| Za co kochamy bajki? 10 kultowych bajek animowanych

Za co kochamy bajki? 10 kultowych bajek animowanych

Dzieci uwielbiają przebywać w kolorowym świecie wyobraźni. Często przenoszą się tam dzięki ukochanym bajkom. Te najlepsze z nich wzruszają także dorosłych, wnosząc odrobinę magii i sporo radości w codzienność.

Bajki i baśnie to jednak dla dzieci nie tylko dobra zabawa – świat przedstawiony w bajkowych realiach jest niejednokrotnie bliższy dziecięcej percepcji niż realistyczne historie. Wiąże się to ze szczególnymi cechami dziecięcego myślenia, które psychologowie i antropolodzy porównują czasem do myślenia… ludzi pierwotnych. Chodzi o magiczne i mityczne postrzeganie świata: dziecięca logika domaga się jasnych związków przyczynowo-skutkowych – przy czym przyczyny w postaci zaklęć, życzeń i czarów są dla dzieci całkiem do przyjęcia, skoro wyjaśniają zaistnienie jakichś skutków! Jest to naturalny etap w rozwoju myślenia dziecka.

Z dziecięcą potrzebą prostej logiki wiąże się też postrzeganie świata w jasnych kategoriach: dobry – zły. Subtelne odcienie dobra i zła dzieci zaczynają rozumieć dopiero w okresie dojrzewania, dlatego bajkowi bohaterowie dla najmłodszych – choć kolorowi – żyją w czarno-białym świecie jednoznacznych ocen. Logiczne historie, jasne oceny i ciekawa fabuła nie tylko bawią, ale też uczą myślenia, empatii i rozwijają wyobraźnię. Powinny też kształcić umiejętność ładnego wypowiadania się oraz zmysł estetyczny dziecka.

Niezastąpionym źródłem wiedzy o świecie i sposobem oswajania tego świata są klasyczne baśnie i bajki czytane wspólnie z dziećmi, które przeważnie spełniają wspomniane wcześniej kryteria.

Jeśli jednak chcemy sięgnąć po bajki animowane, wybierzmy te najlepsze! Ze względu na znakomity, ciepły i mądry humor, bezpieczne treści i ciekawe perypetie bohaterów, bajki z naszego dzieciństwa wciąż wygrywają w konkurencji z większością nowych produkcji dla dzieci.

Warto sprawdzić, które bajki z naszego dzieciństwa cieszą też nasze maluchy. Nasze propozycje:

1. Koziołek Matołek

2. Krecik

3. Pszczółka Maja

4. Reksio

5. Bolek i Lolek

6. Miś Uszatek

7. Zaczarowany Ołówek

8. Przygody Baltazara Gąbki

9. Przygody Rozbójnika Rumcajsa

10. Sąsiedzi


Katarzyna Mitschke

Współzałożycielka krakowskiej Szkoły Demokratycznej, mentorka. Zainspirowana doświadczeniami Jespera Juula, Marshalla Rosenberga, Arnolda Mindella i A.S. Neilla. Zafascynowana głęboką demokracją. Idealistka z praktycznym zacięciem.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Przy tej ilości stosowanych pestycydów w 2025 roku co drugie dziecko będzie miało autyzm

Pozwólmy dzieciom na swobodną zabawę w szkole!

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: