Kategorie
Dieta naturalna

Zboża – energia życia. Rodzaje zbóż

Kasza jaglana, kukurydza, ryż pełnoziarnisty, pszenica i orkisz, owies, kasza gryczana, amarantus, quinoa, czyli rodzaje zbóż

Kasza jaglana (proso)

Najlepsza ze zbóż. Jako jedyna wśród kasz jest zasadotwórcza, co jest bardzo korzystne dla organizmu, szczególnie jeśli dieta obfituje w pokarmy kwasotwórcze. Obfituje w witaminy z grupy B, lecytynę oraz substancje mineralne: wapń, fosfor, potas, żelazo. Najkorzystniejszy jest chyba jej skład aminokwasowy. Kasza jaglana zawiera bowiem znaczną ilość tryptofanu. Jako, że niedoborowy poziom tego aminokwasu występuje u wszystkich roślin strączkowych, potrawy z kaszy jaglanej, fasoli, grochu i soi dostarczają doskonałego, pełnowartościowego białka.

Kukurydza (kasza, polenta)

Jest to bardzo cenna roślina o wszechstronnym zastosowaniu w żywieniu – zawiera wiele różnorodnych składników odżywczych, m.in. sód, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, fosfor, wapń, niektóre witaminy z grupy B oraz witaminę C. Kaszka kukurydziana służy do zagęszczania soków i budyniów a także do pieczenia ciast. W krajach Ameryki Łacińskiej piecze się z niej chleb, placki i naleśniki. W północnych Włoszech polenta zrobiona z mąki i kaszki kukurydzianej, wody i soli jest codziennym pożywieniem. Rumuni przygotowują z niej mamałygę. Ziarno kukurydzy ma wiele wartości odżywczych. Zawiera wiele białka oraz większość witamin i mikroelementów. Uwaga! – często modyfikowana genetycznie!

Ryż pełnoziarnisty

Dostępny w odmianie długo- i okragłoziarnistej oraz słodkiej. Wszystkie rodzaje wzmacniają i dodają energii, nawilżają i regenerują skórę oraz poprawiają trawienie. Jego ziarno jest samo w sobie zharmonizowane i zrównoważone, nie wytwarza wilgoci w organizmie. Jest doskonałym lekiem na jelito grube, wzmacnia śledzionę i żołądek. Zawiera w sobie witaminy i substancje mineralne. Ugotowanie go wymaga znacznie więcej czasu niż ryżu białego (w zależności od gatunku – do 45 minut). Jest bezglutenowy, lekkostrawny. Wyrównuje poziom cukru we krwi i obniża ciśnienie.

Ryż okrągły – jest termicznie ciepły, wzmacnia śledzionę i jest wskazany dla osób spokojnych, często marznących, bardzo łakomych na słodycze.

Ryż słodki pełnoziarnisty – termicznie ciepły, zawiera więcej białka i kwasów tłuszczowych niż inne odmiany ryżu. Polecany w okresie rekonwalescencji, ogólnego osłabienia. Można stosować jako dodatek do zwykłego pełnoziarnistego ryżu. Po ugotowaniu jest klejący.

Pszenica i orkisz (odmiana pszenicy)

Mają działanie nawilżające i chłodzące, zwłaszcza na wątrobę, woreczek żółciowy i serce. Uspokajają umysł, przeciwdziałając wewnętrznemu niepokojowi i nadpobudliwości. Pszenica jest bardziej wychładzająca. Te ziarna skutecznie działają na osoby ze skłonnością do zaburzeń snu, które nie potrafią się rozluźnić wieczorem i przez cały dzień są na wysokich obrotach.

Owies

Wzmacnia śledzionę. Ma bardzo silne działanie dynamizujące energię ciała i umysłu. Jest rozgrzewający. Idealny w postaci płatków. Ma szczególnie korzystne działanie na osoby apatyczne. Osoby, które dużo śpią i są raczej wątłe odnoszą pożytek dzięki wzmacniającemu działaniu np. śniadania z płatków owsianych z dodatkiem duszonych owoców i orzechów.

Kasza gryczana

Palona ma działanie rozgrzewające, jest idealna na porę zimową. Charakteryzuje się dużą zawartością białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin z grupy B. Kasza gryczana zawiera związki mineralne wapnia, żelaza, fosforu, potasu i miedzi oraz witaminy B1 i PP. Kasza gryczana stanowi wspaniały dodatek do obiadów i dań gorących. Podana z sosem i surówkami stanowi pełnowartościowy, bogaty w witaminy i składniki mineralne posiłek.

Amarantus (szarłat )

Nazywa się ostatnio zbożem 21 wieku, pomimo że jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych świata. Okazuje się, że szarłat zawiera bardzo drobną frakcję skrobii, dzięki czemu jest lekkostrawny i szybko dostarcza organizmowi energii. Ponadto zawartość składników mineralnych takich jak magnez, wapń, fosfor i potas jest w amarantusie znacznie wyższa niż np. w pszenicy. Do niewątpliwych zalet produktów z ziarna szarłatu można również zaliczyć wysoką zawartość błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Jest to białko o niezwykle wysokim stopniu przyswajalności, którego ilość podczas odpowiednich procesów technologicznych nie obniża się. Jego wartość wynosi 75% – dla porównania wartość białka zawartego w mięsie to 70%, w mleku 72%. Pod względem ilości żelaza amarantus przewyższa wszystkie rośliny (15 mg w 100 g nasion – dla porównania w mięsie wołowym i cielęcym ok. 2,5 mg w 100g). Nie zawiera glutenu.

Quinoa (komosa ryżowa)

Pochodzi z Ameryki Południowej. Niezwykle ceniona przez rdzennych mieszkańców, została nazwana „matką zbóż”. Quinoa rozgrzewa i wzmacnia całe ciało. Zalecana jest szczególnie osobom ze skłonnością do przeziębień. Według tradycyjnej medycyny chińskiej posiada smak słodki i kwaśny, jest termicznie ciepła i wzmacnia nerki. W porównaniu z innymi zbożami Quinoa posiada największą zawartość białka. Zawiera więcej wapnia niż mleko i najwięcej tłuszczów spośród wszystkich zbóż. Stanowi bogate źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B. Doskonała dla wegetarian, zwłaszcza tęskniących w zimie do odżywczego i dodającego sił pożywienia.

Foto

Autor/ka: Dominika Adamczyk

Mama Antka i Toli; dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), prowadzi Akademię Zdrowego Odżywiania TAO ZDROWIA, organizuje warsztaty zdrowego gotowania, kursy dietetyki TCM, wyjazdy warsztatowe i rodzinne ze zdrowym żywieniem.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.