Kategorie
Medycyna naturalna Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenie krtani – jak leczyć je naturalnie. Rozmowa z dr Joanną Gzik

Czym jest zapalenie krtani i jak naturalnymi środkami złagodzić objawy tej choroby mówi dr Joanna Gzik, pediatra stosująca leki klasyczne i homeopatyczne.

Czy ostre zapalenie krtani u dziecka zaczyna się od lekkiej chrypki, tak jak u dorosłego?

U dzieci ta choroba ma zwykle inny, bardziej burzliwy początek niż u osób dorosłych. Najczęściej jej objawy pojawiają się nagle, w środku nocy. Czasem może je poprzedzać infekcja np. kataralna, ale w wielu przypadkach nie ma żadnych wcześniejszych oznak choroby. Dziecko kładzie się spać zupełnie zdrowe, a potem w środku nocy budzi się, z trudnością nabiera powietrza, płacze, jest niespokojne, kaszle sucho jakby szczekał pies, a jego oddech staje się świszczący – ten charakterystyczny odgłos nazywany jest stridorem krtaniowym. Rodzice, których dziecko miało kiedykolwiek zapalenie krtani, rozpoznają ten dźwięk natychmiast. Tak samo jak gwałtowny, „szczekający” kaszel. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy to zapalenie krtani, bo dziecko ma takie objawy po raz pierwszy, lepiej po prostu od razu wybrać się do lekarza.

książki dla rodziców

Jak zwiększyć odporność swojego dziecka 

34,71 PLN

Jak skutecznie zmienić przyzwyczajenia żywieniowe wszystkich członków rodziny i to na stałe!

Skąd się biorą te świsty? Co się takiego dzieje z dzieckiem, że tak ciężko mu się oddycha?

Świszczący oddech i kaszel to efekt obrzęku i kurczu krtani spowodowanego stanem zapalnym błony śluzowej krtani. U małego dziecka ten narząd jest trochę inaczej zbudowany niż u człowieka dorosłego, jest węższy i bardziej miękki, a jego budowa zwiększa podatność na obrzęk i skurcze. Warto jednak wiedzieć, że do takich obrzęków dochodzi przede wszystkim wtedy, gdy krtań jest przesuszona. I to właśnie dlatego zapalenie krtani najczęściej atakuje w miesiącach zimowych albo jesiennych – w tym czasie dziecko niemal cały czas przebywa w suchych i gorących pomieszczeniach.

Zwłaszcza w nocy rodzice zamykają okna, aby dziecko, które na ogół się odkrywa, nie zmarzło. Dodatkowo w nocy dziecko mało pije lub nie pije wcale, bo śpi. Jeśli ma zatkany nosek z powodu kataru, to oddycha buzią, a ciepłe, suche powietrze wysusza krtań. Czy jednak każde dziecko zapadnie w takiej sytuacji na zapalenie krtani? Nie, bo to zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci zapadają na tę chorobę wielokrotnie, a innym nigdy się to nie przydarza. Jeśli jednak maluch już raz przechodził zapalenie krtani, to istnieje ryzyko, że sytuacja się powtórzy. Dlatego jeśli mamy malucha, który już chorował, warto zwłaszcza przy infekcjach nawilżać pomieszczenie, w którym śpi, skręcić kaloryfer, rozszczelnić okno, pamiętać o pojeniu dziecka.

Co robić, gdy nasze dziecko obudzi się w nocy i ma objawy zapalenia krtani – wzywać lekarza?

Pierwszą rzeczą, jaką natychmiast należy zrobić, jest schłodzenie pomieszczenia, w którym dziecko przebywa. Otwieramy więc szeroko okno. Można nawet opatulić dziecko kołdrą, założyć mu czapeczkę, polar i wyjść z nim na balkon. Dlaczego trzeba to zrobić? Chłodne powietrze obkurcza krtań i dziecku łatwiej jest oddychać. Trzeba też dać maluchowi pić, żeby nawilżyć krtań, postarać się go uspokoić. Warto robić nebulizacje (inhalacje) z soli fizjologicznej, one też nawilżą krtań.

A leki? Ta choroba jest tak gwałtowna, że może potrzebny jest antybiotyk?

Zapalenie krtani u dzieci zwykle powodują wirusy, a antybiotyki zwalczają bakterie, zazwyczaj więc antybiotyk nie jest potrzebny, chyba że zapalenie krtani towarzyszy innej infekcji bakteryjnej. Dodatkowo antybiotyk nie zmniejszy obrzęku krtani, nie ma takiego działania. Choroby wirusowe organizm musi pokonać samodzielnie, ale oczywiście możemy mu w tym pomóc. W przypadku zapalenia krtani najważniejsze jest właśnie zadbanie o obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa, i nawilżanie. Gdy objawy nie są już tak burzliwe, dziecko ma chrypkę i jeszcze kaszle, można nadal robić mu nebulizacje, a jeśli nie mamy nebulizatora, może to być inhalacja nad termosem. Można też napuścić do wanny gorącej wody, by łazienka była pełna pary, i na jakiś czas zamknąć się w niej z maluchem. Podajemy też dziecku ziołowe herbatki, np. napar z lipy, albo ciepłą wodę z miodem i imbirem. Trzeba również zadbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Jeśli nie mamy nawilżacza, wystarczy zmoczyć gruby ręcznik i położyć go na kaloryferze.

Czy są jakieś naturalne leki, które w takiej sytuacji pomogą?

Jeśli zapalenie krtani przebiega w miarę łagodnie, a stan dziecka jest dobry, możemy zmniejszyć objawy choroby, podając leki homeopatyczne. W doborze właściwego pomoże nam uważna obserwacja symptomów – ich nasilenie, czas, kiedy się pojawiają itp. Na przykład przy mniej gwałtownych objawach takich jak chrypka sprawdzi się Arum triphyllum. Jeśli jednak dziecko zanosi się ostrym szczekającym kaszlem, to podstawowym środkiem homeopatycznym jest Spongia tosta lub Sambucus nigra. Drugi, który warto podać, to Hepar sulfuris, a trzeci – Apis mellifica, znoszący obrzęk krtani. Z mojego doświadczenia wynika, że taka kombinacja szybko doprowadza do złagodzenia objawów. Starszemu dziecku podajemy leki pod język. Mamom młodszych doradzam rozpuszczenie preparatu w niewielkiej ilości wody i podanie maluchowi w takiej formie. Jeśli kaszel jest ostry, środki te trzeba aplikować z dużą częstotliwością. Gdy objawy zaczynają ustępować, wydłużamy odstępy między kolejnymi dawkami. Przy nocnych atakach kaszlu preparaty te należy podawać tuż przed snem i ewentualnie także podczas ataku kaszlu, gdy do takiego dojdzie.

Basia i przedszkole 
17,51 PLN
Jak zrozumieć małe dziecko
35 PLN
Uczucia Gucia. Gucio się boi 
11,35 PLN

A jeśli mimo podania leków, schłodzenia i prób nawilżenia dziecko nadal gwałtownie kaszle?

Zawsze trzeba dziecko obserwować. Jeśli mimo wyjścia na balkon, podania picia i leków, nebulizacji dziecko ma trudności z oddychaniem, a jego stan się nie poprawia, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe lub jechać do szpitala. Podane leki, obniżenie temperatury w pomieszczeniu i nawilżenie krtani powinny pomóc w ciągu kilku minut. Malec na ogół się wtedy uspokaja, bo może łatwiej oddychać. Jeśli tak się nie dzieje, a dodatkowo dziecko jest blade, apatyczne lub bardzo niespokojne, nie czekajmy z wezwaniem karetki pogotowia, bo może być konieczne podanie leków sterydowych aby obkurczyć krtań.

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *