z udręką.

Jedziecie na rodzinne wakacje? Świetnie. Pakując się, nie zapomnijcie o tym, by wziąć pod uwagę również potrzeby i możliwości małego podróżnika, z których najważniejsza to zabawa. Zaspokojenie tej potrzeby jest istotne również dla kierowcy – wesołe, zajęte zabawą dziecko to szansa, by całkowicie skupić się na drodze, zamiast martwić się o to, że nasz współpasażer marudzi, złości się czy płacze. W kilku punktach podpowiadamy, jak dobrze zorganizować czas dziecku w podróży (i przy okazji zabezpieczyć też kilka innych rzeczy):

Dla malucha – zabawy paluszkowe

Gdy poza kierowcą i dzieckiem w aucie przebywa jeszcze jedna osoba (np. drugi rodzic), sprawa wydaje się prosta – kierowcy dajemy kierownicę i przestrzeń do tego, by mógł w spokoju prowadzić, a drugiej dorosłej osobie powierzamy zabawianie malucha. Na przykład – zabawami paluszkowymi, które nie tylko wspierają rozwój dzieci, ale też potrafią je zająć na kilka dłuższych chwil (szczególnie gdy mamy ich w zanadrzu kilka). O tym, jakie zabawy paluszkowe można wykorzystać w domu i w podróży, przeczytasz tutaj: 20 angażujących zabaw bez zabawek. My tylko podpowiemy, że dla ich urozmaicenia można na swoich palcach namalować oczy i usta. Jedna z popularnych zabaw paluszkowych, idealna do wykonania w pozycji siedzącej, brzmi tak:
Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Kolana, pięty, kolana, pięty.

Głowa, ramiona, kolana, pięty,

Oczy, uszy, usta, nos.

Dla starszego dziecka – zabawa w podróżnego detektywa

Zabawa jest prosta i bardzo angażująca – szczególnie starsze dzieci w wieku przedszkolnym (bądź wczesnoszkolnym). Przygotuj dla każdego dziecka kartkę z listą rzeczy (jeśli maluch nie potrafi czytać, może być to lista rysunkowa), które będzie można zobaczyć po drodze (np. drzewo, ławka, pies, starsza pani, dom, sklep…). Zadaniem dziecka jest skreślić pozycję zauważoną przez szybę samochodu.

Zabawa w kierowanie

Czasem wystarczy okrągły przedmiot (np. ringo), by pozwolić dziecku „pokierować” samochodem z pozycji pasażera. Taka kierownica to spora frajda – szczególnie jeśli ma się malucha z ambicjami, by zostać rajdowcem.

kierownica

Dla rysownika – stolik podróżnych

Kredki to jedna z najbardziej uniwersalnych zabawek – świetnych również w podróży. Ale by w samochodzie można było rysować – przydaje się twarda podstawka. Na przykład podróżny stolik, który sprawdzi się również przy innych aktywnościach – chociażby przy jedzeniu, jeśli nie planujemy zatrzymywać się po drodze na obiad. Taki stolik to również świetny organizer – wyposażony w kieszenie po bokach nadaje się do przechowywania drobiazgów, które zajmą dziecko w czasie podróży.

kidy1

kidy2

Zobacz: Stolik podróżny

Mata do kolorowania

Pewnym wariantem zabaw rysunkowych jest mata do kolorowania – ten, kto ją wymyślił, z pewnością swój projekt oparł na gruntownym, podróżniczym doświadczeniu. Silikonowe maty do kolorowania są wielokrotnego użytku, bardzo łatwo umyć je ściereczką lub papierowym ręcznikiem. W zestawie znajdują się zazwyczaj również zmywalne markery i… pokrowiec do transportu, by mata zawsze wyglądała jak nowa.

kidy2

Zobacz: Mata do kolorowania

Warto też wziąć pod uwagę przekąski!

Mały głód to duże wyzwanie w czasie podróży, dlatego drobne przekąski dla dziecka warto zaplanować jeszcze przed wyjazdem. Z pewnością sprawdzą się w tym przypadku paluszki warzywne (np. marchew skrojona tak, by łatwo było ją chwycić do ręki), owoce i… poręczne tubki, w których znaleźć można deserki i dania obiadowe. Ich dużą zaletą jest atrakcyjna forma podania – tubki łatwo się wyciska, do tego nie brudzą i przyciągają uwagę dzieci. Warto pamiętać, by były to tubki ze zdrową, nieprzetworzoną i niesłodzoną zawartością (zdrowe menu obowiązuje również na wyjazdach!).

kidy4

Zobacz: Tubki Ellas Kitchen

Śliniak

Podróżny śliniak w saszetce to gadżet nie tylko na podróż, ale też na każdą wizytę w restauracji, u dziadków, znajomych bądź podczas pikniku w parku. Składany w małą, zamykaną na zamek saszetkę zmieści się wszędzie, do tego łatwo go złożyć i wyczyścić, więc jak na wyprawę samochodową – w sam raz.

kidy5

Zobacz: Śliniak w saszetce

Na koniec nocnik – dla odpieluchowanych dzieci

„Mamooo, siku!” – w tym momencie podróżny nocnik może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Przydaje się nie tylko podczas jazdy samochodem (łatwo się zatrzymać, wyjąć nocnik i zachęcić dziecko do tego, by z niego skorzystało), ale też na placach zabaw i przy okazji wszystkich wyjść, podczas których może pojawić się problem z dostępem do toalety. Składany, lekki i poręczny, jest niezwykle wygodny w codziennym użytkowaniu.

kidy7

Zobacz: Nocnik podróżny

Foto: flikr.com/137731904@N05Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

kidy
Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

kidy
Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

kidy
Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

kidy
Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

kidy
Czy możliwa jest podróż z dzieckiem bez tabletu?

kidy
Czy spowijanie może zaburzyć rozwój ruchowy niemowlęcia?

kidy
Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

kidy
8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

kidy
Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

kidy
Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?