| Wymioty u dziecka – co jest ich przyczyną?

Wymioty u dziecka – co jest ich przyczyną?

Wymioty u dziecka mogą niepotrzebnie wywołać u rodziców niepokój, czy zdenerwowanie. Nie trzeba wpadać w panikę, wystarczy zapamiętać sobie kilka ważnych zasad obowiązujących w takich przypadkach, a problem zostanie łagodnie i szybko zażegnany.

Przyczyny wymiotów u dziecka

Najczęściej przyczyny torsji są błahe, zwłaszcza u małych dzieci, jednak nie należy ich lekceważyć. Małe dzieci są bardzo wrażliwe, nieraz wystarczy drobny powód, aby spowodować wymioty. Maluch może np. czegoś się przestraszyć, zjeść za dużo słodyczy, za bardzo dokazywać w zabawie, zakrztusić się podczas picia lub jedzenia, zbyt długo kręcić się na karuzeli itp. Zdarza się jednak, że dziecko zatruło się nieświeżym jedzeniem. Wymioty mogą także być symptomem zaczynającej się choroby zakaźnej.

Pierwsza pomoc

Najlepiej jest podać dziecku do wypicia przegotowaną, ciepłą wodę, rumianek lub miętę, położyć do łóżka i przykryć. Można mu zaśpiewać piosenkę lub przeczytać ulubioną bajkę. Aby dziecko czuło się bezpiecznie, należy położyć obok niego miskę, aby w razie nawracających torsji, mogło szybko się nad nią pochylić i nie zabrudzić pościeli. Starszym dzieciom można podać węgiel aktywowany, który pochłania toksyny. Podczas wymiotów szybko może dojść do odwodnienia organizmu, dlatego ważne jest, aby podawać dziecku dużo płynów i probiotyki. Najlepiej, jeśli płyny zawierają odpowiednio dobrane minerały, ponieważ podczas wymiotów z organizmu wydalane są również elektrolity, pełniące w nim bardzo ważną rolę. Więcej na temat skutków odwodnienia można przeczytać w artykule Dlaczego odwodnienie jest groźne?

Dieta

Jeżeli wymioty spowodowane były niestrawnością, należy zastosować lekkostrawną dietę. Najlepiej sprawdza się sucha „przylepka” lub bułka. Jeśli się przyjmie, można ugotować dziecku kleik ryżowy, zupę marchewkową lub ziemniaki puree. Nie należy podawać jedzenia „na siłę” – głód jeszcze nikomu nie zaszkodził, a czasem dobrze jest, aby żołądek trochę odpoczął. Przez pierwsze dwa dni chory może nie jeść wcale, pod warunkiem, że będzie przyjmować dużo płynów. Jeśli torsje nie powróciły, stopniowo można włączać normalne posiłki, jednak na początku należy unikać produktów ciężkostrawnych, surowych, tłustych i smażonych.

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli wymioty często się powtarzają lub występują po każdym posiłku (może też im towarzyszyć gorączka i biegunka), należy zwrócić się o pomoc do lekarza pediatry, który dokładnie dziecko zbada. W razie potrzeby przepisze odpowiednie leki, a w przypadku podejrzenia o poważniejszą chorobę, np. atak wyrostka robaczkowego, skieruje na dodatkowe badania u specjalisty. Na pewno zaleci, oprócz diety, częste podawanie płynów nawadniających. Szeroki ich wybór o różnych smakach i kolorach, znajdziemy na stronie www.orsalit.pl.

Torsje u dzieci niestety się zdarzają, jednak nie należy w takich wtedy panikować. Zazwyczaj skuteczne nawodnienie wystarczy do tego, aby organizm sam sobie poradził z problemem. Ważne jest również zachowanie spokoju – ponieważ udzieli się on małemu pacjentowi i da mu poczucie, że nie dzieje się nic, z czym nie można sobie poradzić.


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Ile kosztuje wegetarianizm i weganizm?

Przejdz do: