| Wydawnictwo Natuli – nasze kolejne dziecko! Rozmowa z Alicją i Michałem Dyrdami

Wydawnictwo Natuli – nasze kolejne dziecko! Rozmowa z Alicją i Michałem Dyrdami

To jest dla nas ogromnie ważny moment. Chcemy wam zakomunikować coś, nad czym pracujemy od roku! Przeczytajcie rozmowę, w której opowiadamy o naszym nowym projekcie. A także o tym... dlaczego jesteście tego wszystkiego ważnym elementem!

Stworzyliście i od 10 lat prowadzicie Dzieci są ważne, propagując ideę naturalnego rodzicielstwa. Założyliście także Księgarnię Natuli. Teraz powstaje Wydawnictwo Natuli!

Alicja: Wydawnictwo to pomysł Michała. Ja na początku byłam sceptyczna. Nie mogłam wyobrazić sobie tego, że będę musiała w pewnym sensie opuścić swoje czwarte dziecko, czyli serwis, i przekierować energię na inne działania. Ale, jak wiadomo, nic w naszym życiu nie dzieje się bez przyczyny i celu! Kiedy pojawiła się osoba, której mogę całkowicie zaufać w kwestii opieki nad DsW, Aga Nuckowska, mogłam skupić się na wydawnictwie. No i cóż… Pochłonęło mnie to.

Teraz widzę, że wydawnictwo to naturalna konsekwencja tego, co robimy od lat – dawania rodzicom wsparcia. To mnie uskrzydla.

Michał: Oczywiście, wszystkie trzy projekty są ze sobą powiązane. To, co robimy ma charakter misyjny – od lat realizujemy spójną koncepcję i bierzemy udział w tej ogromnej społecznej zmianie, jaka dokonuje się w obrębie rodzicielstwa. Docieramy do setek tysięcy rodziców w Polsce i mamy świadomość tego wpływu – nasz nowy projekt ma ten potencjał przekuć w jeszcze głębsze zmiany.

Biznesy misyjne, oparte na wartościach nie mają łatwego życia, szczególnie w Polsce. Moim zadaniem jest jednak tak to wszystko poukładać, żeby energia ludzi skupionych wokół DsW oraz ich potencjał intelektualny miały szansę dokonać społecznych zmian.

Opowiedzcie nam o planach wydawniczych Natuli.

Alicja: W pierwszej kolejności wydajemy książki z tzw. serii rodzicielskiej. Nazwaliśmy je książkami pierwszego wyboru. Są to krótkie książki, które mają odpowiedzieć rodzicom na podstawowe pytania dotyczące ich dzieci oraz ich samych. Dostarczają podstawowych informacji, na bazie których można pogłębiać wiedzę.

Nasze książki są skierowane do czytelnika bliskiego naszemu rozumieniu rodzicielstwa – zainteresowanego budowaniem bliskich, autentycznych relacji z dziećmi i komunikacją opartą na wzajemnym szacunku. A także do wszystkich rodziców poszukujących swojej drogi. Nie lubię nazywać ich poradnikami, bo to bardziej książki-narzędzia i książki-inspiracje. Jestem niezwykle zadowolona z tego, co już udało nam się zrobić.

Michał: Budujemy “mapę rodzicielstwa”. Chcemy zająć się każdym istotnym problemem, dając rodzicom książki napisane przez najlepszych specjalistów. Jest ogromna potrzeba uporządkowania rodzicielstwa – mamy za dużo wyborów, za dużo ekspertów, za dużo niespójnych koncepcji… Chcemy zaprowadzić w tym porządek – skupić się na istocie problemu i znalezieniu odpowiedzi, której czytelnicy mogą zaufać. Chcemy przywrócić rodzicom wiarę w ich własne kompetencje.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych książek?

Alicja: Pierwsza książka już za nami, to Karmienie piersią Magdy Karpieni. Magdy nie trzeba przedstawiać polskim mamom – to ikona “mlecznej drogi”. Jej książka to w moim poczuciu takie spojrzenie w oczy karmiącej mamie, przytulenie jej i w pewnym sensie pozawerbalne przekazanie mocy.

Kolejna, która właśnie ukazała się w sprzedaży to Poród naturalny Katarzyny Oleś. Praca z panią Katarzyną była dla mnie prawdziwą nauką – czerpaniem z jej wiedzy i doświadczenia. Jej książka po prostu daje siłę do rodzenia. Aż tyle!

Bardzo ważną dla mnie osobiście książkę napisała seksuolog Karolina Piotrowska. To fascynującą podróż poprzez rozwój seksualny dzieci – temat społecznie i wydawniczo absolutnie zaniedbany. Ta książka to po prostu “must have” każdego rodzica – wiele nas uczy, wiele wyjaśnia i pokazuje, że w zdrowym rozwoju sporo rzeczy okazuje się po prostu… naturalne.

Michał: Wśród tematów nad którymi rozpoczęliśmy pracę znalazły się m.in:

 • relacje i komunikacja w rodzinie,
 • zaburzenia neurorozwojowe (zespół Aspergera, ADHD, autyzm),
 • ogromne wyzwanie w wychowaniu dzieci, jakim jest technologia,
 • małżeńskie relacje rodziców, w tym również relacje intymne,
 • nowa szkoła – jak powinna wyglądać szkoła po ostatecznym fiasku obecnego modelu,
 • kwestie zdrowia dzieci, w tym diety,
 • wychowanie dzieci w rodzinie po rozwodzie.

Planujemy również wydawać książki w tematach niszowych, choć nie mniej ważnych, takich jak:

 • opieka nad bliźniakami,
 • poród naturalny po cesarskim cięciu,
 • adopcja dzieci,  
 • High Need Baby.

To ogromne przedsięwzięcie! Jak finansujecie taki duży projekt?

Michał: Rzeczywiście kwestia finansowa była (i nadal jest) podstawowa. Jak już wspomniałem, projekty misyjne mają raczej w Polsce pod górkę. Mamy jednak tę przyjemność, że rozwój wydawnictwa finansują nasi czytelnicy – klienci naszej księgarni. To dzięki nim jesteśmy w stanie myśleć szerzej i planować rzeczy duże.

Alicja: Dla mnie w tym przedsięwzięciu ważne jest to, że udało nam się zaprosić do współpracy niesamowitych autorów. I choć zwrot: “którzy nam zaufali” brzmi bardzo marketingowo, to właśnie zaufanie miało tutaj fundamentalne znaczenie. Zaufanie do tego, co już zbudowaliśmy. Nasza droga wydawnicza dopiero się zaczyna, przed nami sporo pracy. Jest to praca, która nas rozwija, wzmacnia, a przede wszystkim ma dla nas ogromny sens. Trzymajcie za nas kciuki i czytajcie książki Natuli!

Jeżeli chcielibyście być na bieżąco z tym, jakie książki i kiedy będą się pojawiać w naszym wydawnictwie, dołączcie do FB Wydawnictwa Natuli.


Aga Nuckowska

Redaktor naczelna NATULI Dzieci są ważne. Terapeutka Gestalt, pedagog i filolog. Współautorka książki "Jak zrozumieć małe dziecko". Inicjatorka wielu działań na rzecz dzieci w Polsce i poza nią. Mieszka na wyspie na środku Pacyfiku.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

ciąża i poród
10 wzmacniających afirmacji na czas ciąży

rodzina
Mózg na tak, czyli jak dbać o równowagę psychiczną dziecka?

rodzina
Co warto wiedzieć o przeziębieniu? 7 odpowiedzi na najczęstsze pytania rodziców

wychowanie
– Nudzi mi się, – No to chodź się przytulić

wychowanie
Dlaczego nuda jest potrzebna?

wychowanie
O pożytkach płynących z konfliktów między rodzeństwem

This error message is only visible to WordPress admins

Error: The account for natuli_dziecisawazne needs to be reconnected.
Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.