| Szusowanie z dzieckiem na nartach – kiedy warto zacząć?

Szusowanie z dzieckiem na nartach – kiedy warto zacząć?

Wielu rodziców 4 i 5 latków zastanawia się, czy jest to dobry moment na naukę jazdy na nartach. Nie wie jak zacząć z dzieckiem przygodę z tym zimowym sportem, aby nie zrazić, a raczej zarazić do aktywnego spędzania czasu. Czy uczyć samodzielnie czy zapisać swoją pociechę do instruktora, a może szkółki narciarskiej? Jakie narty wybrać, używane czy nowe? Z takimi pytaniami zmaga się każdy początkujący rodzic.

Zebraliśmy kilka podstawowych zasad, które pomogą postawić pierwsze kroki z dzieckiem na stoku.

Oswajaj stopniowo

Na początku pokaż dziecku co to znaczy “jeździć na nartach”, ale nie od razu na stoku. Obejrzyjcie najpierw film ze zjazdów innych dzieci, może być to nagranie ze szkółki narciarskiej lub bajka z ulubioną postacią z kreskówki zjeżdżającej na nartach. Najważniejsze, aby przedstawiała naukę w formie dobrej zabawy. Badania pokazują, że dzieci dużo szybciej uczą się danej czynności, jeśli przedstawiona jest w formie zabawy. Następnie wybierzcie się razem na “górkę”, niech zobaczy jak rówieśnicy zjeżdżają i jaką mają frajdę. Warto przejść się do przystokowej wypożyczalni sprzętu zimowego, niech dziecko zobaczy jak wyglądają narty, w jaki sposób się je zakłada. Jeśli będzie chciało przymierzyć buty narciarskie i pochodzić w nich – pozwólmy mu na to. Spróbujcie się razem poślizgać po płaskim terenie. Dobrze będzie jak kilka razy upadnie, upadki są nieodzownym elementem nauki. W towarzystwie mamy i taty, nasz szkrab czuje się bezpiecznie i wie, że nic mu nie grozi.

Zaplanuj wyjazd wspólnie z dzieckiem

Każdy dzieciak lubi czuć się ważnym członkiem rodziny. Jeśli konsultujemy z nim pewne decyzje, dajemy mu wybór (oczywiście w granicach rozsądku i możliwości finansowych), czuję się traktowanym na równi z dorosłym. Pokażcie mu ośrodki narciarskie jakie wybraliście, sprawdźcie jakie oferują atrakcję dla dzieci i wspólnie podejmijcie decyzję. W wyszukaniu najciekawszych miejsc pomoże snowtrex.pl. W jednym miejscu znajdziecie tam ośrodki z narciarskie z całej Europy i w prosty sposób możecie dokonać rezerwacji waszego wspólnego wyjazdu w góry. Wybierając konkretny ośrodek warto dowiedzieć się ile posiada wyciągów, czy ma szkoły narciarskie, jakie organizuje kursy dziecięce, czy dysponuje narciarskim ogródkiem i co jest bardzo ważne (przy pierwszym wypadzie na narty z dzieckiem) czy jest przedszkole – w razie sytuacji jakby wasze dziecko odmówiło jeżdżenia.

Zapisz na lekcję z instruktorem

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, jednak naukę jazdy na nartach warto zostawić profesjonalistom. Większe postępy zrobi dziecko, które jeździ pod okiem instruktora, niż rodzica. Instruktor nauczy poprawnych nawyków, pokaże właściwą technikę. Ponadto ma doświadczenie pedagogiczne i swoje sposoby, jak przekonać dziecko do wykonywania pewnych ćwiczeń. Warto pamiętać, że dzieci uwielbiają uczyć się w grupie, spędzają wtedy czas z równieśnikami, bawią się, rozmawiają, a jazda na nartach wychodzi przy okazji. Dlatego warto wybrać zajęcia grupowe.

Dobierz lekki sprzęt narciarski

Sprzęt narciarski to nie zbroja, powinien być w miarę lekki, aby dziecko czuło się w nim komfortowo. W początkowej fazie nauki, czy przy pierwszym wyjeździe na stok, dużo bardziej opłaca się wypożyczyć sprzęt lub kupić używany. Nowe narty dla dziecka to wydatek 500-900 zł, do tego dochodzą buty za około 300-500 zł oraz kask i gogle, niezbędne dla początkującego narciarza. Problem z wypożyczonym sprzętem jest jego jakość. Jeśli nasze dziecko dostanie zdeformowane buty i nienasmarowane narty bez krawędzi, to przygoda z narciarstwem może się szybko skończyć. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wypożyczenie sprzętu w naszym rodzinnym mieście i oddanie go jeszcze przed wyjazdem do serwisu, który przygotuje narty do jazdy czy dopasuje wiązanie do naszego dziecka.

Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno. Jednak aby dziecku ułatwić przyswajanie kolejnej umiejętności, warto rozpocząć ją przed 10 rokiem życia. Później dziecko zaczyna być samokrytyczne wobec siebie, porównuje się do innych i stawia sobie za wysokie wymagania, i przez to bardzo szybko może zniechęcić się do nauki. Młodsze dzieci nie analizują aż tak, nie rozmyślają czy aby na pewno dobrze weszły w zakręt, tylko cieszą się tym że jadą i mają z tego frajdę. 4-5 lat to najlepszy wiek aby wasze dziecko połknęło bakcyla narciarskiego.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: