Rodzaje pieluszek wielorazowych
| Rodzaje pieluszek wielorazowych

Rodzaje pieluszek wielorazowych

Pomimo, iż pieluszki wielorazowe są coraz bardziej popularne, nadal wielu rodzicom na hasło „ pieluszka z materiału”, cierpnie skóra.

Musimy jednak wiedzieć, że pieluszka wielorazowa różni się znacznie od znanej powszechnie tetry. Jest to produkt zaawansowany technologicznie, jeśli chodzi o zastosowane materiały, krój i wygląd.

Pieluszka wielorazowa jest tak samo łatwa w obsłudze jak pielucha jednorazowa: jest zapinana na rzepy lub napy, a dziecko może mieć w niej sucho.

W zależności od zasobności portfela i osobistych upodobań, do wyboru mamy kilka rodzajów pieluszek:

 • pieluszka z kieszenią (pocket):
  składa się z dwóch warstw: wewnętrznej, uszytej z mikropolarku (odprowadza wilgoć do wkładki i skóra dziecka pozostaje sucha) i zewnętrznej, uszytej z PUL (oddychający poliester, który chroni ubranko przed zamoczeniem). Pomiędzy obydwie warstwy, do kieszonki wsuwamy wkładkę chłonną, np: z mikrowłókna, bawełny, bambusa, konopi. Zwykle pieluszka sprzedawana jest w komplecie z wkładką.
  Pieluszki z kieszenią występują w kilku rozmiarach, dostosowanych do wagi i wieku dziecka lub w praktycznej wersji one size (od urodzenia do końca okresu pieluszkowania). Zaletą pieluszek z kieszenią jest bardzo szybki czas schnięcia (oddzielnie suszymy pieluszkę i wkładkę), możliwość stosowania różnych wkładek i tym samym regulacji chłonności oraz łatwość zastosowania.
 • pieluszka AIO (all in one):
  wygląda jak pieluszka z kieszenią, ale ma wszytą wkładkę na stałe. Jest prosta w obsłudze. Nie różni się niczym od pieluchy jednorazowej. Schnie dłużej, niż pieluszka z wyciąganą wkładką.
 • pieluszki formowane (fitted):
  pieluszki kształtem przypominające pieluchy jednorazowe, zapinane na rzep, napy, wiązane na troczki. Wykonane mogą być z bawełny, bambusa, konopi, mikrowłókna i innych mieszanek. Na pieluszkę należy założyć otulacz, który ochroni ubranko przed zamoczeniem.
 • pieluszki do składania:
  znana nam tetra, pieluszki flanelowe, frotowe i tzw. prefold. Na pieluszki, po ich odpowiednim złożeniu i zapięciu na klamerkę snappi, ubieramy otulacz w celu ochrony ubranka przed zamoczeniem.
 • otulacze:
  są to majteczki wykonane z oddychającego PUL, polarku lub wełny. Ubieramy je na pieluszki do składania oraz na pieluszki formowane, w celu ochrony ubrania dziecka przed zamoczeniem.

Aby pranie wypadało co 2-3 dni, powinniśmy mieć od 15, do 20 pieluszek.


Anna Nogajska

Założycielka portalu i sklepu www.ekobaby.pl poświęconemu Wychowaniu Bezpieluchowemu, pieluszkom wielorazowym oraz chustom do noszenia dzieci. Jedna z pierwszych osób w Polsce, która zajęła się propagowaniem naturalnego pieluszkowania. Mama dwójki dzieci. Aktywna działaczka społeczna. Współpracuje z portalami poświęconymi ekologii i gazetami (np. „Twoje 9 miesięcy”, „Przyjaciel”).
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.ekobaby.pl


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

POLECAMY
Smog i infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci

POLECAMY
Odważne, mądre, kreatywne – 10 projektów edukacyjnych stworzonych przez polskich uczniów

POLECAMY
Kosmetyki pierwszej potrzeby, które warto wymienić na wersję eko

ciąża i poród
Ojciec w połogu

wychowanie
Czy to już bullying, czy tylko złośliwe zachowanie?

rodzina
Gdy umiera dziecko…

wychowanie
Jak rozmawiać z dzieckiem, które się boi?

wychowanie
Klaps — ostatni rozdział historii bicia dzieci

wywiady
“Historia dzieciństwa jest koszmarem, z którego jako ludzkość dopiero zaczynamy się budzić”

zdrowie
Żelki na odporność, syropki na katar – koncerny farmaceutyczne kochają nasze dzieci!