100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Zrób to sam, czyli kilka pomysłów na kalendarz adwentowy

Zrób to sam, czyli kilka pomysłów na kalendarz adwentowy

Choć te najpopularniejsze to po prostu pomysłowe bombonierki, prawdziwe kalendarze adwentowe są formą oczekiwania na Święto Bożego Narodzenia. Zwyczaj tworzenia takich kalendarzy pochodzi z Niemiec, gdzie w XIX wieku zaczęto wieszać wieńce adwentowe. Zapalano na nich kolejno 4 świece, symbolizujące upływ czterech tygodni adwentu


Zwyczaj spodobał się dzieciom, którym milej upływało oczekiwanie i dla których czas nabierał bardziej konkretnego, materialnego znaczenia. Wkrótce w bogatych rodzinach zaczęto obdarowywać najmłodszych kartonowymi kalendarzami, gdzie w okienkach kryły się obrazki religijne.

Dziś kalendarze także umilają oczekiwanie. Pomagają odliczać dzieciom czas i stanowią ciekawą ozdobę nim w domu zamieszka choinka. Często na dzieci czekają w kalendarzu niespodzianki – małe łakocie, albo inne drobiazgi – kolorowe szklane kulki, skarpetki, kredki… Sami wiecie, że pomysłów na prezenciki jest multum. Jak i samych pomysłów na kalendarze.

Uszyte

Warto je przejrzeć, dać się zainspirować i wspólnie z rodziną (lub samodzielnie szykując niespodziankę) przygotować taką miłą i smaczną dekorację przedświąteczną. Dla mam szyjących projekt stanowił będzie pole do popisu. Baza jest dosyć prosta: prostokąt materiału i na nim naszyte kieszonki. Możemy jednak zaszaleć z tkaninami, fakturami czy naszyciami. Jeżeli lubimy haftować i naszywać, możemy zrobić przepiękne aplikacje. Taki ręcznie uszyty kalendarz nie traci wszak ważności i może stać się wspaniałą pamiątką rodzinną, przechodzącą z pokolenia na pokolenie.

Artystyczne

Jeżeli poszukujemy formy odbiegającej od tej tradycyjnej, to może zrobimy kalendarz adwentowy jak obraz? Proszę bardzo. Na naciągnięte płótno możemy przypiąć papierowe koperty lub lniane woreczki. Do środka lub na wierzch mocujemy dodatkowe ozdoby. Całość można zawiesić na ścianie lub postawić na krześle, tak aby była łatwo dostępna dla dziecka. Pięknie wygląda także obraz 3D, na przykład kolorowe, ręcznie pomalowane klamerki włożone w białą ramę. Do każdej klamerki możemy przyczepić kopertę ze smakołykiem w środku.Girlandy

Kalendarze adwentowe przybrać mogą także formę girlandy, stając się tym samym świąteczną dekoracją na ścianę, nawet nad łóżkiem lub kominkiem (jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami takowego). Na sznurku możemy zawiesić ręcznie uszyte lub kupione woreczki. Klamerkami możemy zaczepić papierowe koperty, szare paczuszki lub zdekompletowane skarpetki, których nam zazwyczaj nie brak.

Z pudełek

Pudełeczka, na przykład te po zapałkach, to także świetny materiał na oryginalne kalendarze adwentowe. Podobnie jak pudełka z magnesami, które możemy kupić w sklepach Ikea. Pudełeczka przyczepiamy do ściany lub układamy na półeczce. Magnesy oczywiście najlepiej przyczepić do lodówki, tablicy magnetycznej lub ściany pomalowanej specjalną farbą.

Kreatywne

Ciekawie wyglądają także całe przestrzenne instalacje z kalendarzy. Mogą wisieć na ścianie, wieszaku lub stać na półce czy komodzie. Kto ma taki kreatywny zmysł, może stworzyć niezwykłą, zachęcająca do zabawy dekorację na cały okres przedświąteczny.

Minimalistyczne

I na koniec coś dla fanów minimalizmu i dla tych, którzy przygotowanie kalendarza zostawili na ostatnią chwilę. Wystarczą proste białe lub szare koperty, albo pudełka kartonowe.


Foto:


ŁadneBebe

Miejsce w sieci dla rodziców szukających estetycznych inspiracji. Design dla dzieci, książki, modowe nowinki, oryginalne dziecięce wnętrza, praktyczne gadżety, ciekawe tutoriale i wiele innych odkryć wyszperanych przez grono polskich blogerek.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.ladnebebe.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: