Kategorie
Polecamy

Zdrowy sen malucha – 4 sposoby

Noworodki przesypiają średnio 18 godzin na dobę, podczas gdy niemowlaki minimum 12. Warto więc zadbać, aby sen był nie tylko czasem odpoczynku, ale również regeneracji organizmu. Oto 4 sposoby na zdrowy sen maluszka.

1. Odpowiednio zaaranżowane miejsce do spania

Pierwszym krokiem do zdrowego, pełnowartościowego snu maluszka, jest odpowiednie zaaranżowanie miejsca do spania. Mowa oczywiście o łóżeczku, które powinno być zabezpieczone z każdej strony, tak aby nie dziecko w żaden sposób nie mogło z niego wypaść. Maluszek powinien spać na dobrej jakości materacu, który będzie przede wszystkim wspomagał zdrowy rozwój kręgosłupa. Więcej na temat tego, jak dobrać materac dla niemowlaka, możemy przeczytać na stronie internetowej: https://materacepoznan.eu/blog/dobry-sen-dla-dziecka-tylko-z-hilding-dobranocka, gdzie znajdziecie materace renomowanej marki Hilding Anders. Maluszek powinien spać na poduszce, która przystosowana będzie do jego wieku. W łóżeczku nie powinny znajdować się zabawki, szczególnie takie, które wydają głośne dźwięki – nawet popularne, szumiące maskotki muszą znaleźć się w bezpiecznej odległości od maluszka.

Little baby sleeping on bed at home with soft toy. Free space

2. Pidżamka adekwatna do temperatury

Wiele mówi się o tym, jak ubierać dziecko do snu, jednak musimy być świadomi tego, że rodzaj pidżamy zależy wyłącznie od temperatury, jaka panuje w pokoju dziecięcym. Przede wszystkim nie możemy przegrzewać maluszka, zatem ciepłe, polarowe piżamy warto zostawić na naprawdę chłodne noce. Zazwyczaj doskonale sprawdza się body z długim bądź krótkim rękawem, śpiochy oraz śpiworek dziecięcy. Grubość śpiworka również należy dopasować do temperatury panującej w sypialni dziecka. Jeśli o niej mowa, to idealna powinna wynosić około 20-21 stopni.

3. Kołdra – tak czy nie?

Wiadomo już, że aby zadbać o zdrowy sen dziecka, należy wybrać odpowiedni materac (tutaj znaleźć można propozycję wysokiej klasy modelu dla niemowląt: https://hilding.pl/produkt/materace-dzieciece/hilding-dobranocka/), a także piżamkę. Pozostaje jednak pytanie, czy warto przykrywać maluszka kołdrą? W przypadku niemowlaków lepiej jest z niej zrezygnować – wystarczający okazuje się być odpowiedniej grubości śpiworek. Dziecko może bowiem narzucić na siebie kołdrę, przez co jest ona wymieniana jako jedna z przyczyn nagłej śmierci łóżeczkowej. Kołdra sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, jednak lepiej nie przykrywać nią niemowlaków. Jeśli bardzo zależy nam na tym, aby dziecko było podczas snu przykryte, to wybierajmy przewiewne kocyki bambusowe, które przepuszczają powietrze.

4. Wyciszenie przed snem

Sposobem na zdrowy, spokojny sen jest odpowiednie wyciszenie maluszka, zanim położymy go spać. Warto mieć na uwadze, że cała procedura wyciszania powinna trwać około 2 godziny, zatem jeśli dziecko chodzi spać o 20, to rozpoczynamy ją już o 18. W tym czasie:

  • wyłączamy telewizor, radio, telefon komórkowy,
  • nie korzystamy z zabawek interaktywnych,
  • nie angażujemy dziecka w wymagające wysiłku zadania,
  • włączamy delikatną, wyciszającą muzykę bądź śpiewamy kołysanki,
  • nie wychodzimy na spacer, chyba że dziecko podczas niego potrafi się wyciszyć.

Wyciszenie przed snem jest istotne nie tylko w kontekście samego zasypiania, ale również jakości snu dziecka. Maluchy, które nie są odpowiednio wyciszone, mogą budzić się w nocy (niekoniecznie na mleko), spać niespokojnie, przewracać z boku na bok. Dlatego też, w miarę możliwości, zadbajmy o ciszę i spokój dziecka już na 2 godziny przed snem. 

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.