To trzeba wiedzieć – bezpieczne pranie pościeli dziecka i ubranek dziecięcych
| To trzeba wiedzieć – bezpieczne pranie pościeli dziecka i ubranek dziecięcych

To trzeba wiedzieć – bezpieczne pranie pościeli dziecka i ubranek dziecięcych

Pozornie zwyczajna, banalna czynność, jaką jest pranie, nabiera znaczenia, kiedy w domu pojawia się dziecko. Przede wszystkim ze względu na konieczność wybrania bezpiecznego środka piorącego. Należy bowiem pamiętać, że zwykłe proszki czy płyny nie nadają się do prania pościeli dziecka czy ubranek niemowlęcych. Jest to ważny rytuał również dlatego, że maleńki człowiek generuje wyjątkowo duże ilości odzieży, pościeli, bielizny, które wymagają natychmiastowego wyprania.

Wrażliwa i delikatna  – taka jest skóra dziecka

Zacznijmy od podstaw, czyli od jakże istotnej wiedzy na temat wrażliwości i skóry noworodków, niemowląt i małych dzieci. To najistotniejszy powód, dla którego musimy wybrać odpowiedni preparat piorący. Każda mama wie, że skóra maleństwa jest bardzo delikatna i łatwo ją podrażnić. Ale dlaczego tak się dzieje? Otóż skóra, która stanowi przecież nasz największy narząd, rozwija się w pełni aż do 3 roku życia. A zatem u małego dziecka jej funkcje nie są jeszcze w pełni wykształcone. Co za tym idzie bariery ochronne nie działają tak sprawnie jak u dorosłych. Skóra malucha w wieku niemowlęcym jest nawet 5 razy cieńsza niż u mamy czy taty i może przepuszczać wszelkie czynniki, substancje, z którymi ma kontakt (np. resztki „dorosłego” proszku na wypranej pościeli!). Komórki skóry nie są też dokładnie zespolone, a naczynia krwionośne leżą blisko naskórka. To wszystko sprawia, że szkodliwe substancje mają ułatwiony dostęp do organizmu maluszka. Nic więc dziwnego, że pranie pościeli dziecka, jego malutkich ubranek jest tak istotną kwestią. Jakby nie było są to elementy, które maja najbliższy i bezpośredni kontakt ze skórą.

Dziecięce pranie w pigułce

Wiemy już, że pościel czy odzież dziecka muszą być pod specjalnym nadzorem. Przyda się zatem garść dobrych rad na temat prania pościeli dziecka, doboru środków piorących i dbania o dziecięce dessous i garderobę. Przede wszystkim pamiętamy o tym, że KAŻDA nowa rzecz (ubranko, kocyk, poszewka) musi być starannie wyprana i wyprasowana, zanim zostanie założona czy pościelona. Nie wiemy przecież gdzie i w jakich warunkach była przechowywana, kto jej dotykał itp. Wyprane rzeczy należy także wyprasować. Zresztą prasowanie również powinno wejść nam w krew i pozostać tam przez co najmniej 3 pierwsze miesiące życia maluszka. Wysoka temperatura prasowania to najlepszy sposób na pozbycie się bakterii, roztoczy i alergenów. Dlatego prasujemy przed założeniem ubranka czy zmianą pościeli. Przydatne będą również zasady sortowania prania. Na stronie Loveli – cenionego producenta środków piorących, znajdujemy taki oto praktyczny poradnik:

  • Ubrania białe osobno (dopuszczalne dodatki barwne, wtedy jednak nie wolno prać w zbyt wysokiej temperaturze).
  • Ubrania kolorowe jasne osobno (można prać jednocześnie ubranie jasnoniebieskie z ubrankiem jasnoróżowym, szarym, jasnobeżowym itp.).
  • Ubrania o kolorach intensywnych osobno – pamiętaj o oddzieleniu od siebie najbardziej kontrastowych barw. Ubrania możesz łączyć przykładowo tak:
  • czerwień + fiolet + pomarańcz,
  • zieleń + brąz lub zieleń + turkus, granat + fiolet.
  • Ubrania czarne osobno (można połączyć z ciemną zielenią, granatem).

Można nauczyć się na pamięć albo wydrukować i powiesić nad pralką.

A co ze środkami piorącymi?

Aby wybrać odpowiedni produkt do prania pościeli dziecka i jego ubranek należy oczywiście starannie przestudiować etykietę. Nie wystarczy wizerunek uśmiechniętego bobasa na opakowaniu. Środki odpowiednie dla odzieży noworodka i niemowlęcia powinny mieć adnotację, że mogą być stosowane od pierwszych dni życia. Nie zaszkodzi również pozytywna opinia uznanych placówek badawczych, medycznych. Takie warunki spełniają produkty wspomnianej wcześniej marki Lovela, a asortyment jest tu naprawdę szeroki. W pierwszym okresie zaleca się pranie pościeli i ubranek dziecka w mleczku. To produkt o wyjątkowej konsystencji, który nie wymaga stosowania płynu do płukania. Pamiętajmy o tym, że taki płyn czasem trudno wypłukać z pranych rzeczy, a skóra niemowlęcia jest taka wrażliwa… Wracając do mleczka Lovela, jest to oczywiście środek hypoalergiczny, bezpieczny dla osób z AZS i alergią. Ponadto pozostawia pranie bardzo miłym i delikatnym w dotyku, co jest ważne przy wrażliwej, niemowlęcej skórze. W takim specjalnym mleczku czy proszku warto prać nie tylko dziecięce akcesoria i odzież. Sprawdzi się jako skuteczny środek piorący dla całej rodziny. A przy tym mamy pewność, że przytulając maluszka nie narazimy go na kontakt z alergenami czy drażniącymi substancjami

Oczywiście oferta Loveli to nie tylko łagodne mleczko. Możemy wybrać także hypoalergiczne proszki do koloru i bieli, zresztą mleczko również jest także dostępne w takich opcjach. W piorącym ekwipunku warto także posiadać odplamiacz i płyn do płukania (w późniejszym okresie i do dorosłego prania). Na stronie producenta (http://www.lovela.pl/) znajdziemy opis produktów, a także wiele dobrych rad, jak chociażby te dotyczące usuwania trudnych plam czy interpretacji symboli prania i suszenia na metkach.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jedna prosta rzecz, która pozwala poczuć się szczęśliwym

Rodzic, który zaniedba własne potrzeby, może mieć kłopot z reagowaniem na potrzeby dziecka. Wypalenie rodzicielskie

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: