Kategorie
Edukacja Naturalne procesy uczenia się Rodzicielstwo Rodzicielstwo Bliskości

Świętowanie zakończenia roku szkolnego wspiera poczucie własnej wartości

W wielu rodzinach jest zwyczaj świętowania zakończenia roku. To dobra intuicja: świętowanie zaspokojonych potrzeb, spełnionych marzeń i planów to jedna z uniwersalnych ludzkich potrzeb. Niezależnie od tego, jakie emocje budzi w nas zakończenie roku, możemy uczcić tę okazję czymś wyjątkowym. Pytanie jednak, co tak naprawdę świętujemy?

Co świętujemy, kiedy świętujemy zakończenie roku szkolnego?

Dla dzieci zakończenie roku szkolnego jest często mniej ważne niż… rozpoczęcie wakacji. Często świętowanie jest dla nich formą wyrażenia radości z faktu, że przed nimi dwa miesiące swobody. Czasu, kiedy najprawdopodobniej będą miały więcej czasu na robienie tego, co lubią, swobodne decydowanie o sobie, być może więcej okazji do spędzenia czasu z rodzicami.

Zdarza się oczywiście, że świętują, bo są zadowolone z tego, co osiągnęły, cieszą się, że ich praca przyniosła efekty. W języku potrzeb powiedzielibyśmy, że świętują wtedy zaspokojoną potrzebę sprawczości, osiągnięć, poczucia własnej wartości, rozwoju… Zdarza się, że zakończenie roku to czas, kiedy dzieci czują się przez rodziców szczególnie widziane, doceniane, uznane. Niezwykłym powodem do świętowania jest również zaspokojenie potrzeby bezwarunkowej akceptacji: kiedy dziecko nie osiągnęło wcale świetnych wyników w szkole, jego oceny nie powalają babć, dziadków i nauczycieli na kolana. A rodzice świętują z nimi zakończenie roku niezależnie od tego, czy dziecko ma czerwony pasek na świadectwie, wyróżnienie i nagrodę…

Świętowanie – okazja do wspierania poczucia własnej wartości

Świętując z dzieckiem zakończenie roku możemy wspierać w nim poczucie wartości niezależne od czynników zewnętrznych. Możemy też zrobić coś zupełnie przeciwnego – pokazać, że świętować można jedynie wówczas, gdy ma się “powód do dumy”. To drugie rozwiązanie ma raczej negatywne skutki dla rozwoju dzieci. Pisze o tym dużo Alfie Kohn w książce “Wychowanie bez kar i nagród”. 

książki dla rodziców

Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe

31,23 PLN

Metoda “kar i nagród” na dłuższą metę nie działa. Ta książka mówi jak w oparciu o miłość i szacunek zbudować trwałe i efektywne relacje z twoim dzieckiem.

Świętowanie, które wspiera u dziecka bezwarunkowe poczucie własnej wartości:

 • NIE polega na wręczeniu dziecku nagrody, pochwaleniu go za osiągnięte wyniki, podkreślaniu, że jesteśmy z niego dumni,
 • ma formę spędzania czasu z dzieckiem, a nie wręczenia mu prezentu,
 • uwzględnia potrzeby dziecka, jego pragnienia dotyczące tego, jak chce, żeby wyglądał ten dzień,
 • jest okazją do tego, by cieszyć się dzieckiem i wakacjami niezależnie od tego, jakie oceny widnieją na świadectwie,
 • jest łatwiejsze, kiedy zamiast rozmawiać z dzieckiem o ocenach na świadectwie, rozmawiamy z nim o tym, co je cieszy, co było dla niego łatwe, trudne,
 • nie wymaga szczególnych przygotowań
  Czasami wystarczy danie dziecku naszej pełnej uwagi oraz czasu, w którym nie planujemy niczego innego poza byciem z dzieckiem, otwartością na jego potrzeby, propozycje.
 • ma miejsce nie tylko przy wielkich, wyjątkowych okazjach
  Wydarza się zawsze, kiedy zauważymy swoje zaspokojone potrzeby lub dziecko, które świętuje spontanicznie – i zdecydujemy się do niego dołączyć.
 • wiąże się z wyrażaniem wdzięczności
 • przybiera bardzo różne formy
  Każde dziecko, każda rodzina może tworzyć swoje własne małe rytuały, święta, radości.
 • może się odbywać w gronie najbliższej rodziny lub w większej grupie, jeśli tego pragniemy.
Kiedy szkoła jest problemem
Jak zrozumieć małe dziecko
Rozwój seksualny dzieci
34 PLN

A co zrobić, kiedy wcale nie czujemy potrzeby celebrowania?

Jeśli tak jest, warto sprawdzić, czy nie mamy w sobie przekonania, że warto świętować tylko duże osiągnięcia. Możemy myśleć, że świętując zakończenie roku z dzieckiem, które przyniosło na świadectwie oceny, które uznajemy za “słabe”, dajemy dziecku sygnał, że nie musi się szczególnie starać. Być może tak właśnie sami zostaliśmy nauczeni. Warto sobie uświadomić, że komunikat “nie musisz się starać, jesteś wystarczająco dobry taki, jaki jesteś, z takimi właśnie ocenami i wynikami” jest jednym z najpiękniejszych prezentów, jakie możemy dać swojemu dziecku. A odkrycie w sobie tego miejsca bezwarunkowej miłości i podzielenie się nią z dzieckiem jest wspaniałym powodem do świętowania.


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *