Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica
| Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica

Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica

Gdy w domu pojawi się dziecko, rodzice muszą nastawić się na przewrócenie dotychczasowego życia do góry nogami. Z czasem kuchnia będzie pełna butelek i papek, a łazienka ubranek wymagających prania niemal przez cały czas. Pranie naturalnie wiąże się z suszeniem, na które często nie ma czasu – tu z pomocą przychodzi suszarka AGD. Co trzeba o niej wiedzieć i czemu warto w nią zainwestować?

Suszarka to wizualny klon pralki – zazwyczaj ma te same wymiary i otwór do ładowania odzieży od przodu. Zdecydowana większość tych urządzeń to modele kondensacyjne, których praca polega na skraplaniu pary powstającej w trakcie suszenia i odprowadzaniu jej do zbiornika. Dużą popularnością cieszą się modele z pompą ciepła, która w czasie suszenia wykorzystuje gorące powietrze do ogrzania zimnego, co pozwala zaoszczędzić energię.

Pojemność suszarek odpowiada tej dostępnej w pralkach. Standardowe modele mieszczą 7, 8 lub 9 kilogramów prania. Dodatkowo wyposażone są one w rozmaite programy. Niemal każe urządzenie posiada funkcję suszenia bawełny, syntentyków i wełny, a także tryb szybki i odświeżanie czy program do prasowania, który minimalizuje liczbę zagnieceń. Można go znaleźć także pod nazwą „do szafy”, bo w przypadku ubrań mniej podatnych na gniecenie, jest w stanie całkowicie wyręczyć prasowanie.

Suszarka na pomoc rodzicom

Największą zaletą suszarki jest szybkość, z jaką usuwa wilgoć z odzieży. Średni czas suszenia wynosi tyle, ile krótkie pranie, czyli około godziny. Krótsze lub nieco dłuższe tempo wiąże się z ilością i typem tkanin, które umieścimy w urządzeniu. Wybierając odpowiedni program, część rzeczy można założyć w zasadzie natychmiast po wyjęciu, co ma ogromne znaczenie w przypadku małych dzieci. Dzięki szybkiemu suszeniu rodzice nie muszą kupować ogromnych ilości ubranek na zmianę, ponieważ pralka z suszarką są w stanie doprowadzić brudne rzeczy do porządku już w ciągu dwóch godzin. W ten sposób zaoszczędzą na zakupach i czasie potrzebnym do suszenia i prasowania. Zalety suszarki docenia się zwłaszcza zimą i jesienią, gdy ubrania schną dłużej niż w ciepłych miesiącach. Latem ten proces przyspiesza upał, jednak trzeba pamiętać, że żadne ubrania nie powinny być suszone w pełnym słońcu. Pod jego wpływem płowieją, a delikatne tkaniny mogą ulec zniszczeniu.

Z punktu widzenia rodziców, suszarka AGD ma również dodatkowe znaczenie dla bezpieczeństwa ubranek. Gorące powietrze sterylizuje rzeczy i pozwala pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów mogących przetrwać pranie. Właśnie z tego względu zaleca się prasowanie wszystkich dziecięcych ubranek, co jest kolejnym obowiązkiem, w którym zabieganych rodziców wyręczy suszarka.

Jak mądrze korzystać z suszarki AGD?

Właściwe użytkowanie tego urządzenia gwarantuje jego długie i sprawne działanie. Trzeba pamiętać, żeby po każdym cyklu opróżniać zbiornik, w którym magazynowana jest woda. Przed pierwszym suszeniem tkanin nietypowych lub delikatnych należy sprawdzić, czy na metce nie ma oznaczenia zakazującego suszenia mechanicznego. Świadczy o tym rysunek koła wpisanego w kwadrat i przekreślonego znakiem X. Na wspomnianym symbolu zamiast przekreślenia mogą znajdować się jedna lub dwie kropki, oznaczające odpowiednio możliwość suszenia w niskiej lub normalnej temperaturze. Bęben podczas suszenia nie może być przeładowany, a pranie do niego wkładanie musi być odwirowane, ponieważ nadmiar wody jest w stanie przeciążyć i uszkodzić urządzenie. Jeśli chcemy wyłącznie odświeżyć ubrania, nie powinny być one zabrudzone, gdyż mogą pozostawić w suszarce nieprzyjemny zapach. Ta funkcja sprawdza się dobrze w przypadku rzeczy, które nienoszone spędziły dłuższy czas w szafie lub w bagażu.

Suszarka wprawdzie nie jest niezbędnym zakupem związanym z pojawieniem się malucha w domu, niemniej jednak, jeśli nasze konto i przestrzeń na to pozwalają, warto w nią zainwestować. Ceny modeli w klasie energetycznej A+, o pojemności 8 kg, zaczynają się już od około 1000 złotych.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: