Kategorie
Naturopatia

Jak skutecznie i naturalnie leczyć alergię?

Alergia jest to nieprawidłowa, nadmierna odpowiedź tkanek organizmu ludzkiego na działanie substancji zewnętrznych, zwanych alergenami, polegająca na reakcji układu immunologicznego i wytworzeniu przewlekłego stanu zapalnego, zwykle błon śluzowych i skóry.

W reakcjach alergicznych  biorą udział  komórki  układu  immunologicznego (limfocyty, granulocyty kwasochłonne, komórki tuczne) oraz przeciwciała – immunoglobuliny klasy E (IgE). Alergia może objawiać się łagodnie, w postaci kataru siennego, zapalenia spojówek, wysypki lub pokrzywki skórnej, ale również może mieć postać poważnej choroby, jaką jest astma oskrzelowa lub zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

W szerszym znaczeniu, pojęcie alergii odnoszone jest często do innych chorób o podobnej etiologii i obrazie, np. do alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, związanego zwykle z nadwrażliwością na metale (chrom, kobalt, nikiel) i inne substancje chemiczne (formaldehyd, terpentyna), czy do nietolerancji pokarmowych, związanych z niedojrzałością lub zaburzeniami chorobowymi błony śluzowej przewodu pokarmowego, np. skazą białkową.

Według „Białej księgi alergii” z 2011 roku, choroby alergiczne dotykają ok. 30–40% populacji. Za przyczyny zachorowania na choroby alergiczne uznaje się wzrastającą sterylność życia, wskutek wprowadzenia do powszechnego użycia antybakteryjnych środków czystości, nadużywanie leków chemicznych, antybiotyków, szczepionek. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ zanieczyszczenia środowiska, dymu papierosowego, spalin, spożywanie nawożonego i wysoko przetworzonego jedzenia oraz skłonności genetyczne.

Aby skutecznie leczyć choroby alergiczne, trzeba spojrzeć na pacjenta w sposób całościowy, włączając diagnostykę, odpowiednie leczenie, a następnie profilaktykę.

Leczenie metodą homeopatyczną – doświadczenie lekarza praktyka

Terapię alergii zaczynam od dogłębnej diagnostyki przyczynowej, dokładnego wywiadu lekarskiego, zlecam rożnego rodzaju badania dodatkowe. Biorąc pod uwagę niską czułość ogólnie dostępnych testów alergicznych oraz to, że u małych dzieci (poniżej 3 roku życia) nie wykonuje się niektórych rodzajów testów (np. testów skórnych), bardzo ważny punkt diagnostyki, to obserwacje rodziców. Jakie są ewentualne czynniki alergizujące w ich najbliższym otoczeniu (dom, żłobek, przedszkole, szkoła) i ewentualne nietolerancje pokarmowe, szeroko obecne w naszej populacji.

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Z mojej praktyki wynika, że najczęstszymi czynnikami wywołującymi nietolerancje pokarmowe są: białko mleka krowiego (jako pierwsze obcogatunkowe białko, z którym styka się przewód pokarmowy niemowlęcia), białko jaja kurzego (zawarte w wielu szczepionkach), kakao, orzechy, migdały, owoce cytrusowe. Testy alergiczne nie wykrywają takich nietolerancji, więc jedyną metodą diagnostyczną, jest co najmniej sześciotygodniowa dieta eliminacyjna. Tak więc znalezienie i wyeliminowanie czynników szkodliwych z diety małego pacjenta, to pierwszy etap terapii. Często odstawianie mleka krowiego i jego produktów (sery, jogurty, śmietana) oraz produktów z pszenicy, dają bardzo szybką poprawę w zakresie objawów alergicznych.

W leczeniu zawsze biorę pod uwagę ewentualne zakażenie pasożytami, które daje objawy tzw. pseudo-alergiczne (okresowe wypryski skórne, pokrzywkę) i często towarzyszy procesom typowo alergicznym oraz ewentualne przewlekłe nosicielstwo bakterii chorobotwórczych (paciorkowce, gronkowce) czy grzybów (candida), które chętnie kolonizują błony śluzowe alergika. Wyleczenie pasożytów, grzybów czy nosicielstwa bakterii chorobotwórczych również daje bardzo dobre efekty kliniczne, w postaci ustąpienia objawów tzw. pseudo-alergicznych lub zmniejszenia objawów typowej alergii i pozwala na lepsze działanie leków homeopatycznych.

Kolejny punkt terapii, to odbudowa równowagi fizykochemicznej i biologicznej błon śluzowych przewodu pokarmowego, za pomocą diety eliminacyjnej, leków odkwaszających i uzupełnienia prawidłowej flory fizjologicznej przewodu pokarmowego, w postaci preparatów probiotycznych. Wzmocnienie i odbudowanie błony śluzowej przewodu pokarmowego, czyli bariery oddzielającej świat zewnętrzny od wnętrza organizmu ludzkiego, hamuje tzw. marsz alergiczny, czyli uczulanie się małego pacjenta na kolejne substancje, które są wprowadzane w diecie.

Następnie, stosując metodę homeopatyczną, dobieram leki homeopatyczne działające na kilku poziomach: leki objawowe dopasowane do reakcji alergicznej konkretnego pacjenta, leki tzw. głębokiego działania – dobrane do typu reakcji chorobowej danego pacjenta, regulujące i wzmacniające pracę całego organizmu oraz leki dopasowane do alergenu, działające na zasadzie odczulającej, np. homeopatyczny preparat pyłków roślin. W odróżnieniu od leczenia chemicznego, gdzie stosuje się takie same leki antyhistaminowe czy sterydowe przy każdym typie alergii, w przypadku metody homeopatycznej inne leki będą stosowane przy katarze siennym, inne przy atopowym zapaleniu skóry, a jeszcze inne przy astmie. Dzieje się tak zgodnie z zasadą indywidualizacji, jako podstawowego punktu homeopatii. Takie całościowe leczenie daje bardzo dobre efekty kliniczne, powoduje nie tylko ustąpienie objawów nadwrażliwości, ale i zmniejszenie częstotliwości infekcji u dzieci z alergią, które statystycznie chorują znacznie częściej, niż ich rówieśnicy bez alergicznych obciążeń.

Po osiągnięciu poprawy klinicznej, ważny etap leczenia to etap profilaktyki, czyli utrzymywanie diety eliminacyjnej i równowagi fizyko-chemicznej i biologicznej błon śluzowych (probiotyki, leki odkwaszające, unikanie nadmiernego spożywania wysoko przetworzonego jedzenia z dużą zawartością konserwantów i cukru, unikanie nadużywania antybiotyków i innych leków chemicznych). Stosuję tu również leki homeopatyczne, stymulujące układ odpornościowy dziecka, jako profilaktykę nawracających infekcji.

Homeopatia, wpisując się w holistyczne podejście do pacjenta, spogląda na choroby alergiczne w sposób całościowy. Szuka przyczyn dolegliwości, skutecznie i bezpiecznie leczy pacjentów, oraz pamięta o profilaktyce. Proces leczenia chorób alergicznych metodą homeopatyczną jest często długi i pracochłonny, wymaga ścisłej współpracy lekarza z rodzicami i z małym pacjentem. Efekty kliniczne są jednak satysfakcjonujące.

Avatar photo

Autor/ka: Alina Małmyszko-Czapkowicz

Specjalista medycyny rodzinnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.