| Smoczek – jeżeli już, to jaki?

Smoczek – jeżeli już, to jaki?

Smoczek nie jest niezbędnym elementem wyprawki. Ale w buziach dzieci pojawia się dość często. Jeśli decydujemy się na podanie maluchowi smoczka, wybierzmy taki, który będzie dla niego zdrowy, naturalnie miękki i bezpieczny.

Smoczek jako zatykacz?

Spora część dzieci radzi sobie bez smoczka całkiem nieźle. Są jednak i takie, których odruchu ssania nie da się wyciszyć podczas jednorazowej sesji przy piersi mamy. Zanim podamy dziecku smoczek, postarajmy się najpierw uważnie przyjrzeć się temu, czego ono naprawdę potrzebuje. Smoczek jako zatykacz i najlepszy sposób na wyciszenie płaczu nie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej, że płacz to jedyny dostępny dziecku sposób na komunikację ze światem. Reagując na niego za każdym razem wkładaniem smoczka do buzi, po prostu ignorujemy potrzeby małego człowieka. Dużo lepiej jest traktować smoczek jako ewentualność – w razie gdyby odruch ssania był tak mocny, że nie da się go ukoić piersią, przytulaniem i zwykłą obecnością czy bliskością. Gdy mama wyszła z domu, gdy jesteśmy w miejscu publicznym i mamy zerowe szanse na intymność, jakiej maluch może potrzebować, gdy zanosi się płaczem.

Jakie mogą być konsekwencje zbyt częstego sięgania po smoczek w pierwszych latach życia dziecka:

 • większe ryzyko pojawienia się zapalenia ucha środkowego,
 • zaburzenia ssania utrudniające karmienie piersią,
 • wady zgryzu,
 • próchnica,
 • infekcje,
 • opóźnienie rozwoju mowy.

By tego uniknąć, warto uważnie przyglądać się dziecku. Jeśli już sięgamy po smoczek, róbmy to rozsądnie. Mądrze użytkowany może nam bowiem pomóc w sytuacjach kryzysowych, gdy odruch ssania dziecka jest wyjątkowo silny i gdy jednorazowe sesje przy piersi nie wystarczają. Czasem też po prostu warto skorzystać z tego dobrodziejstwa, by odpocząć.

Smoczek z naturalnego kauczuku

Jeśli już zdecydujemy się na zakup smoczka, postawmy na jakość. Niech to będzie smoczek jak najbardziej naturalny, posiadający odpowiednie certyfikaty dotyczące bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i środowiska. Do takich należą smoczki Natursutten od EcoBaby.

Dlaczego, naszym zdaniem, warto zwrócić na nie uwagę:

 • Są wytwarzane ze 100 proc. naturalnej gumy (warto dodać, że nie jest to standardem dla wszystkich producentów smoczków lateksowych; Natursutten to wyjątkowe smoczki, do produkcji których używana jest naturalna guma z kauczukowca – w płynnej formie i bez dalszych domieszek – podczas gdy część smoczków powstaje z mieszanki gumy naturalnej i syntetycznej).
 • Są naturalnie miękkie.
 • Mają zapach naturalnej gumy.
 • Nie mają żadnych złamań i połączeń, w których mogłyby się ukryć i nagromadzić bakterie.
 • Są testowane i produkowane w Europie.
 • Istnieją na rynku od 2006 roku i cieszą się popularnością wśród rodziców w ponad 50 krajach.

Smoczki Natursutten możecie kupić w Kidy.plDzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Zielone koktajle – najzdrowszy fast food na świecie!

Przejdz do: