Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Rozmiary ubrań dla dzieci – jakie są dla niemowlaka, przedszkolaka i starszego dziecka?

Ubrania dla dzieci mają zupełnie inną rozmiarówkę niż te dla dorosłych. Na działach dziecięcych nie znajdziemy dobrze znanych nam oznaczeń takich jak S, M, L czy XL. Rozmiary niemowlęce i dziecięce są najczęściej ustalane na podstawie wzrostu lub wieku. Jak kupić odpowiednio duże ubranko dla niemowlęcia i starszej pociechy? Jak wybrać odzież dla przedszkolaka i ucznia? Czy da się dostać produkty dobrej jakości, które nie opróżnią nam portfela?

Rozmiary niemowlęce – jak wybrać ubranka dla noworodków i niemowląt?

Pierwszy rok życia dziecka przynosi ciągłe zmiany, więc bardzo ciężko jest nadążyć za rozmiarówką. W ciągu tych miesięcy bobas może zwiększyć swoją wagę aż trzykrotnie i urosnąć nawet 25 cm! To właśnie tak gwałtowny wzrost sprawia, że czasami ciężko jest dobrać odpowiednie ubranko dla maleństwa. Ledwo zdążymy je założyć kilka razy, a już staje się za małe. Jednak zwykle pierwszym problemem młodych rodziców jest zorientowanie się, jakiej wielkości ubrania powinni przygotować do wyprawki.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Standardowe rozmiary dla noworodka zaczynają się od rozmiaru 56-62 (te cyfry oznaczają wzrost dziecka). Niemowlę, które po urodzeniu waży 3-4 kg, zwykle mieści się w rozmiar 56. Zdarza się jednak, że rodzą się maluchy, których waga nie przekracza tych widełek, ale są jednak sporo dłuższe. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka ubranek w rozmiarze 56, a więcej z oznaczeniem 62. Tak czy siak, wykorzystamy większy rozmiar w kolejnych miesiącach życia malucha. Jeżeli rodzimy zimą to pamiętajmy, że kombinezon lub śpiworek powinien być w rozmiarze 62 albo 68. Jeżeli spotkamy się z rozmiarami mniejszymi niż 56, to wiedzmy, że są one przeznaczone dla wcześniaków lub małych noworodków. Rozmiar 50 pasuje na dziecko ważące od 2100 do 3000 g. Za to 44 jest dla wcześniaka o wadze 1100-1800 g, 38 o wadze 900-1400 g, a 32 o wadze 600-800 g.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Wraz z upływającym czasem nasz bobas będzie potrzebował coraz większych rozmiarów ubranek. Pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia może nosić rozmiar 68, a między 12 a 18 – rozmiar 80. Na półtoraroczne dziecko zwykle pasuje rozmiar 86, a na dwulatka 92. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne, jedno większe, drugie drobniejsze, więc dobierajmy odpowiedni rozmiar zgodnie z obecnym wzrostem. Jest jednak kilka ogólnie przyjętych zasad, które sprawdzają się u każdego dziecka. Maluchy potrzebują wygodnych ubranek, wykonanych z przewiewnych i naturalnych materiałów. Odzież nie może ograniczać ruchów, uciskać zbyt mocno brzuszka ani być za małe czy za ciasne. Mimo że przyjęło się, że podstawowym ubrankiem dla niemowlęcia jest body, warto mieć w swojej szafie więcej oddzielnych ubranek – kaftaników, spodenek, getrów czy bluzek. Z body i pajacyków maluch bardzo szybko wyrasta, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, więc nie ma co kupować ich zbyt wielu. Wybierając body, szukajmy tych kopertowych, czyli takich, które nie przekłada się przez głowę, ale wygodnie zakłada jak kaftanik i zapina z boku.

Rozmiary ubranek dziecięcych – odzież dla przedszkolaków

W przypadku przedszkolaków wybór ubrań nie jest już taki prosty. Ciuszki powinny być nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale również podobać się dziecku oraz podkreślać jego styl i indywidualne preferencje. Przyjrzyjmy się najpierw stronie praktycznej. Dzieci w tym wieku są bardzo aktywne, często się brudzą i zdarza się im rozerwać koszulkę czy spodnie. Dlatego nie warto inwestować w drogie rzeczy i lepiej rozejrzeć się za czymś w okazyjnej cenie. Wtedy nie będzie nam tak bardzo żal, gdy maluch wróci do domu cały brudny po świetnej zabawie. Starszaki zaczynają się też same ubierać, więc ważne jest, by ciuszki były dla nich łatwe do samodzielnego założenia. Stawiajmy na wygodne dresy i legginsy na gumce, które łatwo jest ubrać, a unikajmy spodni na zamki i guziki. Malec w wieku przedszkolnym mógłby mieć problemy z zapięciem takiego ubrania. Podobnie sprawa wygląda z górnymi częściami garderoby – haftki, guziczki i suwaki (szczególnie te z tyłu) mogą utrudniać dziecku samodzielne zakładanie odzieży. Jeżeli dziecko będzie chciało zabrać jakieś ubranko do przedszkola, to upewnijmy się, że łatwo jest je przełożyć przez głowę lub ma duże i wygodne guziki.

Inną sprawą jest wygląd ubrań dla dziecka. Przedszkolaki zaczynają już kształtować swoją wyjątkową osobowość i chętnie będą ją wyrażać poprzez strój. Konkretne kroje, kolory, wzorki, naszyte inicjały, obrazek z ulubionym bohaterem ze swojej bajki albo inny dodatek mogą sprawić, że maluch poczuje się w swoim ubraniu dobrze i wyjątkowo. To szczególnie ważne w czasie, gdy pierwszy raz styka się codziennie z rówieśnikami. Pamiętajmy, że już trzylatki potrafią zwracać uwagę na swój ubiór! Dlatego pozwólmy, by dziecko mogło uczestniczyć w kompletowaniu swojego stroju i wybierać dodatki. Sami wybierzmy kilka ubrań, które naszym zdaniem są wygodne, funkcjonalne i wykonane z dobrego materiału, a potem pozwólmy wybrać smykowi, która z tych rzeczy najbardziej mu się podoba. Samodzielnie wybrany ciuszek będzie dużo chętniej noszony niż coś, co dostało się po starszym rodzeństwie.

Rozmiary ubrań dla dzieci – w co ubrać dzieci w wieku szkolnym?

Szkoła to czas, kiedy najmłodsi zaczynają być coraz bardziej niezależni. Pierwsze oznaki swojego stylu ubierania zaczynają się coraz bardziej uwidaczniać, a kiedy nasze pociechy zaczną mieć naście lat, ich styl będzie jedną z najważniejszych części życia. W pierwszych klasach podstawówki nadal stawiajmy na wygodne ubrania, ale dajmy już dziecku większą swobodę. Dobrym pomysłem jest zrobienie listy wcześniej przygotowanych przez nas ubrań, z których nasza pociecha wybierze to, co najbardziej mu się podoba. Możemy też pójść razem do sklepu stacjonarnego lub zrobić zakupy w sklepie internetowym.

Z każdym mijającym rokiem dziecko powinno mieć coraz więcej swobody – w wieku 12-14 lat młody człowiek wie już, co mu się podoba, a w czym na pewno nie chce chodzić. Dla dzieci w wieku szkolnym rozmiary ubrań dostosowujmy do wzrostu. Im dzieci są starsze, tym wyraźniejsze stają się różnice w ich posturze – jedne mogą być niższe i drobniejsze, a drugie wysokie. Nie sugerujmy się więc tylko wiekiem wpisanym na metce, ale przede wszystkim sprawdzajmy wzrost. Za każdym razem mierzmy ubrania – młode nastolatki to już nie są niemowlęta, dla których samemu kupowało się praktyczne ciuszki. W tym wieku każdy chce dobrze się prezentować, więc ubranie musi być dobrze dopasowane.

Z jakich tkanin powinny być zrobione ubranka dla dzieci?

Ubrania dla dzieci powinny być wykonane z miękkich i przyjaznych dla skóry materiałów. Idealnie, gdyby były przy tym trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Wszystkie koszulki, bielizna i inne części odzieży, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, muszą być zrobione z naturalnych włókien. Najlepszym wyborem będzie bawełna cechująca się dużą wytrzymałością na zużycie, a przede wszystkim higienicznością. Ubrania bawełniane bardzo dobrze przepuszczają powietrze, nie uczulają, całkiem nieźle pochłaniają wilgoć i można je prać w wysokich temperaturach. Poza tym tkaniny wykonane z bawełny są przyjemne w dotyku, komfortowe, nie drapią, ani nie są sztywne. Nic więc dziwnego, że są tak lubiane zarówno przez rodziców, jak i dzieci.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Wiemy już, za jakim materiałem powinniśmy się rozglądać, wybierając ciuszki dla swojego malca. Co jeszcze będzie nam potrzebne? Podczas zakupów przydatna będzie tabela rozmiarów, która określa wiek dzieci i dopasowuje do niego odpowiednią wielkość odzieży. Warto ją mieć wydrukowaną i zawsze nosić ze sobą w torebce. To ogromne ułatwienie nie tylko dla rodziców, ale również rodziny i przyjaciół, którzy chcieliby sprezentować dziecku coś do ubrania, lecz niestety nie mają pojęcia jak odnaleźć się w dziecięcej rozmiarówce. Tabelkę przygotowaną przez markę Pepco znajdziesz tutaj: https://pepco.pl/sklepy/rozmiary/. Sklepy Pepco oferują modne ubrania dla najmłodszych w przystępnych cenach. Ubranka wykonane są z dobrej jakości tkanin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.