| Woda morska – na ratunek zakatarzonym noskom

Woda morska – na ratunek zakatarzonym noskom

Kichają mali i duzi, przez wirusy, bakterie, alergeny, infekcje przeziębieniowe. Dla wszystkich i z każdego powodu katar jest uciążliwy, męczy, przeszkadza w dzień i w nocy. Jak łatwo się domyślić wszelkie wsparcie w zmaganiach z tą dolegliwością jest mile widziane, żeby nie powiedzieć – bezcenne. Sprzymierzeńcem w takiej batalii będzie na pewno tzw. woda morska do nosa, odpowiednio dobrana do wieku i specyfiki problemu.

Dlaczego męczy nas katar?

Nieżyt błony śluzowej nosa, tak brzmi pełna nazwa tego naprawdę objawu. Kiedy zadziała czynnik taki jak wirus czy alergen pojawia się obrzęk tejże błony, co doprowadza do niedrożności nosa. W konsekwencji upośledza się zmysł powonienia, smaku, a co gorsze oddychanie przez nos jest co najmniej trudne lub prawie niemożliwe.
Do tego dodajmy z reguły większą ilość wydzieliny w nosie, która często spływa po tylnej ścianie gardła i do kataru dochodzi niemniej męczący kaszel. Nos zatkany, gardło podrażnione – nawet dorośli będą narzekać. A co dopiero małe dzieci, które słusznie buntują się przeciwko takiemu samopoczuciu. Maluchy najczęściej robią to płacząc, co dodatkowo zatyka i tak niedrożny nosek. Warto także wiedzieć, że jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, może dojść do rozwoju stanów zapalnych, w tym również w obrębie zatok przynosowych.

Katar na tle alergicznym

Kolejnym wyzwaniem dla małych i nieco większych nosów są oczywiście alergeny. Wszyscy chyba wiemy, że wśród objawów alergii prym wiedzie właśnie katar. Alergiczny nieżyt nosa to cały zespół przykrych objawów, takich jak swędzenie, niedrożny, zatkany nos albo wodnista wydzielina (cieknący nos), kichanie. Podobnie jak przy infekcji wirusowej również w tym przypadku mamy męczącą, uciążliwą dolegliwość i problemy z oddychaniem. Pamiętajmy o tym, że obrzęk błony śluzowej utrudnia także pozbywanie się drażniących pyłków z nosa. Dlatego przyda się preparat, który „posprząta” ten alergiczny bałagan w nosie. A biorąc pod uwagę przewlekły charakter alergii musi być to taki środek, który można stosować długo i bezpiecznie.

Warto stosować wodę morską

Właśnie w takich sytuacjach na scenie pojawia się nasza bohaterka, czyli woda morska, a konkretnie specjalny rozwór. Dla małych nosków musi być to odpowiednia, delikatna woda (np. Afrin Pure Sea Baby). Choć tak naprawdę wszystkie roztwory wody morskiej można stosować bez obaw o jakieś niepożądane, uboczne skutki. To sprawia że warto po nie sięgać nie tylko wtedy, gdy katar daje się we znaki, ale również profilaktycznie – aby zapobiegać infekcjom i podrażnieniom. W przypadku alergii strumień wody morskiej wypłucze pyłki i zanieczyszczenia, jakie znajdują się w nosie i które potencjalnie mogą być alergenami. Warto również wiedzieć, że słony roztwór to źródło cennych pierwiastków występujących w wodzie morskiej, takich jak magnez, cynk, miedź, żelazo, siarka, selen oraz potas. Dzięki temu nie tylko oczyszcza i płucze nos, ale także działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, oczyszcza z zalegającej wydzieliny i skutecznie nawilża błonę śluzową.

Wielkie potrzeby małych nosków

Zasadniczo nie ma przeciwskazań do stosowania wody morskiej, należy jednak wiedzieć, że dostępne są dwa warianty:

  • roztwór izotoniczny – ma takie samo ciśnienie osmotyczne jak płyny w organizmie, działa nawilżająco i oczyszcza nos, ma mniejsze stężenie, dzięki czemu można go stosować praktycznie bez ograniczeń, profilaktycznie i leczniczo, również u małych dzieci oraz niemowląt
  • roztwór hipertoniczny – ma wyższe ciśnienie osmotyczne, a zatem „odbiera” wodę z błon śluzowych, ma większe stężenie, działa silniej i zaleca się go raczej leczniczo przy katarze i problemach z zatokami. Niektóre roztwory hipertoniczne są zalecane dopiero 6 roku życia.

Można sięgnąć np. po Afrin Pure Sea Baby. Jest to w 100% naturalny roztwór, bez konserwantów i dodatków chemicznych. Preparat jest dostępny w dwóch opcjach, jako:

  • Afrin Pure Sea Baby – aerozol do oczyszczania noska, stosowany od 3 r.ż.,
  • Afrin Pure Sea Baby Udrażnianie nosa, zalecany od 6 r.ż.

Katar może bardzo uprzykrzać życie, dlatego należy łagodzić jego objawy oraz starać się działać zapobiegawczo. Sole morskie w roztworze to bezpieczny i skuteczny sposób na uwolnienie nosa od wydzieliny, oczyszczenie, udrożnienie, wypłukanie. Jednocześnie zapewniają odpowiednie nawilżenie, regenerują nabłonek i wpływają pozytywnie na działanie rzęsek.

Pamiętajmy – powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: