Kategorie
NATULI

Zapłodnienie, ciąża, poród – jak zapewnić dziecku zdrowy start?

Zapłodnienie

Według tradycyjnej medycyny chińskiej nie bez znaczenia dla zdrowia przyszłego dziecka jest stan zdrowia rodziców podczas poczęcia. Dlatego zanim zdecydujesz się na dziecko, warto zadbać o swoje zdrowie. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Najlepiej:

 • odstawić używki,
 • zdrowo się odżywiać,
 • uprawiać aktywność fizyczną,
 • uspakajać swoje emocje,
 • dobrze się wysypiać,
 • nie współżyć pod wpływem alkoholu lub innych używek.

seria rodzicielska

Jak zrozumieć małe dziecko

#StopTrenowaniu – przeczytaj książkę, która wprowadzi i rozwinie Twoje świadome rodzicielstwo. Rodzicielstwo bez „instrukcji obsługi” i szkodliwych rad.

W momencie poczęcia otrzymujemy od rodziców tzw. energię przedurodzeniową. Można to porównać do zapisu genetycznego, choć to pojęcie jest rozumiane dużo szerzej. To jakość i ilość tej energii decyduje o:

 • cechach naszego organizmu,
 • sile i zdrowiu ciała,
 • poziomie naszej odporności (zarówno fizycznej, jak i psychicznej).

Wszystko jest zdeterminowane tym, jak dużo wrodzonej energii przedurodzeniowej otrzymaliśmy w momencie poczęcia. Jak widać, już na starcie nie mamy równych szans, dlatego jedne dzieci chorują mniej, inne więcej.

Ciąża

Na tym etapie odpowiedzialność leży głównie po stronie kobiety. To ona nosi w swoim łonie dziecko i to jej organizm je odżywia. Emocje matki mają bardzo silny wpływ na rozwój dziecka. Bardzo ważną rolą mężczyzny jest natomiast wspieranie psychiczne partnerki, zapewnienie jej komfortu emocjonalnego i poczucia bezpieczeństwa. Warto zapoznać się z kilkoma zaleceniami dotyczącymi tego etapu.

 • Przede wszystkim warto dostarczyć sobie i dziecku wszystkie wartości odżywcze, takie jak: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały – wszystkie w odpowiednich proporcjach. Niezmiernie ważne jest regularne spożywanie posiłków.
  Przeczytaj: Zdrowa (wege) ciąża
 • Zadbaj o ruch fizyczny, o pozytywne myślenie oraz postaraj się maksymalnie usunąć ze swojego życia stres.
  Przeczytaj: Ćwiczenia fizyczne w ciąży
 • Przygotuj się mentalnie na zmianę w życiu. Już nic nie będzie takie jak wcześniej.
 • Zadbaj o długi, dobry sen, kładź się do łóżka najlepiej o 21.00. To najlepsza profilaktyka przed anemią ciążową.

Poród –  nie musi być traumą dla matki i dziecka

Poród otwiera wszystkie kanały energetyczne, jest największym doświadczeniem regulującym energię, jakiego możemy doznać.

Żeby poród mógł przebiegać prawidłowo, należy zagwarantować kobiecie poczucie bezpieczeństwa. Poród to również pierwsze wielkie zetknięcie się naszego dziecka ze światem zewnętrznym. Zadaniem matki jest zapewnienie mu jak najłagodniejszego przejścia ze środowiska wodnego do tlenowego.

 • Zdobądź wiedzę na temat etapów porodu i mechanizmów swojego organizmu w jego trakcie. Dzięki temu możesz sama „nadzorować” poród przy wparciu położnej, douli, partnera.
 • Dobrze poznaj miejsce porodu. Zdecyduj wcześniej, czy chcesz rodzić w domu, w szpitalu, czy w tzw. domu narodzin. Odwiedź te miejsca, zanim podejmiesz decyzję, poczytaj o zaletach porodu w innym miejscu niż szpital.
 • Zdecyduj wcześniej, jakie osoby będą ci towarzyszyć w tej chwili i kto z twoich bliskich będzie dla ciebie najlepszym wsparciem: partner, mama, przyjaciółka, doula. Spotkaj się wcześniej z położną i zapoznaj się z nią – zapewni ci to komfort, że prowadzić cię będzie osoba, do której masz zaufanie i w towarzystwie której czujesz się dobrze.
 • Sama wybierz pozycję porodu, w której czujesz się najbardziej komfortowo. Rozważ poród w wodzie.
 • Niech dziecko po wyjściu z łona zostanie położone na twoim gołym brzuchu.
 • Niech zostanie przykryte delikatnym, miękkim, naturalnym materiałem (nie szorstką tetrą).
 • Niech nie będzie myte w pierwszej dobie życia.
 • Niech pępowina nie zostanie odcięta, dopóki tętni w niej krew.
 • To nieprawda, że dziecko powinno płakać po urodzeniu. Dziecko bezpieczne zaraz po urodzeniu ma łagodny wyraz twarzy, czasami nawet się uśmiecha.
 • Nie pozwól od razu na mierzenie i ważenie dziecka, chyba że położna stwierdzi, że potrzebna jest nagła konsultacja lekarska.
 • Jak najszybciej przystaw dziecko do piersi.

Foto: flikr.com/pustovit

Autor/ka: Dominika Adamczyk

Mama Antka i Toli; dietetyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), prowadzi Akademię Zdrowego Odżywiania TAO ZDROWIA, organizuje warsztaty zdrowego gotowania, kursy dietetyki TCM, wyjazdy warsztatowe i rodzinne ze zdrowym żywieniem.

5 odpowiedzi na “Zapłodnienie, ciąża, poród – jak zapewnić dziecku zdrowy start?”

Witam, Pani Dominiko … właśnie dowiedziałam się, że będę mamą po raz drugi. Ciało dało znaki, test potwierdził. Myślę, że to góra 4 tyg. Czuję zmiany tak jak za pierwszym razem. Pani Dominiko, mam 37 lat. Nie mało :-) Z Bruszkiem miałam sajgon przez pierwsze miesiące … wysypki, nietolerancja laktozy, z pokarmem … oczywiście duży wpływ miał na mnie stres i przerażenie nową sytuacją. Teraz boję się mniej. Sprzedam dusze by uchronić drugie dziecko przez problemami z jakimi zmierzył się Bruszko. Merytorycznie przygotowana byłam bardzo dobrze i oczytana, dużo ruchu, aktywności, zdrowa i urozmaicona dieta. A jednak gdy pojawiło się dziecko załamałam się. Słuchając dobrze życzących mi ludzi miałam coraz większy mętlik w głowie, dieta eliminująca coraz to kolejne produkty spowodowała że pokarmu było coraz mniej, problemy skórne u dziecka, moje wyczerpanie fizyczne i psychiczne i ta paraliżująca niemoc obrzydziły mi całe życie.
Może powinnam była wtedy słuchać tych, który radzili by jeść wszystko; może mleka byłoby więcej, może dziecko reagowałoby lepiej, może było by spokojniejsze i przybierało na wadze, może karmiłabym dłużej niż 5 miesięcy i nie było by wysypek? Nie chce by to się powtórzyło … proszę mi doradzić na czym skupić się w diecie? jak poprowadzić tę ciąże by jak inne matki cieszyć się karmieniem piersią i zdrowym spokojnym dzieckiem?
Będę niezmiernie wdzięczna za wskazówki …
pozdrawiam ciepło, Violetta Rozbicka

Na jakiej podstawie zniechęcają Państwo młodych rodziców do szczepień w pierwszym roku życia?? Czy wezmą Państwo odpowiedzialność za zdrowie niezaszczepionych dzieci?

Bardzo lubię Waszą stronę i czytam większość artykułów, jednak kiedy widzę tak rażący błąd ortograficzny, to czuję się w obowiązku zwrócić uwagę. Nie pozwoliłabym na “warzenie” mojego dziecka ani od razu po porodzie, ani nigdy później. Natomiast ja i moje dzieci ważymy się często. Wierzę, że to zwykłe niedopatrzenie, jednak paskudnie wygląda na tak profesjonalnej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *