Czy rodzic jest najlepszym terapeutą dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi?
| Czy rodzic jest najlepszym terapeutą dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi?

Czy rodzic jest najlepszym terapeutą dziecka z dysfunkcjami rozwojowymi?

Można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, jednak tacy rodzice muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim w pełni zaakceptować własne dziecko takie, jakie jest. Nie mogą oczekiwać, że będzie ono takie, jakim chcą je widzieć. Wśród rodziców rośnie świadomość niekorzystnego wpływu nadmiernych oczekiwań wobec dziecka czy realizowanie poprzez nie własnych ambicji.

rodzic-terapeuta

Warto jednak też pamiętać, że każdy rodzic ma prawo być zawiedziony, czuć się źle, tak, jakby świat mu się walił, został oszukany, gdy z jego pociechą „coś jest nie tak”. Nie ma sensu zastanawiać się nad rangą tych sytuacji, które burzą idealny obraz dziecka. Istotne bowiem jest to, co się dzieje później.

W literaturze możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że po rozpoznaniu przez rodzica „odmienności” jego dziecka akceptowanie tego możemy porównać do modelu żałoby Kübler-Ross. Z pierwszymi informacjami „że coś jest nie tak” na oczach rodziców „umiera” upragnione „normalne” dziecko.

Model żałoby Kübler-Ross zakłada przejście przez 5 faz:

  • zaprzeczenie: „to nie może być prawda”,
  • złość: „dlaczego właśnie my”,
  • negocjacje: „może jeśli zdecydujemy się na…, to wszystko okaże się pomyłką”,
  • depresja: „nie ma sensu już się starać”,
  • akceptacja: „tak, moje dziecko ma problemy, jest inne, ale je kocham i muszę zrobić wszystko, by pomóc mu być szczęśliwym i jak najbardziej sobą”.

Niezależnie od problemu, z jakim musi zmierzyć się rodzic, o pełnej akceptacji możemy mówić tylko po przejściu tych pięciu etapów. Model ten nie jest tu przytoczony jako prawda absolutna – wspomnienie o nim ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak ważna dla szczęścia dzieci i ich opiekunów jest konfrontacja z uczuciami oraz szczere ich nazwanie.

Pozorne zaakceptowanie dziecka jest przyczyną niezrozumiałych oraz nieadekwatnych zachowań, konfliktów i problemów rodzinnych. Dopiero konfrontacja z tym, co naprawdę się czuje wobec dziecka, a nie z tym, co chciałoby się lub powinno czuć, oraz przepracowanie tych emocji pozwala na pokonanie trudności. Pojawianie się złości, bezsilności i frustracji, ponieważ mimo starań się nie widać żadnych efektów, jest jak najbardziej uzasadnione podczas pracy nad problemami rozwojowymi.

Akceptacja i efektywność

Efektywność tych zabiegów zależy od realnego określenia ograniczeń oraz potencjału dziecka. Rzetelna wiedza pomaga w dawaniu mu zadań o adekwatnym poziomie: nie za łatwych, by się nie nudziło, ale też nie za trudnych, by nie narażać go na ciągłe porażki.

Informacje przekazywane o dziecku innym osobom z nim pracującym powinny być jak najbardziej zgodne z prawdą. Należy walczyć z naturalną tendencją chęci koloryzowania umiejętności swoich latorośli.

W „pracy terapeutycznej” rodzica nie są ważne studia podyplomowe, wiedza książkowa o tym, jak radzić sobie z dzieckiem i jego problemami, ale akceptacja oraz płynące z nich wiara i miłość. Z nich czerpie się siłę, chęć i zaangażowanie do pracy, nawet jeśli chwilowo nie widać efektów. To właśnie miłość i wiara w dziecko czynią rodzica niezwykłym i najlepszym terapeutą oraz nauczycielem dla dziecka.

Foto


Agnieszka Kolbiarz-Juszczak

Psycholog, terapeuta, ekspert merytoryczny DrOmnibusa – kompleksowego systemu wsparcia terapii dzieci na podstawie gier na tablety.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dromnibus.com/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Jak wspierać motywację wewnętrzną dziecka?

olini
Zamiast balsamów – naturalne oleje do pielęgnacji niemowląt i wymagającej skóry małych dzieci

POLECAMY
Szkoła narciarska dla dzieci – czy warto?

odżywianie naturalne
Zdrowa i wzmacniająca odporność dieta zimowa dziecka (przepisy)

olini
Zdrowa zima – jakie produkty warto mieć w swojej spiżarni?

POLECAMY
Skąd czerpać energię zimową porą, czyli co zamiast kawy?

wywiady
Mądre, piękne, CUDowne 9 miesięcy. Rozmowa z Dorotą Mirską – Królikowską

POLECAMY
Rosie & Lou – slow fashion dla dzieci

POLECAMY
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała dziecka?

rodzina
Rodzice potrzebują wioski wsparcia!