| Przymus (z możliwością użycia siły) szczepień w Polsce?

Przymus (z możliwością użycia siły) szczepień w Polsce?

Czy sanepid ma prawo wtargnąć do naszego domu i siłą zaszczepić dziecko oraz osoby dorosłe? Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, jest to możliwy scenariusz. Wśród obywateli zawrzało, zbierane są podpisy pod petycją.

Temat obowiązkowych szczepień w Polsce budzi sporo kontrowersji. Są rodzice absolutnie przeciwni tej formie uodparniania, tacy którzy decydują się szczepić wybiórczo oraz odraczający szczepienia do momentu aż dziecko skończy rok, jak również ci, którzy bez wahania szczepią już w pierwszej dobie życia.

Nikt nie odpowiada za powikłania poszczepienne i każdy rodzic na własną rękę musi ponosić większość kosztów leczenia i rehabilitacji. Stąd idea, by szczepienia w Polsce stały się dobrowolne, by to rodzic mógł podjąć decyzję o tym, czy chce szczepić swoje dziecko, jeśli tak, to kiedy i iloma preparatami.

W najbliższą środę odbędzie się posiedzenie Senackiej Komisji Zdrowia w sprawie nowelizacji  ustawy, regulującej procedurę postępowania w przypadku zagrożeń epidemiologicznych w Polsce. Jeśli posłowie ją przegłosują w czwartek 5 lipca, obywatelom zostanie odebrane prawo do decyzji o tym, czy szczepić siebie i swoje dziecko, a w razie ogłoszenia epidemii sanepid bez zgody sądu, po wskazaniu lekarza, będzie miał prawo wtargnąć do domu i siłą wyegzekwować szczepienie.

Przymusem tej formy uodparniania będą objęte już nie tylko dzieci, ale również dorośli. Ani Minister Zdrowia, ani żadna instytucja nie będzie mogła zaniechać kupna szczepionek, a obywatele siłą mogą zostać  zmuszeni by je wstrzykiwać, jeśli tak zdecyduje sanepid!

To godzi w podstawowe prawa człowieka i obywatela, jak również jest niezgodne z unijnym prawem do odmowy wykonania zabiegu medycznego. Tak ważne decyzje nie powinny być podejmowane bez udziału obywateli i jak w przypadku acta można je powstrzymać.

Zbulwersowani rodzice wystosowali petycję do rządu pod hasłem: STOP PRZYMUSOWI SZCZEPIEŃ. Podpisy nieustannie spływają, cały czas można oddać swój głos online: petycjeonline.pl/petycja/stop-przymusowi-szczepien


Marta Szyszko

Pełnoetatowa mama 3-letniej Karolinki i rocznego Wojtusia, z wykształcenia pedagog, z zamiłowania dziennikarka. Współpracuje z portalami: Dzielnicarodzica.pl, Mamopracuj.pl, Dziecisawazne.pl, miesięcznikiem „Dziecko w mieście”, prowadzi również bloga Niedoskonalamama.blog.pl. Zwolenniczka ekologicznego nurtu w wychowaniu, kocha polskie morze.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://niedoskonalamama.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

Jesper Juul
Juul na poniedziałek, cz. 107 – Szkolny system nagród jest prymitywny i krótkowzroczny

POLECAMY
To relacje z dorosłymi wpływają na rozwój mózgu dziecka!

ekowiadomości
Szkocja ustanawia prawo do “zabawy na dworze jako fundamentalnej części dzieciństwa”

edukacja alternatywna
Skąd się wzięła tradycyjna polska szkoła?

wywiady
Jak porozumieć się w kwestii wychowania dzieci, jeśli każde z rodziców wyznaje inne wartości?

odżywianie naturalne
Jedzmy więcej warzyw! 4 przepisy na zdrowy obiad dla całej rodziny

wychowanie
6 filarów świadomego rodzicielstwa

zdrowie
Jak wspomagać integrację sensoryczną dziecka?

ciąża i poród
Emocje kobiety w porodzie są tak samo ważne, jak jej zdrowe ciało

edukacja alternatywna
Jak wspierać dzieci w rozwiązywaniu szkolnych konfliktów