Kategorie
Medycyna naturalna Problemy zdrowotne Zdrowie

Zapalenie krtani u dziecka – naturalne sposoby leczenia

Zapalenie krtani u dziecka zwykle ma bardzo gwałtowny przebieg. Co jest przyczyną tej choroby? Czy zawsze wymaga wdrożenia antybiotyku, czy można leczyć ją naturalnie?

Ostre zapalenie krtani jest chorobą układu oddechowego, która może być bardzo niebezpieczna – zwłaszcza u najmłodszych dzieci. O tym, jak złagodzić objawy zapalenia krtani naturalnymi sposobami, rozmawiamy z dr Joanną Gzik, pediatrą.

Istnieje kilka rodzajów zapalenia krtani. Biorąc pod uwagę przebieg choroby, wyróżniamy ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Możemy je również podzielić ze względu na lokalizację stanu zapalnego – wyróżniamy wówczas zapalenie nagłośni, zapalenie głośni (fałdów głosowych) i podgłośniowe zapalenie krtani. Co o nich wiemy?

Ostre zapalenie krtani u dziecka – objawy

U dzieci zapalenie krtani ma zwykle inny, bardziej burzliwy początek niż u osób dorosłych. Najczęściej jego objawy pojawiają się nagle, w środku nocy. Czasem może je poprzedzać infekcja (np. kataralna), ale w wielu przypadkach nie ma żadnych wcześniejszych objawów choroby. Dziecko kładzie się spać zupełnie zdrowe, a potem w środku nocy budzi się, z trudnością nabiera powietrza, płacze, jest niespokojne, kaszle sucho (odgłos przypomina szczekanie psa), a oddech dziecka staje się świszczący – ten charakterystyczny odgłos nazywany jest stridorem krtaniowym. Rodzice, których dziecko miało kiedykolwiek zapalenie krtani, rozpoznają świst krtaniowy natychmiast. Tak samo jak gwałtowny, „szczekający” kaszel. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy to zapalenie krtani, bo dziecko ma takie objawy po raz pierwszy, lepiej po prostu od razu wybrać się do lekarza.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani i nadgłośniowe zapalenie krtani?

Świszczący oddech i kaszel to efekt obrzęku i kurczu krtani spowodowanego stanem zapalnym błony śluzowej krtani. U małego dziecka ten narząd jest trochę inaczej zbudowany niż u człowieka dorosłego. Jest węższy i bardziej miękki, dlatego dużo łatwiej dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych, obrzęku i skurczy. Warto jednak wiedzieć, że obrzęk błony śluzowej następuje przede wszystkim wtedy, gdy krtań jest przesuszona. I to właśnie dlatego zapalenie krtani najczęściej atakuje w miesiącach zimowych albo jesiennych – w tym czasie dziecko niemal cały czas przebywa w suchych i gorących pomieszczeniach.

Leczenie zapalenia krtani – domowe sposoby

Zwłaszcza w nocy rodzice zamykają okna, aby dziecko, które na ogół się odkrywa, nie zmarzło. Dodatkowo w nocy dziecko mało pije lub nie pije wcale, bo śpi. Jeśli ma zatkany nosek z powodu kataru, to oddycha buzią, a ciepłe, suche powietrze wysusza krtań. Czy jednak każde dziecko zapadnie w takiej sytuacji na zapalenie krtani? Nie, bo to zależy od indywidualnych predyspozycji. Niektóre dzieci zapadają na tę chorobę wielokrotnie, a innym nigdy się to nie przydarza. Jeśli jednak dziecko już raz ją przechodziło, to ryzyko infekcji w przyszłości wzrasta. Właśnie dlatego należy, zwłaszcza przy infekcjach, nawilżać pomieszczenie, w którym śpi, zakręcić kaloryfer, rozszczelnić okno, pamiętać o pojeniu dziecka.

W leczeniu zapalenia krtani nie zapominajmy o… chłodzeniu

Jeśli nasze dziecko obudzi się w nocy i ma objawy zapalenia krtani, w pierwszej kolejności powinniśmy ochłodzić pomieszczenie, w którym przebywa dziecko. Otwieramy więc szeroko okno. Można nawet otulić dziecko kołdrą, założyć mu czapeczkę, polar i wyjść z nim na balkon. Dlaczego trzeba to zrobić? Chłodne powietrze obkurcza krtań i dziecku łatwiej jest oddychać. Trzeba też dać maluchowi pić, żeby nawilżyć krtań oraz postarać się go uspokoić. Na zapalenie krtani warto robić nebulizacje (inhalacje) z soli fizjologicznej, one też nawilżą krtań.

Ostre zapalenie nagłośni. Kiedy antybiotyk dla dziecka?

Zapalenie krtani u dzieci zwykle powodują wirusy, a antybiotyki zwalczają bakterie. Zazwyczaj więc antybiotyk nie jest potrzebny, chyba że choroba towarzyszy innej infekcji bakteryjnej. Dodatkowo antybiotyk nie zmniejszy obrzęku krtani – nie ma takiego działania. Choroby wirusowe organizm musi pokonać samodzielnie, ale oczywiście możemy mu w tym pomóc.

Zapalenie krtani u dziecka. Nawilżanie powietrza w ostrych zapaleniach krtani

W przypadku zapalenia krtani najważniejsze jest zadbanie o obniżenie temperatury w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa, a także nawilżanie powietrza. Jeśli nie mamy nawilżacza, wystarczy zmoczyć gruby ręcznik i położyć go na kaloryferze. Gdy dolegliwości towarzyszące zapaleniu krtani nie są już tak burzliwe, dziecko jedynie ma chrypkę i jeszcze kaszle, można nadal robić mu nebulizacje. Jeśli nie mamy nebulizatora, może to być inhalacja nad termosem. Można też napełnić wannę gorącą wodą, aby łazienka była pełna pary, i na jakiś czas zamknąć się w niej z maluchem. Domowym sposobem na infekcję jest również podawanie herbat ziołowych (najlepiej sprawdzi się napar z lipy) albo ciepłej wody z miodem i imbirem.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Leki homeopatyczne na ostre podgłośniowe zapalenie krtani – czy są skuteczne?

Jeśli infekcja przebiega w miarę łagodnie, a stan dziecka jest dobry, możemy zmniejszyć objawy choroby, podając leki homeopatyczne. W doborze właściwego pomoże nam uważna obserwacja symptomów – ich nasilenie, czas, okoliczności pojawiania się. 

  • Przy mniej gwałtownych objawach (takich jak chrypka) sprawdzi się Arum triphyllum
  • Jeśli jednak dziecko zanosi się ostrym, szczekającym kaszlem, to podstawowym środkiem homeopatycznym jest Spongia tosta lub Sambucus nigra
  • Drugi, który warto podać, to Hepar sulfuris.
  • Apis mellifica znosi z kolei obrzęk krtani.

Domowe sposoby na zapalenie krtani – jak podawać leki homeopatyczne?

Powyższa kombinacja szybko doprowadza do złagodzenia objawów. Starszemu dziecku chorującemu na zapalenie krtani podajemy leki pod język. Rodzicom młodszych doradzam rozpuszczenie preparatu w niewielkiej ilości wody i podanie dziecku w takiej formie. Jeśli kaszel jest ostry, środki te trzeba aplikować z dużą częstotliwością. Gdy objawy infekcji zaczynają ustępować, wydłużamy odstępy między kolejnymi dawkami. Przy nocnych atakach kaszlu preparaty te należy podawać tuż przed snem i ewentualnie także podczas ataku kaszlu, gdy do niego dojdzie.

Zwężenie dróg oddechowych. Kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza?

W przypadku zapalenia krtani należy uważnie obserwować dziecko. Jeśli mimo wyjścia na balkon, podania picia i leków, a nawet nebulizacji, dziecko ma trudności z oddychaniem, a jego stan się nie poprawia, trzeba wezwać pogotowie ratunkowe lub jechać do szpitala. Podane leki, obniżenie temperatury w pomieszczeniu i nawilżenie krtani powinny pomóc w ciągu kilku minut. Malec na ogół się wtedy uspokaja, bo może łatwiej oddychać. Jeśli tak się nie dzieje, a dodatkowo dziecko jest blade, apatyczne lub bardzo niespokojne, nie czekajmy z wezwaniem karetki pogotowia, bo może być konieczne podanie leków sterydowych, które obkurczą krtań.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “Zapalenie krtani u dziecka – naturalne sposoby leczenia”

Bardzo dobry artykuł! Jako matka dziecka, które wielokrotnie miało ostre zapalenie krtani, potwierdzam skuteczność opisanych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.