Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?
| Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Płaczliwość, obfite ślinienie się, brak apetytu, czasem także podwyższona temperatura i wodnisty katar - to mogą być objawy towarzyszące wyrzynaniu się zębów. Chociaż ząbkowanie to w pełni fizjologiczny proces, potrafi przysporzyć wiele cierpienia maluchowi i sporo stresu rodzicom. Czego rodzic może się spodziewać w okresie ząbkowania? Jak można ulżyć dziecku w tym okresie?

Skąd wiadomo, że to zęby?

Ząbkowanie to naturalny etap rozwojowy. Pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się w okolicach 6 miesiąca życia, ale norma rozwojowa jest tu niezwykle szeroka (równie dobrze mogą pojawić się w 3-4 miesiącu życia albo bliżej 8-9), wszystko zależy od predyspozycji genetycznych. Czynniki, które mogą opóźniać ten proces, to niska waga urodzeniowa, zaburzenia genetyczne (zespół Downa, zespół Turnera), terapia hormonalna lub antybiotykowa matki w ciąży. Proces wyrzynania zębów mlecznych trwa mniej więcej do 30 miesiąca życia, kiedy to malec posiada komplet 20 zębów mlecznych.

Objawów ząbkowania jest wiele, każde dziecko przechodzi je inaczej. Niektóre niemowlęta bywają drażliwe i niespokojne, inne przechodzą je łagodnie, niemal bezobjawowo.

Do najczęstszych symptomów ząbkowania należą:

 • ślinienie się,
 • wysypka na buzi,
 • rozpulchnione dziąsła,
 • płaczliwość, drażliwość, “nieodkładalność”,
 • zmniejszenie apetytu,
 • luźniejsze stolce oddawane nawet kilka razy dziennie*,
 • niekiedy także podwyższona temperatura i wodnisty, bezbarwny katar**.

W przypadku luźniejszych stolców i podwyższonej temperatury warto bacznie obserwować dziecko i skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję dróg oddechowych lub zakażenie np. rotawirusem.

Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

Przede wszystkim warto uzbroić się w cierpliwość. Marudny, niespokojny maluch może wymagać więcej troski i zaangażowania niż zazwyczaj. Jeśli maluszek jest “nieodkładalny” i bardzo domaga się bliskości, świetnym rozwiązaniem może być chusta lub nosidło – bliskość mamy, jej zapach, bicie serca pomogą ukoić płacz i złe samopoczucie. Czasem pomaga też częstsze przystawianie do piersi.

Niektórzy rodzice podają maluchom środki przeciwbólowe. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie są one obojętne dla małego organizmu i łatwo je przedawkować. Warto pamiętać, że jedyne leki przeciwbólowe, które są bezpieczne dla dzieci, to te, które zawierają w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen. W żadnym wypadku nie wolno podawać dzieciom poniżej 12 roku życia medykamentów, które zawierają w swoim składzie polopirynę, aspirynę czy pyralginę. Nawet te zaakceptowane do podawania niemowlętom nie są wolne od skutków ubocznych; mogą powodować nudności, wymioty i problemy z przewodem pokarmowym, dlatego warto je zostawić na sytuacje naprawdę awaryjne, gdy podanie tego typu leku będzie uzasadnione medycznie.

Reklama, dzięki której rozwijamy redakcję
THE BRUSHIES Szczoteczki silikonowe na palec

BRUSHIES to certyfikowane, silikonowe szczoteczki dla najmłodszych zakładane na palec. Dzięki nim dzieci zaczynają przygodę z czyszczeniem ząbków wcześnie, na wesoło.

Zobacz więcej

Dość popularne są także żele łagodzące dolegliwości bólowe. Niestety wiele z nich zawiera lidokainę lub benzokainę – substancje chemiczne, które co prawda działają znieczulająco, ale nie są rekomendowane dla dzieci przed ukończeniem 2 roku życia. W przypadku bardzo małych dzieci mogą wywoływać szereg niepożądanych reakcji: od bólu głowy, wysypki, duszności aż do zmniejszenia ilości tlenu we krwi. Z tego powodu Agencja Żywności i Leków w USA zabrania ich stosowania.

Dużo bezpieczniejsze są proste domowe sposoby, które mogą przynieść doraźną ulgę:

 • Gryzaki – warto wybierać takie z materiałów antybakteryjnych i bezpiecznych dla dzieci. Lepiej unikać sztucznych materiałów (mogą być toksyczne), zamiast nich wybierać np. kauczuk. Doskonale sprawdzają się gryzaki, które można chłodzić w lodówce.
 • Chłodne przekąski – dzieci, które mają rozszerzoną dietę mogą przegryzać schłodzonego ogórka, banan, marchew lub inne chłodne przekąski.
 • Lizaki z mleka mamy – dzieci, które nie mają jeszcze rozszerzonej diety, mogą spróbować lodów z mleka mamy – wystarczy odciągnąć troszkę mleka do foremki do lodów i zamrozić a potem dać niemowlęciu. Oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej!
 • Zamrożone ściereczki – wystarczy zamrozić kawałek flaneli nasączonej wodą lub herbatką rumiankową w foliowym woreczku. Żucie chłodnego materiału pomoże ukoić ból.
 • Herbatki z melisy lub rumianku – mają działanie łagodzące i lekko uspokajające. To rozwiązanie wyłącznie dla maluszków po 6 miesiącu życia, dopajanie młodszych niemowląt jest sprzeczne z wytycznymi WHO.
 • Szczoteczka do masażu dziąseł – można spróbować samemu masować silikonową szczoteczką dziąsła dziecka lub kupić mu oddzielną do samodzielnego używania.

Higiena jest niezwykle ważna

Wielu rodziców uważa, że dopóki dziecko nie ma zębów, dopóty nie trzeba o nie dbać. Nie do końca to jest prawda. Niektórzy stomatolodzy rekomendują przemywanie dziąsełek gazikiem nasączynym przegotowana wodą. Wraz z pojawianiem się pierwszego ząbka warto zaopatrzyć się w silikonową szczoteczkę i pierwszą pastę do zębów.

Doskonałym rozwiązaniem, które łączy przyjemne z pożytecznym, czyli pozwala kształtować dobre nawyki przez zabawę, są produkty marki The Brushies. Zaprojektowane przez stomatologa i psychologa są wspaniałym pomysłem dla dzieci, które niechętnie myją ząbki. Nakładane na palce silikonowe szczoteczki w kształcie zwierzątek budzą miłe skojarzenia i zachęcają dzieci do interakcji i zabawy. Na dodatek są w 100% bezpieczne i nietoksyczne a ich opakowania pochodzą z recyclingu. Szczoteczki Brushies są wykonane w 100% ze spożywczego silikonu. Są bezzapachowe i bezsmakowe a na dodatek wolne od BPA i ftalatów (związków toksycznych).

Od najmłodszych lat warto wyrabiać w dziecku nawyk dbania o higienę jamy ustnej. Nie ma co zwlekać także z pierwszą wizytą u dentysty. Po 1. roku życia można śmiało pojawiać się z dzieckiem na tzw. wizytach adaptacyjnych, które pozwolą maluchowi zapoznać się z gabinetem stomatologicznym, zobaczyć fotel i narzędzia. Zapoznanie dziecka z dentystą zawczasu, przed pojawieniem się ewentualnych problemów z ząbkami, pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konotacji i zredukuje stres w momencie, gdy wizyta będzie koniecznością.Ewa Krogulska

Redaktorka dziecisawazne.pl, psycholog, doula i certyfikowana promotorka karmienia piersią.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://www.facebook.com/ewakrogulskaonline/


Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

kidy
Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

kidy
Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

kidy
Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

kidy
Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

kidy
Czy możliwa jest podróż z dzieckiem bez tabletu?

kidy
Czy spowijanie może zaburzyć rozwój ruchowy niemowlęcia?

kidy
8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

kidy
Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

kidy
Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

kidy
Rozszerzanie diety dziecka – kiedy i od czego zacząć?