| Za co kochamy bajki? 10 kultowych bajek animowanych

Za co kochamy bajki? 10 kultowych bajek animowanych

Dzieci uwielbiają przebywać w kolorowym świecie wyobraźni. Często przenoszą się tam dzięki ukochanym bajkom. Te najlepsze z nich wzruszają także dorosłych, wnosząc odrobinę magii i sporo radości w codzienność.

Bajki i baśnie to jednak dla dzieci nie tylko dobra zabawa – świat przedstawiony w bajkowych realiach jest niejednokrotnie bliższy dziecięcej percepcji niż realistyczne historie. Wiąże się to ze szczególnymi cechami dziecięcego myślenia, które psychologowie i antropolodzy porównują czasem do myślenia… ludzi pierwotnych. Chodzi o magiczne i mityczne postrzeganie świata: dziecięca logika domaga się jasnych związków przyczynowo-skutkowych – przy czym przyczyny w postaci zaklęć, życzeń i czarów są dla dzieci całkiem do przyjęcia, skoro wyjaśniają zaistnienie jakichś skutków! Jest to naturalny etap w rozwoju myślenia dziecka.

Z dziecięcą potrzebą prostej logiki wiąże się też postrzeganie świata w jasnych kategoriach: dobry – zły. Subtelne odcienie dobra i zła dzieci zaczynają rozumieć dopiero w okresie dojrzewania, dlatego bajkowi bohaterowie dla najmłodszych – choć kolorowi – żyją w czarno-białym świecie jednoznacznych ocen. Logiczne historie, jasne oceny i ciekawa fabuła nie tylko bawią, ale też uczą myślenia, empatii i rozwijają wyobraźnię. Powinny też kształcić umiejętność ładnego wypowiadania się oraz zmysł estetyczny dziecka.

Niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie i sposobem oswajania tego świata są klasyczne baśnie i bajki czytane wspólnie z dziećmi, które przeważnie spełniają wspomniane wcześniej kryteria.

Jeśli jednak chcemy sięgnąć po bajki animowane, wybierzmy te najlepsze! Ze względu na znakomity, ciepły i mądry humor, bezpieczne treści i ciekawe perypetie bohaterów, bajki z naszego dzieciństwa wciąż wygrywają w konkurencji z większością nowych produkcji dla dzieci.

Warto sprawdzić, które bajki z naszego dzieciństwa cieszą też nasze maluchy. Nasze propozycje:

1. Koziołek Matołek

2. Krecik

3. Pszczółka Maja

4. Reksio

5. Bolek i Lolek

6. Miś Uszatek

7. Zaczarowany Ołówek

8. Przygody Baltazara Gąbki

9. Przygody Rozbójnika Rumcajsa

10. Sąsiedzi


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

olini
Zdrowa wiosna – 4 produkty, które chronią przed przeziębieniem

wychowanie
Jak zorganizować przestrzeń domową w duchu pedagogiki Marii Montessori?

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.