Kategorie
Ekowiadomości

14 listopada – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Cukrzyca to przewlekła choroba metabolizmu wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Najwięcej diabetyków żyje w krajach wysoko rozwiniętych. Przyczyny? Niezdrowy styl życia, nadmierne spożywanie żywności wysokoprzetworzonej, zwłaszcza fast foodów, oraz brak aktywności fizycznej. Połączenie tych czynników prowadzi do otyłości. Dodatkowo, cukrzyca ma podłoże genetyczne – jeżeli choruje bliska osoba z rodziny to istnieje prawdopodobieństwo, że i ty zachorujesz. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Tymczasem z sondażu TNS OBOP z 2010 roku wynika, że co piąty Polak nigdy nie badał poziomu glukozy, a w ostatnich pięciu latach jedynie 49% z nas poddało się takim badaniom. W ostatnich dwóch latach takie badanie wykonało 39% ankietowanych, a 2-5 lat temu – jedynie 10%. Większość Polaków ma nikłą wiedzę o cukrzycy: 35% w ogóle nie wie, jakie są jej skutki. Jedynie 5-10% badanych prawidłowo wskazuje na powikłania cukrzycy, takie jak zawał serca, zaburzenia krążenia w kończynach czy konieczność amputacji stóp z powodu owrzodzeń i niegojących się ran.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (Światowy Dzień Chorych na Cukrzycę) został ustanowiony w 1991 roku w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na tę chorobę. Obecnie obchodzony jest przez 191 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (ang. IDF – International Diabetes Federation) w 151 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy.

Dlaczego 14 listopada? Na ten dzień przypada rocznica urodzin Fredericka Bantinga (1891), który w 1921 roku odkrył insulinę. Cele Światowego Dnia Walki z Cukrzycą:

  • zwiększenie świadomości na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia;
  • szerzenie wiedzy na temat powikłań związanych z cukrzycą.

O cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba metabolizmu wywołana podwyższonym poziomem glukozy we krwi, który spowodowany jest niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę, reguluje niemal wszystkie procesy przemiany materii. Aby glukoza mogła być źródłem energii, niezbędna jest odpowiednia ilość prawidłowo spełniającej swoje funkcje insuliny. W najbardziej rozpowszechnionej cukrzycy typu 2 organizm produkuje zbyt duże jej ilości, nie są one w stanie zamienić cukru na energię. Najczęstszymi objawami cukrzycy, szczególnie w zaawansowanym stadium, są: senność, osłabienie organizmu, znaczna utrata wagi w krótkim czasie, nudności i ciągłe odczuwanie pragnienia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.